Čína vždy reaguje na návštěvy podobné cestě předsedkyně české Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové velice podrážděně. Jak to vidíte vy?
Snaží se nás zastrašit před takovými návštěvami, Čína nám ale nebude diktovat, zda k nám mohou přijíždět naši přátelé, aby nám prokázali svoji podporu. Jsme demokracie, sdílíme společné hodnoty a podporujeme jeden druhého.

Česká republika je v rámci střední a východní Evropy pro Tchaj-wan zřejmě partnerem číslo jedna. Kdo je pro vás nejdůležitějším partnerem v rámci západní Evropy?
Je pro mě těžké říci, kdo je pro nás nejdůležitějším partnerem v západní Evropě. Snažíme se o rozvoj vztahů v různých směrech a s různými výsledky. Tradiční evropské mocnosti, jako Německo a Francie, podporují tchajwanskou účast v mezinárodních organizacích. To se týká například podpory naší účasti na práci Světové zdravotnické organizace, kde máme podporu jak francouzské, tak německé vlády. Také Velká Británie, která už není součástí Evropské unie, projevuje Tchaj-wanu velmi silnou podporu. To se týká také bezpečnosti v Indickém a Tichém oceánu. Tchajwansko-britské vztahy se rozvíjejí velmi rychle velmi dobrým směrem.

A pokud jde o zmíněnou Francii a Německo?
I tam dochází k vývoji dobrým směrem. Naše ekonomické vztahy jsou velmi dobré, politické vztahy se rozvíjejí také dobře, navazujeme spolupráci v nových oblastech, jako je například kybernetická bezpečnost.

A pokud jde o Evropskou unii jako celek, co od ní a v jakých směrech očekáváte?
Evropská unie i NATO jsou organizace, s nimiž chceme rozvíjet spolupráci. Pokud jde o EU, cítíme silnou podporu v Evropském parlamentu. Je zde skupina přátel Tchaj-wanu a je stále více a více členů Evropského parlamentu, kteří chtějí navštívit Tchaj-wan. Navštívili nás už vysoce postavení politici z Evropského parlamentu, kteří s námi jednali o tom, jak dále spolupracovat a jak by nás mohli podpořit. Europarlament s námi rozvíjí i konkrétní spolupráci, například v oblasti kybernetické bezpečnosti.

A cítíte od Evropy podporu Tchaj-wanu proti možné čínské agresi?
Ano, je slyšet stále více hlasů jak z evropských zemí, ale také z USA, Japonska či Austrálie, jak důležitá je pro celkovou stabilitu je bezpečnost a mír v Tchajwanském průlivu (mezi Čínou a Tchaj-wanem), a také, že je nepřijatelné, aby bylo násilím měněno dnešní status quo. To je něco, co oponuje postojům Číny. Tchajwanský lid o tom ví a cení si toho.

Před ruskou agresí proti Ukrajině si mnoho lidí myslelo, že se něco takového nemůže stát. Může podle vás podobnou agresi provést v příštích měsících či letech Čína proti Tchaj-wanu?
Když válka proti Ukrajině začala, lidé tady byli v šoku. V šoku, že demokratická a mírumilovná země se stala obětí útoku autoritářské země. A když viděli záběry z Ukrajiny, uvědomili si, že to se může stát i na Tchaj-wanu. Poslali jsme Ukrajině velmi podstatnou humanitární pomoc.

A jaké jste si z ruské agrese vzali ponaučení?
My Tchajwanci se snažíme učit od Ukrajinců. Je obdivuhodné, jak se jim daří vzdorovat ruské armádě, která je jednou z největších na světě. Snažíme se poučit z ukrajinské strategie. Obdivujeme ukrajinské odhodlání bránit svoji zemi a jsme připraveni se stejným odhodláním bránit Tchaj-wan.