„Nejsou tu s námi zástupci Ruska - státu, který geograficky zdánlivě patří do Evropy, ale z hlediska svých hodnot a chování je nejvíce protievropským státem na světě,“ prohlásil Zelenskyj. Ocenil vznik nové politické iniciativy a formátu spolupráce v rámci Evropy.

Ukrajinský prezident také mimo jiné poděkoval všem přítomným za podporu a vyjmenoval několik důvodů, které podle Kyjeva z Moskvy činí jediného viníka války. Přímo v jednacím sále ocenil Zelenského projev český premiér Petr Fiala (ODS), který dnešní jednání řídí. Za příspěvek ukrajinskému prezidentovi poděkoval na twitteru také předseda Evropské rady Charles Michel.

Příjezd státníků na první jednání širšího formátu evropských zemí, Evropského politického společenství, 6. října 2022, Pražský hrad, Praha. Britská premiérka Liz Trussová.
Státníci v Praze píší historii. Obří summit sjednotil Evropu proti Putinovi

Summit na Pražském hradě nabral od počátku zhruba 45 minut zpoždění. Státníci už za sebou mají úvodní plenární zasedání a také diskuse u kulatých stolů. Probrali dva hlavní okruhy témat, a to mír a bezpečnost a ekonomiku, energii a klima. Konaly se už také některé bilaterální schůzky.

Erdoganovo vícestranné setkání 

Na okraj summitu se tak například uskutečnilo vícestranné setkání tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana mimo jiné s arménským premiérem Nikolou Pašinjanem a ázerbájdžánským prezidentem Ilhajem Alijevem. U diskuse byl také maďarský premiér Viktor Orbán a s přítomnými se pozdravil francouzský prezident Emmanuel Macron, který s myšlenkou na pravidelné schůzky EPC před časem přišel. Mezi Arménií a Ázerbájdžánem minulý měsíc propukly přeshraniční boje a obě země jsou dlouhodobě znesvářené.

Katarský emír Tamim bin Hamad Sání na návštěvě ČR, 5. října 2022, Praha
Katarský emír náhle odletěl z Česka. Brusel nesouhlasil s jeho účastí na summitu

Dvě schůzky měl dnes také český prezident Miloš Zeman, který se s blížícím koncem se svého mandátu začíná loučit s evropskými politiky. Nejprve se setkal s Orbánem, následně také se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. Hlava státu dnes večer v rámci EPC promluví před jeho účastníky na počátku společné večeře.

Čtyři desítky zemí 

Zasedání společenství se dnes účastní zástupci 43 zemí, kromě států Evropské unie jde o země Západního Balkánu, asociovaného tria, Arménii a Ázerbájdžán, čtyři země z Evropského sdružení volného obchodu, tedy Norsko, Švýcarsko a Island a Lichtenštejnsko, a dále Spojené království a Turecko. Dánská premiérka Mette Frederiksenová kvůli vnitropolitické krizi dnes chybí, zúčastní se až pátečního neformálního jednání summitu EU.