Evropská komise v reakci na to přijala v srpnu opatření, která mají pomoci producentům ovoce, zeleniny a vína vypořádat se s dopady extrémního počasí na kontinentu. O plánu informoval server Euractiv.

Komise v polovině srpna konstatovala, že produkci ovoce a zeleniny v několika regionech Unie dramaticky poškodily jarní závažné nepříznivé meteorologické jevy. Mnozí vinaři například nemohli dokončit výsadbu v nejvhodnějším období. Eurokomisaři proto připravili balík opatření, který má zelinářům, ovocnářům a vinařům zajistit flexibilitu v rámci dotačních programů Unie, a to až do konce roku.

U Mlýnského rybníka naproti autokempu Apollo prodává tradičně každý rok svůj burčák valtický vinař Miloslav Machuča.
Vinaři vpluli na trh s burčákem, letos o dva týdny později. Zájem je obrovský

Balíček podle Euractivu umožňuje výjimky jak v národních strategických plánech, jejichž prostřednictvím země čerpají evropské agrární dotace, tak i v rámci společné organizace trhu. Ta představuje už tradiční záchrannou síť pro unijní zemědělce ocitající se v tržní krizi.

Vedle počasí jsou tu problémy na globálním trhu s vínem, především v Číně. To vede například ve Francii až k likvidaci vinic v tak proslavených oblastech, jako je Bordeaux. Unie umožnila národním vládám zahájit „krizovou destilaci“, aby se předešlo propadu cen vína. To znamená, že nadbytečné množství vína bude staženo z trhu a bude moci být destilováno. Takto získaný alkohol ale nebude použit pro potravinářské účely.