Skupina osmi europoslanců, která byla na Tchaj-wanu minulý týden, tvořili zástupci většiny frakcí zastoupených v Evropskému parlamentu.

Misi podle svých vlastních slov iniciovala europoslankyně Markéta Gregorová ze své pozice koordinátorky výboru pro cizí vměšování a dezinformace. Právě vměšování a dezinformace, s nimž má Tchaj-wan ze strany Číny bohaté negativní zkušenosti, byly hlavním tématem rozhovorů s experty i nevládním sektorem na Tchaj-wanu.

Očkování proti covidu. Ilustrační foto
Západ Evropy uvolňuje, na východ se řítí katastrofa. Rozdíl dělá očkování

Delegace euro parlamentu měla také na programu setkání se zástupci tchajwanské vlády a s prezidentkou Cchaj Jing -wen.

Historická návštěva byla podle Gregorové pokračováním procesu přehodnocování vztahů mezi EU a Čínou. To má podle české pirátské europoslankyně Gregorové hned několik důvodů.

Čínská klatba

„Prvním z nich je chování Číny. Čínské vměšování zesílilo, agresivní diplomacie k mnoha členským státům vzrostla, včetně výhrůžek – s tím má Česko bohužel také zkušenosti. A několik mých kolegů má dokonce zakázaný vstup na čínské území, protože se podíleli na sankcích za čínské porušování lidských práv. Nemělo by nikoho překvapit, že na tohle bude Evropská unie reagovat,“ uvedla Gregorová.

Profesor UK Ivo Šlosarčík
Profesor Ivo Šlosarčík: O Evropské unii se nová vláda bude uvnitř hádat

„Tchaj-wan si zaslouží naši podporu a pozornost. Pěstuje demokracii, má skvělé výsledky v boji s pandemií, neměl by podle mě chybět v OSN ani ve WHO. Současná EU respektuje politiku jedné Číny, důvody se ale bortí. A já otevřeně říkám, že je na čase začít se bavit také o politice jednoho Tchaj-wanu,“ uvedla.

Mezi účastníky oficiální cesty Evropského parlamentu byl i bývalý litevský premiér Andrius Kubilius z Evropské lidové strany, nebo francouzský sociální demokrat Raphaël Glucksmann.