Německé argumenty jsou přitom dva a jsou už týdny a měsíce stále stejné. Nikdo nespočítal, kolik by takové zastropování cen plynu pro výrobu elektřiny stálo. A nikdo nespočítal ani to, zda když budou plyn a elektřina levnější, jestli to neohrozí šetření a tím nepřivodí riziko toho, že nám obojí někdy v půlce zimy dojde.

A tak jediné, na čem se dlouhá, sáhodlouhá debata shodla, bylo, že to státy EU nechají Evropské komisi konečně spočítat. „Bude to ještě dlouhé, ale krok po kroku se k nějakému řešení blížíme,“ říká k vývoji nejmenovaný vysoký středoevropský diplomat v Bruselu. Premiér Petr Fiala k tomu už předem řekl, že summitem pro Česko nic nekončí a snaha dotlačit státy EU ke shodě na zastropování cen plynu alespoň pro výrobu elektřiny bude dál pokračovat na dalších jednáních. Ta začínají už v úterý schůzkou ministrů pro energetiku.

Slovenský premiér  Eduard Heger (vlevo) hovoří před jednáním summitu EU se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem (vpravo), 20. října 2022, Brusel.
Zajistit dodávky, omezit spotřebu. Lídři EU se shodli, jak řešit ceny energií

Přes tento neúspěch části „stropovací“ Evropy, v níž přes svoji neutrální roli předsednické země je i Česko, se však na summitu mnohé posunulo směrem k další lepší spolupráci států EU. Byť především do budoucna. Zelenou dostaly společné nákupy plynu, vypnutí energetické burzy při extrémním nárůstu cen i princip „povinné“ solidarity, kdyby nějaké zemi plyn během zimy došel.

Poté, co Německo zásahem kancléře Olafa Scholze nechalo v provozu všechny své tři neuzavřené jaderné elektrárny, Francie podepsala dohodu o plynovodu ze Španělska. To znamená plyn LNG z terminálů ve Španělsku a Portugalsku, kde jich je absolutní dostatek, pro Německo a tím i pro nás. Doufejme, že už příští zimu.

Lépe bude za rok

Co ze závěrů summitu plyne pro Čechy? Plyn ani elektřina pro tuto zimu už asi nezlevní, byť ceny teď především u plynu padají díky plným zásobníkům samy od sebe. Ale ten, co máme, jsme koupili draze. 

Evropská unie ale zřejmě vyškrábne nějaké společné peníze, aby pomohla udržet v chodu velké podniky a neposlala hospodářství do recese. 

Rakouský prezident Alexander van der Bellen
Příklad pro Čechy. Zeleného van der Bellena si Rakušané zamilovali

Na druhou stranu to vypadá, že ne tahle, ale ta příští zima už by mohla být i pro Čechy daleko klidnější a o něco levnější než ta, kterou nyní očekáváme. Tu blížící se zimu nám zlevní už asi jen to, že nebude moc mrznout.