O této iniciativě diskutovali na svém posledním zasedání i europoslanci ve Štrasburku.

„Věřím, že teď se Evropská komise konečně postaví problému čelem a dá nám jasný plán, jak zbytečné trápení zvířat ukončit. Je na to ideální čas. Nejvíce kožešin totiž z Evropské unie odebíralo Rusko, jehož zájem ale kvůli sankcím výrazně opadl. Regiony, pro které bylo tohle odvětví výrazným zdrojem příjmů, nyní stejně řeší, jak dál. A pokud komise současně navrhne i podporu při přechodu na jinou oblast podnikání, pomůže to všem zúčastněným. Lidem i zvířatům,“ řekl pirátský europoslanec Marcel Kolaja.

Klecový chov slepic považují ochránci za týrání zvířat. I takto to v něm vypadá. Ilustrační snímek
Obětuje Evropská komise pohodlí zvířat? Zrada milionů lidí, kritizují aktivisté

Hlavními obětmi kožešinového průmyslu v Evropě jsou norci, lišky a psíci mývalovití. Objem výroby v tomto průmyslu od roku 2014 výrazně klesá, ale podle posledních údajů z roku 2021 stále zabíjí na 44 milionů zvířat ročně.

Problematické země 

Zákaz kožešinových farem aktuálně platí ve 14 zemích Evropské unie včetně České republiky. Naopak mezi nejproblémovější země patří podle iniciativy Finsko, Polsko, Litva nebo Španělsko, kde stále mnoho farem funguje.

Vedle zákazu by mají zavřít také dveře obchody, které prodávají kožešinové výrobky. V Unii nemá být možné je nakupovat, prodávat ani je sem dovážet. Výjimkou má být pouze nákup starších kožešinových výrobků v second handech. Návrh petice podpořili i další čeští europoslanci za TOP 09 nebo STAN.