Zákon o ochraně spotřebitelů, který teprve před několika dny podepsal po přijetí českým parlamentem prezident Miloš Zeman, není vlastně nic jiného než do českého práva převedená evropská směrnice. Tu ale eurokomiařka Věra Jourová prosadila ještě v době, kdy byla v Bruselu své první pětileté období, zatímco dnes je už v druhé polovině svého druhého mandátu. A to ještě Česko v tomto případě směrnici EU zavedlo do svého práva relativně včas.
Budova Evropského parlamentu ve Štrasburku
|
Foto: Shutterstock
I to „včas“ ale u většiny směrnic znamená až několik let po jejich definitivním přijetí orgány EU. Proto i to, co během svého předsednictví dotáhne do konce nyní Česko, bude mít reálný dopad na životy Čechů a dalších Evropanů až za několik let. Evropská komise musí hlídat, nejen zda to členské státy stihnou včas, ale i zda je přijato to, co EU schválila.
„Stává se nám, že to zavedení je nedostatečné, nebo si naopak státy přidávají k evropským normám svoje věci, často nepopulární, a pak se to svádí na Brusel,“ uvedla pro Deník Věra Jourová.
„Já pak žasnu, co v těch národních zákonech je, že jsou tam věci, které jsme vůbec nechtěli,“ uvádí Jourová. „Já jsem vyrobila spoustu různých směrnic a vždy pro mě bylo na prvním místě, zda je to nezbytné a zda je to přiměřené tomu problému,“ dodává. Evropská komise proto musí používat vůči členským státům tlak, aby se vše zavedlo tak, jak se má, a včas.
Dochází i na žaloby
Začíná to varováními a může to skončit až žalobou u Evropského soudu v Lucemburku. Ani to ovšem není rychlý proces a mnohdy se v jednotlivých zemích zavedení do národního práva něčeho, co unijní orgány přijaly, protahuje na mnoho let. Někdy přitom nejde o naschvál. „Prostě jen asi zákonodárci potřebovali víc času,“ říká k zákonu o ochraně spotřebitele Jourová.