Dita Charanzová je bezpochyby jednou z nejuznávanějších europoslankyň v celém sedmi set členném europoslaneckém sboru, který se schází v Bruselu a ve Štrasburku. Devětačtyřicetiletá blondýnka, žije už dlouhé roky přímo ve Štrasburku, kde vychovává dvě dcery. Je velkou znalkyní nejen evropské politiky, v níž se zaměřuje na dohody o volném obchodu, které Evropská unie uzavírá s dalšími částmi světa, ale také na fungování vnitřního trhu Evropské unie, který jednou z největších hodnot, jež evropská integrace přináší. Je také velkou odbornicí na země Latinské Ameriky.

Bývalá diplomatka, která byla také součástí českého týmu, jenž vyjednával vstup České republiky do Evropské unie, je celých pět let místopředsedkyní Evropského parlamentu. V roce 2019 se jí jako jedničce na kandidátce hnutí ANO podařilo dovést uskupení Andreje Babiše k vítězství v evropských volbách. Sama získala 53 tisíc preferenčních hlasů, dvacetkrát více, než kolik dostala v roce 2014, kdy za ANO jako nezávislá kandidovala poprvé. V posledním žebříčku nejvlivnějších europoslanců Eumatrix se umístila na šestém místě. Zdaleka nejvýš ze všech Čechů.

Proč tomu tak je? Její kolegové většinou odpovídají, že hlavním plusem Dity Charanzové je její schopnost vyjednávat, což je v sedmisetčlenném sboru nesmírně důležité. Jenže žádný z jejích úspěch nepřesvědčil Andreje Babiše a jeho hnutí ANO, aby ji nominovali znovu. Rozešli se totiž v tom základním – evropské politice hnutí, která se ostře změnila ve velmi kritickou vůči EU a v mnoha ohledech začala napodobovat Viktora Orbána a jeho Fidesz.

Před slovenskými volbami v září minulého roku Charanzová v rozhovoru pro Deník vyzdvihla kvality šéfa Progresivního Slovenska Michala Šimečky, kterého označila za velmi proevropského a schopného politika. „Je to svěží vítr na slovenské politické scéně. I do Evropského parlamentu přinesl dynamiku. Mně se s ním velmi dobře spolupracovalo, byť jsme neměli na všechno stejný názor,“ uvedla Charanzová pro Deník. „Michal Šimečka udělal za čtyři roky, co je v Evropském parlamentu, velký pokrok. Stal se z něho opravdový politik evropského formátu. Podle mého soudu má všechny předpoklady pro to, aby byl premiérem Slovenska,“ ocenila dnešního lídra slovenské opozice. Naopak Andrej Babiš před slovenskými volbami jasně osobně podpořil Směr Roberta Fica a před progresivci a Šimečkou naopak slovenské voliče varoval.

close Dita Charanzová info Zdroj: se svolením Kanceláře EP v Praze zoom_in Dita Charanzová

Ještě v minulém volebním období přitom podle dobře informovaných zdrojů zevnitř hnutí ANO Andrej Babiš Ditě Charanzové hodně naslouchal, a to přesto, že nikdy nebyla členkou hnutí. Když po vítězných volbách na podzim roku 2017 Babiš uvažoval o vládní spolupráce s SPD Tomia Okamury, měla to být právě Dita Charanzová, kdo Babiše a vedení hnutí ANO přesvědčil, aby šli raději cestou koalice se sociálními demokraty a vytvořením menšinové vlády.

Národovecký tón ANO

Jenže od té doby se vnitřní i evropská politika hnutí ANO výrazně proměnily. I přesto, že hnutí stále zůstává v Evropském parlamentu součástí liberální eurofederalistické frakce Andrej Babiš i ti, kteří byli v čele s exministryní pro místní rozvoj Kateřinou Dostálovou nominováni na kandidátku, se vůči současné komisi a její pětileté práci ostře vymezují.

To byl pro Ditu Charanzovou už v době, kdy se kandidátka sestavovala, signál, že už za takto orientované ANO znovu kandidovat nechce. „Pro mě je nejzásadnějším problémem národovecký tón hnutí ANO,“ řekla v rozhovoru pro Denik. „Nesouhlasím s vymezováním se vůči Bruselu, s pohledem, že všechno co je z Bruselu, je špatně. Abyste v Evropské unii něčeho dosáhli, musíte totiž především vyjednávat,“ uvedla Charanzová.

Přestože dostala několik nabídek, aby kandidovala za jiná uskupení, rozhodla se nejméně na čas z evropské politiky odejít. Na žádné kandidátce ji tedy v letošních volbách nenajdete.

Evropa v souvislostech

Evropa v souvislostech info Zdroj: se svolením EU Evropa v souvislostech

Projekt byl spolufinancován Evropskou unií v rámci subvenčního programu Evropského parlamentu v oblasti komunikace. Evropský parlament se nepodílel na jeho přípravě a nenese žádnou odpovědnost za informaci, informace nebo stanoviska vyjádřená v rámci projektu, ani jimi není vázán, neboť za ně v souladu s příslušným právem odpovídají pouze autoři, oslovené osoby, vydavatelé nebo vysílatelé programu. Evropský parlament nemůže být činěn odpovědným ani za přímé nebo nepřímé škody, které mohou vzniknout při realizaci projektu.