Nelze z peněz Evropské unie v rámci Fondu spravedlivé transformace stavět hasičárny a chodníky, musejí být využity smysluplně v souladu s transformací regionu. Toto předesílal Moravskoslezský kraj už předtím, než o využití peněz bylo rozhodnuto.

„Je potřeba transformovat krajinu v lokalitách, které průmyslem nejvíce utrpěly, u nás hovoříme o takzvané pohornické krajině,“ řekl hejtman Ivo Vondrák s tím, že velkou výzvou pro region bude i zmírnění následků klimatické transformace.

Jaderná elektrárna Dukovany
Dostavba Dukovan má v Česku podporu. EU zatím ale o budoucnosti jádra jasno nemá

Strategické projekty, které budou doporučeny k financování z Fondu spravedlivé transformace, už schválila regionální stálá konference Moravskoslezského kraje. Některé z projektů jsou „megastavby“, o kterých se v regionu hovoří celá léta.

Zařazen zde tak byl například projekt Černé kostky coby nejen nového sídla moravskoslezské vědecké knihovny, ale i centra digitalizace, vědy a inovací naplňujícího vizi přechodu od uhlí k datům. Je zde ale i projekt Education District, který využije brownfieldy v Dolních Vítkovicích a na Landeku k vytvoření nové kvalitní nabídky vzdělávacích programů, nebo projekt zvaný zkráceně LERCO ostravský vědeckovýzkumný hub s osmi výzkumnými týmy zaměřenými na pokrok v oblasti biomedicíny, přírodovědných a behaviorálních oborů.

K zisku části miliardového balíku kraj přihlásil také MUSEum+ v Dolních Vítkovicích, inovativní státní muzeum nového typu. Jeho zařazení je klíčové, protože prostřednictvím něj vstoupí do Ostravy ministerstvo kultury.

Nové Karvinsko 

Velké věci se mají dít zejména na Karvinsku, coby těžbou nejvíce postiženém regionu. Centrem projektu EDEN Karviná má být ekokampus Slezské univerzity spojený s vybudováním velkokapacitních skleníků určených nejen pro vědecké účely, ale i k enviromentální výchově. Živá laboratoř má být pojítkem výzkumného, vzdělávacího, kulturního i turistického zaměření. O projektu Eden pro Deník ostatně hovořil i náměstek hejtmana pro energetiku a průmysl Jakub Unucka.

Větrná elektrárna - ilustrační snímek
Evropská Unie je stále zelenější. Pro Visegrád to nevypadá růžově

„Eden vymysleli v Anglii na starých dolech, kde se 150 let těžil kaolín. Postavili tam obrovské skleníky a díky teplu vycházejícímu z dolů v nich simulují různá prostředí středomořské a podobně. Vědecké kapacity tam pak třeba i řeší, jak v daných podmínkách reagují stromy. Eden byl vyhodnocen několik let po sobě jako nejlepší turistická atraktivita Anglie, kterou ročně navštíví třináct milionů turistů. Člověk, který to vymyslel, nabízí franšízu zdarma do světa a v EU leží peníze přesně pro tyto účely,“ popsal loni Unucka Deníku.

V Karviné se počítá také s takzvaným Podoluparkem, což je moderní průmyslový park postavený na brownfieldu na principech Smart City. A POHO Park má zase revitalizovat bývalý důl Gabriela u přilehlého „šikmého“ kostela v kampus nového centra celé pohornické krajiny. Mezi mnohdy „nehmotnými“ vyvolenými projekty je také Trautom slibující podporu pěti tisícům lidí z ohrožených profesí, Centrum veřejných energetiků poskytující poradenství v oblasti energetiky a čisté mobility, CEPIS tedy Centrum podnikání, profesních a národních studií, projekt Refresh nabízející nadregionální řešení v oblasti průmyslu 4.0, dopravy či IT, CirkArena s vědeckou infrastrukturou a výzkumně-vývojovým centrem a v poslední, byť vlastně neposlední řadě Technologická a podnikatelská akademie a digitální, inovační a mediální laboratoř.

Záběry na zatopenou vesnici v Německu.
Klima se mění: Silné bouřky a povodně budou až 14krát častější, ukázala studie

V neposlední řadě proto, že vedle 13 strategických projektů budou moci o část z alokovaných 19 miliard usilovat i „ostatní běžné projekty“, a to v rámci klasických soutěžních tematických výzev, pro které se Fond spravedlivé transformace stane jakousi další dotační výzvou.

Třináct strategických projektů ještě musí schválit ministerstvo životního prostředí a Evropská komise.

Zelená pro Evropu.Zelená pro Evropu.Zdroj: DeníkZelená změna u vás: Každá třetí koruna, kterou v příštích letech získá Česko z evropských fondů, by měla jít na změnu naší země v ekologicky šetrnější stát. Jde o mnoho desítek miliard, které by měly pomoci omezit změny klimatu. Deník vám pod logem „Zelená pro Evropu“ přináší ve spolupráci s EURACTIV.cz příběhy z oblasti ekologie a zkoumá, koho a jak se může tato změna dotknout a jak ji dobře využít.