1) Je zásobování Evropské unie potravinami a tím i potravinová bezpečnost v ohrožení?

Evropská unie je největším exportérem potravin na světě. Například v roce 2020 dosáhl export 184 miliard eur, zatímco dovoz jen 122 miliard. V Evropě u všech základních zemědělských komodit - obilovin, masa a mléka - produkce převyšuje spotřebu. Dovážet musí Evropa rostlinné oleje, kukuřici a tropické ovoce. U rýže dokáže Evropa pokrýt svoji spotřebu evropskou produkcí ze čtyřiceti procent. Nároky na dovoz potravin se navíc podle analýzy České spořitelny budou díky snižování počtu obyvatel EU snižovat. Možnost produkce potravin je přitom ještě výrazně vyšší a je uměle, za pomoci dotací pro zemědělce, omezována. Protože jinak by došlo k výraznému poklesu cen a možnému zhroucení trhu.

2) Je zemědělská politika Evropské unie pro obyvatele přínosem, nebo černou dírou na peníze?

Financování zemědělské politiky je největší kapitolou rozpočtu Evropské unie. Celková výše peněz na závazky v rámci společné zemědělské politiky na období 2021–2027 je stanovena na 386 miliard eur, tedy asi 9,6 bilionu korun, což je téměř pětinásobek rozpočtu České republiky na rok 2024.

Český premiér Petr Fiala.
Blokáda Prahy je akce proruských sil, na zemědělcích se přiživují, řekl Fiala

Expremiér Andrej Babiš, jehož Agrofert je jedním z největších příjemců zemědělských dotací v celé EU, prosazoval při tvorbě víceletého rozpočtu unie v rozporu s dosavadní politikou České republiky i českými zájmy co největší unijní zemědělské dotace. Z hlediska konkurenceschopnosti Evropské unie, jejíž základ tvoří věda, výzkum, technika či vývoj vyspělých technologií, je zemědělská politika podle mínění drtivé většiny odborníků největší zátěží EU. A má velký podíl na tom, že Unie není tak ekonomicky úspěšná, jak by být mohla a měla.

3) Jak moc zatěžuje evropské zemědělce Zelená dohoda?

Evropští zemědělci jsou z hlediska klimatické změny jednou z nejvíce ohrožených profesí v Evropské unii. Současné protesty ve Španělsku mají například jako jedno z hlavních témat zásobování vodou, které je kvůli klimatické změně v této zemi stále obtížnější.

Zdroj: Youtube

Na druhou stranu však mnozí evropští zemědělci protestují proti těm opatřením EU majícím omezit klimatickou změnu, které se týkají jejich produkce, chovatelských a výrobních postupů. Tvrdě se pak část zemědělců brání tomu, aby se část zemědělské půdy nechala ležet ladem, případně se vrátila přírodě, podobně jako se brání omezení používání pesticidů a dalším neekologickým postupům. Svými protesty dosáhli už některých ústupků Bruselu, právě ohledně omezení používání pesticidů či čtyř procent půdy, kterou měli nechat ležet ladem.

4) Ohrožuje zemědělce ukrajinská produkce potravin?

Ukrajině se podařilo obnovit vývoz obilí, kukuřice a slunečnice loděmi. Ukrajinská produkce snižuje ceny světové i evropské. To snižuje poměrně vysoké zisky evropských zemědělců, na které si zvykli v minulých letech a které byly součástí obří inflace napříč Evropou. Část ukrajinského obilí se navíc různými cestami údajně dostává i na evropský trh. Nyní ceny potravin a tedy i výkupní ceny zemědělských komodit klesají, a to i v České republice. Evropští zemědělci žádají zákaz dovozu zemědělské produkce z Ukrajiny.

Protesty zemědělců. Ilustrační foto
Velký protest zemědělců v Praze: Traktory na dálnice nepustíme, zní od policie

Pokud by se navíc Ukrajina stala v dohledné době členem Evropské unie, tamní obří agrokombináty s kvalitní produkcí a dobrými klimatickými podmínkami unijní velkoproducenty cenově a částečně i kvalitou převálcují. A to i kdyby byla na Ukrajině uplatňována striktně všechna pravidla, která platí pro zemědělce v EU.

Vstup Ukrajiny do EU bude znamenat potřebu zastropovat zemědělské dotace,“ uvádí i současný unijní komisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski, podle kterého by se tak dotace neměly nadále vyplácet velkým agrospolečnostem.

5) Jak je na tom české zemědělství v rámci EU?

České zemědělství je v mnohém zmenšeninou Ukrajiny. Česká republika je významným exportérem obilovin do zemí Evropské unie. Zdejší zemědělství, které navázalo na bývalá JZD a státní statky, je díky extenzivnímu hospodaření na velkých plochách ve výrazné výhodě vůči západoevropským farmářům hospodařícím na malých plochách.

Zemědělci vyrazili do České Lípy na protestní jízdu.
Mezi zemědělci to vře. Organizace střední a východní Evropy vyzvaly k protestům

Menší část zemědělců, která dokázala i v Česku obnovit rodinné farmy, naopak směřuje k ekologické a udržitelné produkci. Vláda Petra Fialy tuto produkci podpořila více než minulé kabinety. Ti se k protestům nepřidali.

„Agrární komora a Zemědělský svaz si myslí, že současné protesty v Evropě jsou vhodný okamžik k tomu, aby zahájily protesty i v České republice. Ty ale ve své podstatě směřují k tomu, aby se přenastavilo dotační schéma a aby se snížila nebo zrušila redistributivní platba,“ uvádí předseda Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek.