Mít svůj byt, dům, pořídit si ho na hypotéku, desítky let ji splácet. Hlavní je bydlet „ve vlastním“. Zajistit tak rodinu i spokojený důchod. To jsou věty, které se v Česku na vás hrnou ze všech stran, a velká část Čechů jim podlehne.

Nejnovější statistika Eurostatu však dává zcela jiný obrázek. Jasně ukazuje, že vlastní bydlení výrazně převažuje před nájemním v těch nejchudších zemích Evropské unie. V těch bohatých je naopak mnohem více „normální“ se vlastním bydlením finančně ani jinak nezatěžovat a bydlet v nájmu.

Největší podíl obyvatel bydlí ve vlastních domech a bytech v druhé nejchudší zemi Evropské unie – Rumunsku. V nájemních bytech tam bydlí pouhých 3,1 procenta obyvatelstva. Druhé je s 92 procenty vlastního bydlení Slovensko. U třetího Chorvatska s 91 procenty statistiku zkresluje vysoký počet domů určených pro turisty. Všech sedm zemí, kde je nejvíce vlastního bydlení, kromě zmíněných Maďarsko, Litva, Polsko a Bulharsko, patří k chudší či nejchudší části kontinentu.

Na opačném konci, s největším podílem nájemního bydlení, jsou naopak bohaté země EU: Lucembursko, Švédsko, Francie, Dánsko, Rakousko a Německo. V Rakousku a Německu je podíl lidí, co bydlí v nájmu, z celého EU nejvyšší – téměř polovina. V Německu, kde je nájemních bytů úplně nejvíc, žije ve vlastním jen 50,4 procenta. Česko patří k zemím, kde vlastní bydlení výrazně převažuje. Ve vlastním bydlí 79 procent Čechů.

Slováci ušetří

Češi mají nyní navíc i jedny z nejdražších hypoték v Evropě. Rozdíl oproti zemím eurozóny, kde jsou hypotéky dlouhodobě výrazně levnější, se radikálně prohloubil v posledních měsících s rostoucí inflací a kroky ČNB. V porovnání se Slováky, kteří mají euro, je české úročení hypoték násobně vyšší. České plátce hypoték stojí fakt, že nemáme euro, tisíce korun měsíčně na úrocích.

Na Slovensku se úročení hypoték pohybuje kolem procenta. V Česku je aktuálně troj- až čtyřnásobně vyšší.