Mluví se o tom po celé Evropě. Vláda velké koalice v Evropském parlamentu by mohla po těchto evropských volbách skončit.„Dnes je v Evropském parlamentu prostor pro vytvoření jiné většiny a prosazování odlišných politik,“ řekla italská premiérka Giorgia Meloniová v rozhovoru pro italský veřejnoprávní rozhlas Rai.

Průzkumy totiž podle serveru Euractiv v nadcházejících evropských volbách předpovídají dobrý výsledek pravice a krajní pravice. Premiérka a předsedkyně Bratrů Itálie Meloniová tak podle svých slov očekává, že dlouholetá vládnoucí koalice mezi středopravicovou Evropskou lidovou stranou (EPP) a Socialisty a demokraty (SD) bude mít vyzyvatele v podobě silné pravice.

Podobné názory ale znějí i na opačném konci politického spektra. „Otevřeně říkáme našim voličům, že budeme usilovat o to, aby ti co vládnou v Evropě, už nevládli,“ uvedla v podcastu Evropa pro Čechy europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná, lídr kandidátky Stačilo!

Z jejího pohledu současná Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové Evropské unii neprospěla. „Kdyby to tak šlo dál, ztrácí pro nás členství v Evropské unii smysl,“ dodala dokonce Konečná. Za dosluhující, podle ní neúspěšnou Evropskou komisi nesou podle ní odpovědnost všichni čeští europoslanci, kteří ji podpořili. Včetně šestice europoslanců hnutí ANO Andreje Babiše.

Konečná v podcastu připomněla jeden, z hlediska vývoje Evropského parlamentu důležitý fakt. A totiž ten, že už po minulých volbách před pěti lety, z nichž EPP a SD vzešly opět jako nejsilnější uskupení, museli novou Evropskou komisi podpořit i středoví liberálové, jejichž součástí hnutí ANO v Evropském parlamentu je, aby se našla většina pro její schválení. A i tak to bylo jen velmi těsným poměrem hlasů.

Meloniová chce Fidesz

Letos by mohla být situace ještě dramatičtější. Důležitým evropským hráčem se stala již citovaná italská premiérka Meloniová, která se snaží obrousit hrany mezi Evropskými konzervativci a reformisty (ECR), jejichž hlavní hybnou silou dnes její strana je. A pokud se naplní průzkumy, tak i po volbách bude.

V ECR je důležitou stranou i vládní ODS premiéra Petra Fialy, který nedávno letěl do Říma taktiku v evropské politice prodiskutovat. Meloniová se totiž snaží nalákat k vstupu do ECR maďarského premiéra Viktora Orbána a jeho Fidesz, což v ODS zatím naráží na tvrdý odpor.

„Naše frakce nedávno schválila volební program, který jasně a bezvýhradně stojí za Ukrajinou a proti ruské agresi. Nesolidární postoje Orbánova Fideszu se s tímto programem neslučují. Dokud tyto postoje zásadně nezmění, je s ním spolupráce nemožná,“ zvedl pro server iRozhlas eurposlanec Alexandr Vondra, lídr ODS a kandidátky koalice Spolu.

Levice přijde o moc

Meloniová jde ale ještě dál a loví i ve vodách dosavadní krajní pravice, z níž ostatně sama v Itálii vzešla. Námluvy míří přímo k lídrovi té francouzské, Marine Le Penové, a mají odezvu. „Nyní je čas se sjednotit, bylo by to velmi prospěšné. Pokud se nám to podaří, můžeme se stát druhou největší skupinou v Evropském parlamentu. Neměli bychom si nechat ujít tuto příležitost,“ řekla Francouzka na adresu spolupráce s frakcí ECR pro deník Corriere della Sera.

Levice se tak už připravuje na situaci, kdy by poprvé mohla být z vedení Evropského parlamentu, ale v zásadní míře i z Evropské komise, po desetiletích vyšachovaná. „Opravdu po těchto volbách může v Evropě vládnout poprvé pravice. Ale můžeme si za to sami,“ okomentovala situaci jedna nejmenovaná levicová europoslankyně.

Evropa v souvislostech

Evropa v souvislostech info Zdroj: se svolením EU Evropa v souvislostech

Projekt byl spolufinancován Evropskou unií v rámci subvenčního programu Evropského parlamentu v oblasti komunikace. Evropský parlament se nepodílel na jeho přípravě a nenese žádnou odpovědnost za informaci, informace nebo stanoviska vyjádřená v rámci projektu, ani jimi není vázán, neboť za ně v souladu s příslušným právem odpovídají pouze autoři, oslovené osoby, vydavatelé nebo vysílatelé programu. Evropský parlament nemůže být činěn odpovědným ani za přímé nebo nepřímé škody, které mohou vzniknout při realizaci projektu.