Páteční jednání premiérů a prezidentů EU, které navazovalo na čtvrteční obří summit Evropského politického společenství, se přitom o několik hodin protáhlo. „Každý měl pocit, že k tomu musí něco říci. A všichni především opakovali, že s vysokými cenami plynu a energií je potřeba něco dělat,“ uvedl dobře informovaný zdroj z jednání.

V Praze se však neočekávalo, že dojde k nějaké dohodě, od toho neformální summity ani nejsou. Ale mělo odsud vzejít co nejkonkrétnější zadání Evropské komisi. Ta má teď necelé dva týdny času, aby připravila konkrétní plán na celoevropské zastropování cen energií, které závisí především na stanovení maximálních cen plynu.

Prezident Volodymyr Zelenskyj
Obavy z ruského tlaku: Zvyšte dodávky zbraní, požádal Zelenskyj lídry EU

„Na stole je několik možností. Buď zastropování cen plynu pro plynové elektrárny, nebo stanovení maximální ‚evropské přirážky‘ k cenám plynu na asijské burze,“ vysvětlil zdroj z jednání. „Na Evropské komisi teď bude, aby je konkretizovala a dala na stůl i s konkrétními čísly, jaké to bude mít dopady na jednotlivé země a kolik to bude stát,“ dodal.

Kroky správným směrem? 

„Jsou zde návrhy, které jdou správným směrem. Musíme se ale domluvit, abychom ty kroky také realizovali,“ prohlásil premiér Petr Fiala. Jenže z celého pátečního jednání bylo jen velmi těžké určit, co si všechny státy Evropské unie vlastně přejí a čím by se měla Evropská komise při své přípravě návrhu na řádný summit EU na konci listopadu řídit.

Jízdárna Pražského hradu se při summitu Evropského politického společenství proměnila v tiskové středisko
Praha v záři reflektorů. Na summit se s politiky sjel i celý novinářský svět

„Musíme využít síly Evropské unie k tomu, abychom stanovili maximální ceny plynu,“ uvedl po jednání polský premiér Mateusz Morawiecki, který patří k zastáncům zavedení cenového stropu.

S cenovým stropem plynu opatrně souhlasí podle zdrojů z jednání už i Německo, jeden z jeho největších odpůrců, a pro hledání řešení je i Nizozemsko.

Dohoda EU má být hotova za dva týdny na řádném summitu.