Výsledkem diskuse je otevřený dopis předsedovi Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomasi Bachovi, který Michaela Šojdrová iniciovala se slovenským europoslancem Ivanem Štefancem.

Spolu s dalšími 37 europoslanci v něm MOV vyzývají, aby zpřísnil podmínky pro účast ruských a běloruských sportovců na olympiádě v Paříži.

Podpis jako podmínka 

Europoslanci žádají, aby jejich účast, byť pod neutrální vlajkou, byla podmíněna podpisem prohlášení veřejně odsuzující jakoukoli agresi proti kterémukoli členskému státu OSN.

„Mají-li mít ruští a běloruští sportovci možnost účastnit se soutěží, musí to být za přísně stanovených podmínek,“ uvedla europoslankyně Šojdrová.

Šéf MOV Thomas Bach a ruský prezident Vladimir Putin
Naštval Rusy i Západ. Olympijský šéf Bach pod palbou: Životy pro něj nejsou nic

„Olympiáda vždy byla prestižní záležitostí s návazností na vysokou politiku. Představitelé nedemokratických systémů Putin a Lukašenko jsou si toho dobře vědomi a úspěch sportovců využívají jako nástroj politické propagandy. Účast Rusů a Bělorusů bez dalších podmínek by podkopala olympijské hodnoty a byl by to výsměch všem ukrajinským obětem,“ dodala Šojdrová.