Europoslankyně KDU- ČSL Michaela Šojdrová se na konci dubna během svého téměř týdenního pobytu přímo na Ukrajině setkala jak s lidmi, kterým se podařilo ukrajinské děti dostat z Ruska zpět, tak hovořila i s několika ukrajinskými chlapci z Mariupolu, kteří na vlastní kůži zažili ruské převýchovné tábory pro děti a mládež.

I ukrajinské děti se po ruské invazi musely skrývat v krytech. Některé pak ruští vojáci unesli na převýchovu. Ilustrační snímek
Rusové mu vzali děti. Otec z Mariupolu riskoval život, aby je v Moskvě vypátral

Na základě svých zkušeností bude Šojdrová o situaci kolem do Ruska odvlečených ukrajinských dětí informovat kolegy z Evropského parlamentu.

Chce také vyvinout tlak na mezinárodní organizace, jako jsou Červený kříž nebo Dětský fond Organizace spojených národů, aby se více zapojily do vyhledávání unesených ukrajinských dětí.

„Především Mezinárodní výbor Červeného kříže by měl vyvinout větší úsilí. Má totiž možnost se za ukrajinskými dětmi dostat do ruských táborů nebo je pomoci vyhledat,“ uvedla po návratu z Ukrajiny Šojdrová.

Kreml se zalekl

Rusko se zveřejněním informací o únosech a rusifikaci ukrajinských dětí dostalo pod mezinárodní tlak, díky čemuž byly další deportace ukrajinských dětí do Ruska radikálně omezeny a neprobíhají už v tak masovém měřítku. „Všem, kdo se na nich podílí, musí být už dnes jasné, že páchají protizákonné jednání,“ prohlásila Šojdrová.

Takto se musí děti se skrývat ve sklepích během války na Ukrajině. Ilustrační snímek
Jak na Ukrajině mizí děti: Kde je Arina? Dívce zabili rodiče, ji unesli do Ruska

Jedním z dalších problémů, o které se česká europoslankyně, která přijela na Ukrajinu společně s pracovníky Arcidiecézní charity Olomouc, zajímala, byla situace rodin „vnitřních uprchlíků“. Těch je na Ukrajině několik milionů, většina na západě. „Dětem z těchto rodin bychom mohli nabídnout letních tábory, a to jak na Ukrajině, tak v Česku. Přispěla by na ně i Evropská unie,“ nastínila Šojdrová.