První úhyny hlásili veterináři v Polsku už v pátek 16. června. Veterinární klinika v Trojměstí dostala do péče třináct koček, z nichž víkend deset nepřežilo. „Zvířata umírají v krátké době. Krevní testy ukazují zvýšené jaterní parametry, trombocytopenii. Jsou to velmi nespecifické příznaky a nedokážeme jim pomoci,“ uvedla k prvním případům ředitelka Trojměstské veterinární kliniky Paulina Grzelakowska. 

Veterináři udělali do 12. července téměř padesát rozborů, v 29 případech se podle zprávy Světové organizace pro zdraví zvířat našel virus ptačí chřipky typu H5N1. „Kromě toho molekulární analýza indikuje přítomnost dvou mutací, které zvyšují adaptaci viru na savce,“ popsala zpráva.

Likvidace chovu napadeného ptačí chřipkou. Ilustrační snímek
Týrání zvířat nás přibližuje k nové pandemii, varují ochránci před mutacemi virů

Ohledně zdroje nákazy se stále spekuluje, kromě přenosu z uhynulých ptáků polská média informovala i tom, že k přenosu mělo dojít skrze tuzemské syrové kuřecí maso. To ale polské ministerstvo zemědělství dementovalo. „Informace uvedené v článku pro tisk, že virus ptačí chřipky se nachází v syrovém drůbežím mase, jsou absolutně neprokázané. Žádný výzkum to nepotvrzuje,“ prohlásil náměstek ministerstva Krzysztof Ciecióra.

Polsko o úhynech informovalo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí i ostatní státy, včetně Česka.

Srdeční červivost přenáší infikovaní komáří. Nemoc může být smrtelná
Psům hrozí v Chorvatsku smrtelná nákaza srdečními červy. Přenášejí je komáři

„Jedná se o velmi čerstvou událost, kterou polská strana ještě došetřuje, nicméně kolegové z Polska o dosavadním šetření informovali na jednání Stálý výbor pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva v Bruselu 13. července, na němž byl přítomen i zástupce Statní veterinární správy,“ potvrdil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. „O situaci víme a sledujeme ji,“ doplnil.

V Česku skončila 2. března plošná mimořádná veterinární opatření proti šíření nákazy ptačí chřipky, případy se ale vyskytovaly dál. Poslední potvrdili veterináři 30. května.

Přenos na savce je vzácný

S polskými kolegy je v kontaktu i Komora veterinárních lékařů České republiky. Ačkoli přenos vysoce patogenní ptačí chřipky je z ptáků na savce možný, riziko je podle nich nízké.

„V minulosti bylo popsáno několik případů onemocnění koček po infekci virem ptačí chřipky. Vzhledem k poměrně častému výskytu tohoto viru v ptačí populaci a tedy i možné časté expozici koček tomuto viru lze říci, že se jedná spíše o vzácnější onemocnění,“ vysvětlila prezidentka komory Petra Šinová.

V dovolenkových destinacích hojně navštěvovaných Čechy, v Itálii a Chorvatsku, řádí na mnoha místech africký mor prasat
Při dovolené v Chorvatsku hrozí zavlečení moru. Pozor na potraviny, varuje úřad

Upozorňuje ale, že některé popisované klinické příznaky nemocných polských koček, zejména ty neurologické, neodpovídaly infekci ptačí chřipkou.

„Předpokládáme, že zde mohlo pravděpodobně dojít k souběhu několika infekcí, zejména toxoplazmózy, která se klinicky projevuje u koček s narušeným imunitním systémem. V každém případě chceme chovatele koček uklidnit – nejedná se o běžné onemocnění,“ doplnila. Veterináři preventivně radí při krmení koček používat jen kuřecí maso určené k lidské spotřebě, které pochází z kontrolovaných chovů. 

Kočkám na Kypru hrozí vymření

Obrovské počty úmrtí hlásí také Kypr. Od začátku roku tam došlo k úmrtí více než tři sta tisíc koček. Tentokrát je ale původce známý, jde o kmen koronaviru, kočičí infekční peritonitidu (FIP). „Místní veterináři hlásili alarmující nárůst případů FIP, který začal v hlavním městě Nikósie v lednu a během tří až čtyř měsíců se rozšířil po celém ostrově,“ přiblížil viceprezident kyperské veterinární asociace Demetris Epaminondas.

Kypru zcela vážně hrozí, že dojde k vymření celé kočičí populace na ostrově.