Nově ale chce pokusy obnovit i pro látky, které jsou bezpečné a už se roky v provozech využívají. „ECHA dokonce navrhuje nové testování i u složek, které se používají výhradně pro kosmetické účely. Pokud se tento návrh uskuteční, mohou být krutým testům podrobeny další miliony zvířat,“ popisuje Barbora Bartušková Večlová z organizace Svoboda zvířat, koordinátorka kampaně Za nahrazení pokusů na zvířatech.

V celé EU se nyní rozběhla kampaň proti rozvolnění stávajících předpisů, v Česku už ji podpořilo svými podpisy 40 tisíc lidí. Cílem je se sesbírat ve státech EU milion podpisů, aby se problémem začala zabývat Evropská komise.   

Humánní vědci

V tuzemsku se podle statistik ministerstva zemědělství využívají na testování vepři, morčata, ale také krávy nebo slepice a ryby. Konkrétně: pro tzv. základní výzkum bylo v roce 2020 využito v České republice bezmála 70 tisíc zvířat, pro tzv. translační a aplikovaný výzkum přibližně 50 tisíc kusů zvířat a dalších 18,5 tisíce zvířat se otestovalo pro „výrobní účely“.  Testování probíhá tak, že zvířatům jsou látky aplikovány nejen zevně, ale také vnitřně. Vyzkouší se tím, jak bude výrobek působit při náhodném pozření, vniknutím do očí, kam primárně nepatří a podobně.

Bart z legendárního seriálu Simpsonovi.
Čína se pustila do cenzury seriálu Simpsonovi. Jeden díl divákům zakázala

Čeští vědci ale patří v rámci EU k těm humánnějším. Například Státní zdravotní ústav alternativní postupy hledá a využívá. Bez zvířat se v něm obejde testování kožní dráždivosti, fototoxicity, oční dráždivost a dalších změn v organismu vlivem působení chemických látek.

Bez krutosti

Tam, kde se dřív používala kůže, tkáně a orgány živých tvorů, se dnes čeští vědci spoléhají na moderní technologie, založené na lidských buňkách a tkáních ve spojení s počítačovým modelování, 3D tiskem a využitím umělé inteligence. „Lidské buňky nakupujeme z banky buněčných kultur z Anglie nebo USA. Rekonstruované modely lidských tkání a orgánů jsou komerčně dostupné od výrobců v EU nebo USA,“ přibližuje Dagmar Jírová, lékařka a vedoucí Centra toxikologie a zdravotní bezpečnosti a Národního referenčního centra pro kosmetiku.

Vědci mají k dispozici například model kůže, oční rohovky, tenkého střeva, vaginální sliznice nebo ústí dutiny. Využívání alternativních metod si vědci chválí, je podle nich účinné. „Jejich přesnost je v mnoha případech lepší vzhledem k použití lidských buněk. Chceme postupně vyřadit pomocí nových alternativ veškeré testy na zvířatech,“ doplňuje lékařka.

Kosmetika bez zvířecích testů

V současné době má český zákazník řadu možností, jak se kosmetiky, jejíž složky jsou testované na zvířatech, vyvarovat. A nemusí kvůli tomu ani zavrhnout největší sítě drogerií nebo výrobky zahraničních obchodních domů. "I tam se dají, byť v malém množství, najít. Dekorativní kosmetika i čistící prostředky. Vodítkem je hledání certifikátu Leaping bunny, které se objevuje jako logo králíčka, kolem kterého jsou hvězdičky," popisuje Bartušková Večlová. Setkat se mohou také zákazníci s jinými logy králíků, tam ale může být háček. "Společnosti pouze podepíšou prohlášení, že testy na zvířatech nevyužívají. Ale nedochází ke kontrole z další strany, to se děje pouze u certifikátu Leaping bunny, kterým proto nedisponují," doplňuje koordinátorka kampaně. Někteří výrobci certifikát mají, ale na výrobcích ho neuvádějí. Všechny společnosti a výrobky jsou ale uvedené v internetové databázi programu, která se navíc dá nainstalovat i jako aplikace do telefonu.