Strom byl Evropskému parlamentu v Bruselu věnován u příležitosti končícího předsednictví České republiky. Ozdoby pro jeho výzdobu odjely společně se stromečkem ze sklárny Koulier na Chrudimsku. Byly vytvořeny speciálně pro tento účel. Aby si ozdoby ze secesní kolekce mohlo prohlédnout co nejvíce lidí, je totožný Secesní strom ozdoben také na zámku v Loučni ve středních Čechách, kde je součástí a vyvrcholením prohlídkové trasy v zámecké knihovně, a to až do 6. ledna.

Dvojče stromečku z Bruselu bude k vidění na zámku Loučeň
V secesním stylu. Evropský parlament zkrášlí vánoční strom s ozdobami z Česka

Sklárna Koulier se na tento projekt připravovala celý rok. Její zástupci nechtěli v Bruselu představit pouze ozdoby v barvě trikolóry a akcentovat tím pouze naši zemi. Přáli si ukázat něco společného, evropského, co umíme v naší zemi vyrobit. A protože je secesní období spojeno s dobou míru a rozkvětu na evropském kontinentu, byla volba tématu jasná. Na strom se v den zahájení adventu přišli kromě pozvaných hostů podívat europoslanec a spoluautor myšlenky Tomáš Zdechovský, místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová a majitelka sklárny Koulier Kateřina Šrámková.

„Věřím, že jsme tak zahájili novou tradici, na kterou navážou další členské země v následujících letech. Český stromeček posetý českými unikátními foukanými skleněnými ozdobami Koulier je chloubou Evropského parlamentu,“ řekl Zdechovský. „Okamžik rozsvícení stromu s českými ozdobami patří k nejkrásnějším v parlamentu za celou dobu, co tady působím,“ doplnila ho Charanzová.

Ozdobili i další stromky 

Česká jedle je vysoká čtyři metry a podle Šrámkové ji cvičně zdobili už ve sklárně, aby pro ni vytvořili ozdoby na míru. Důvod? „Aby byl zaplněn a decentně odekorován každý její kousek. Myslím, že z reakcí všech zúčastněných se dá říct, že se nám to povedlo, a strom řadě lidí vyrazil dech,“ vyzdvihla Šrámková.

Další stromky ozdobené českými ozdobami Koulier stojí v České škole bez hranic v Bruselu nebo ve městě Bustogne v belgických Ardenách. Tady tradičně na počátku prosince probíhají oslavy bitvy z roku 1944. Stromeček je oděn do ozdob z kolekce Vlastenecké perníčky, tedy v modro-bílo-červených barvách.

Výroba foukaných a ručně zdobených vánočních ozdob značky Koulier.
OBRAZEM: Chtěli zachránit unikátní řemeslo. Teď vyrábějí nádherné vánoční ozdoby

Značka českých vánočních ozdob Koulier se vyrábí na Oflendě na Vysočině. Majitelé - manželé Šrámkovi - navazují na dlouholetou tradici výroby vánočních ozdob v České republice a její založení považují za důležitý krok v uchování rukodělné tradice výroby a malování foukaných skleněných českých vánočních ozdob u nás. Rozhodujícím aspektem pro toto rozhodnutí bylo uzavření jiné provozovny na Chrudimsku, ze které bylo na jaře 2021 propuštěno přes 20 kvalifikovaných sklářů. Šrámkovi jim nabídli pracovní uplatnění. A dále také skutečnost, že současný majitel podniku má rodinné kořeny právě na Vysočině a jednu výrobu už vlastní. Nově založený podnik na výrobu vánočních ozdob Koulier se zaměří na nové trendy, které představí pro nadcházející vánoční sezonu.