V Česku ale zatím nová legislativa zůstává jen v rovině plánů do budoucna. Ministerstvo práce a sociálních věcí uvedlo, že v letošním roce příslušný návrh zákonných opatření nepředloží. Není ani jisté, zda tak úředníci učiní do konce volebního období vlády, tedy do příštího roku.

Na to, že politici mají často k řešení údajně „důležitější věci“ než genderová témata, upozorňuje ředitelka organizace Fórum 50 % Veronika Šprincová. „Tyto nerovnosti jsou ekonomicky nevýhodné pro celou společnost,“ tvrdí.

Negativní dopad na ekonomiku

Podle ní statistiky dokazují, že pokud jsou ženy z nějakého důvodu oproti mužům znevýhodněné, trpí tím také ekonomika. „Je trošku absurdní, že stát na jednu stranu hledá, kde by ušetřil, a na druhé straně nemá vůli stabilizovat ekonomiku tím, že by srovnal podmínky pro ženy a muže,“ prohlásila Šprincová.

Na vyrovnání příjmů žen a mužů dosud nejsou připraveny ani firmy, zaznamenala ve videopodcastu Deníku.cz Byznys kafe řídící partnerka poradenské firmy RSM Monika Marečková. Mnoho z nich stále do pracovních smluv zařazuje doložku o povinné mlčenlivosti o výši svého příjmu.

Poslankyně Evropského parlamentu Michaela Šojdrová
Europoslankyně Michaela Šojdrová: Prosadili jsme potravinovou bezpečnost

Nůžky mezi příjmy mužů a žen jsou tedy stále hodně rozevřeny. Podle budoucí legislativy by se přitom rozdíl ve výši průměrného příjmu měl snížit nanejvýš na pět procent. „Tam nás čeká ještě spousta práce,“ dodala Marečková.

Názory na rovné odměňování žen a mužů zjišťovala také anketa Deníku, které se zúčastnilo přes 6 700 respondentů. Nadpoloviční většina z nich, a to žen i mužů, nečeká, že by nová směrnice skutečně dokázala výdělky srovnat.