Vláda chce přivaděč, který vodu Slezské Harty dopraví na Hanou
Vláda tento týden podpořila záměr vybudovat vodovodní přivaděč za dvě miliardy, který dokáže dopravit vodu ze Slezské Harty od Bílčice přes Moravský Beroun a Šternberk až do Olomouce. Přivaděč dlouhý asi čtyřicet kilometrů by měl na cestě přes svahy Nízkého Jeseníku kopírovat směr silnice I/46.
Vodu v řece Moravici zadržují přehrady Slezská Harta a Kružberk. Protože Moravice pramení v Jeseníkách s vydatnými a stabilními srážkami, může Moravskoslezký kraj počítat s dostatečně vydatným vodním zdrojem i v suchých letech.
Podstatně horší situace je na Olomoucku v povodí řeky Moravy, kde jsou zdrojem hlavně studny. Proto vláda schválila záměr budovat čerpací stanice napojené na potrubí s kapacitou jednoho kubíku za sekundu od Slezské Harty do oblastí, které ohrožuje pokles spodních vod.
Plány suché pětiletky
Suchá pětiletka, neboli úbytek srážek v letech 2014 – 2019, ukázala potřebu připravit se na extrémní sucho dřív, než nastane. Na počátku stála analýza
„Koncepce na ochranu před následky sucha pro území České republiky“. Dokument, který vypracovaná ministerstvy zemědělství a životního prostředí, doporučuje jak bychom se měli připravit na různé scénáře změny klimatu. Vláda ho schválila v roce 2017. Komplex opatření kromě šetření vodou a změn v hospodaření doporučil také možnost technických opatření.
„V letech 2015 až 2020 se řada lokalit v povodí Moravy, zejména oblast Hornomoravského úvalu, tedy Olomoucko, Přerovsko a Haná, potýkala s nedostatkem vodních zdrojů pro průmysl, zemědělství a pro výrobu pitné vody. Obyvatelé v těchto oblastech přišli s požadavkem na zvýšení zabezpečení dodávek vody. V návaznosti na Koncepci ochrany před následky sucha pro území ČR jsme proto iniciovali tento návrh kvůli posílení vodních zdrojů v povodí Horní Moravy,“ komentoval ministr zemědělství Miroslav Toman záměr přivaděče. Vláda schválila optimalizaci technického řešení jako součást investičního záměru.
Kapacita Slezské Harty
Nádrž Slezská Harta je nemladší v České republice a patří k největším. Umožňuje odběr téměř pěti kubíků surové vody za sekundu. I když započítáme očekávané klimatické změny a rezervu pro budoucí odběratele v povodí Odry, stále zde zůstává volná kapacita jeden kubík za sekundu. Tu lze prostřednictvím přivaděče směřovat do oblastí v povodí Moravy, které trpí srážkovými deficity.
Vláda uložila ministru zemědělství zajistit zpracování investičního záměru do dvou milionů korun a to ze zdrojů státního podniku Povodí Odry. Investiční záměr má být hotový do konce června 2021. Do konce září by pak měl ministr zemědělství vládě předložit návrh časového harmonogramu a zajištění peněz na dokončení přípravných prací.
K TÉMATU
Historie nejmladší přehrady
O výstavě přehrady Slezská Harta na řece Moravici uvažovali vodohospodáři už v šedesátých letech. Tehdy se ostravská aglomerace rozrůstala tak rychle, že vznikla obava z nedostatku pitné vody. Navíc měl obrovský odběr vody také těžký průmysl a hutě na Ostravsku. Stavební práce na Slezské Hartě začaly až v roce 1987. Lidé ze zbořených domů v Karlovci, Nové Pláni, Razové, Dlouhé Stráni, Leskovci a Roudnu většinou dostali přidělené byty v panelácích na nových sídlištích v Bruntálu. Vykoupeno bylo na 300 nemovitostí. Protože počátkem devadesátých let došlo k útlumu průmyslu a k výraznému poklesu spotřeby vody, nebylo jasné, zda se vůbec vyplatí Slezskou Hartu dokončit. Byla dokončena až v roce 1997 krátce před příchodem extrémních povodní. Kromě vodohospodářského, rybářského a rekreačního využití si Slezskou Hartu oblíbili také filmaři. Natáčel se zde seriál Velké sedlo i film Johanka z Arcu.
Slezská Harta v číslech
Délka hráze: 540 metrů
Výška hráze: 65 metrů
Celkový objem nádrže: 219 milionů m3
z toho zásobní objem: cca 185 milionů m3
Délka záplavy: 13 kilometrů
Šířka záplavy: 1,7 kilometru
Zatopená plocha: 870 hektarů
Zelená změna u vás: Každá třetí koruna, kterou v příštích letech získá Česko z evropských fondů, by měla jít na změnu naší země v ekologicky šetrnější stát. Jde o mnoho desítek miliard, které by měly pomoci omezit změny klimatu. Deník vám pod logem „Zelená pro Evropu“ přináší ve spolupráci s EURACTIV.cz příběhy z oblasti ekologie a zkoumá, koho a jak se může tato změna dotknout a jak ji dobře využít.