„Generální tajemník OSN vydal prohlášení, že od r. 1991 Ukrajina nepožádala o registraci hranic, takže stát Ukrajina neexistuje… TO JE GÓÓÓL. Dôležité, zaujímavé, vzrušujúce!!! A my o tom nevieme!!!“ stojí v úvodu hoaxu, který se letos v únoru začal opět šířit po sociálních sítích i v různých diskusních vláknech pod články na zpravodajských serverech (například právě pod texty, jež se věnují aktuálnímu vývoji na Ukrajině).

Lež z léta 2014 se znovu rozběhla

Ve slovensky psaném hoaxu, který vznikl už v létě roku 2014, pravděpodobně jako reakce na tehdejší dění, kdy došlo mimo jiné k vyhlášení separatistických entit tzv. Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky, se dále píše: „Generálny tajomník OSN Ban Ki-moon urobil ohromujúce vyhlásenie, ktoré je zakázané šíriť v ukrajinských médiách a na internete. Počas rokovania BR OSN bola predložená otázka konfliktu medzi oboma štátmi. V dôsledku toho sa dospelo k tomuto záveru: Ukrajina si od 25. 12. 1991 nezaregistrovala svoje hranice. V OSN nebola vykonaná registrácia hraníc Ukrajiny ako suverénneho štátu.“

Z tohoto tvrzení pak autoři hoaxu odvozují, že „lze předpokládat, že neexistuje žádné porušování práv ze strany Ruska ve vztahu k Ukrajině“, protože „podle smlouvy o CIS je území Ukrajiny správním obvodem SSSR“ (Svazu sovětských socialistických republik, pozn. red.)

Rozvod, který není jednoduchý
Internet reaguje na Putina: vznikají vtipy, ale i mrazivá srovnání s minulostí

„Preto nemožno nikoho viniť v separatizmu a násilnej zmeny hraníc Ukrajiny. Podľa medzinárodného práva, krajina jednoducho nemá žiadne oficiálne schválené hranice. Aby sa vyriešil tento problém, Ukrajina musí dokončiť vymedzenie hraníc so susednými štátmi, požiadať o súhlas susedných krajín vrátane Ruska o ich spoločnej hranici,“ tvrdí dále několik let stará lež.

Deník proti fake news.Deník proti fake news.Zdroj: DeníkRusko ovšem prý nemá žádný důvod takovou smlouvu podepsat, protože je prý právním nástupcem SSSR a území, na nichž se rozkládá „Ukrajina, Malorusko a Novorusko“, jsou prý v jeho vlastnictví a nikdo nemá právo bez ruského souhlasu s nimi nakládat.

„V podstate teraz Rusku stačí len urobiť vyhlásenie, že toto územia je ruské a že všetko, čo sa deje na uvedenom území, je vnútornou záležitosťou Ruska. Akýkoľvek zásah bude považovaný za akciu proti Rusku. Na základe toho sa môžu anulovať voľby, ktoré sa konali 25. mája 2014, a urobiť všetko, čo ľudia chcú! Podľa budapeštianskeho memoranda a iných dohôd žiadne hranice Ukrajiny neexistujú. Štát Ukrajina neexistuje (a nikdy neexistoval!),“ uvádí text, pod nímž je jako podpis uvedeno jméno Alexander Panin, Central News Agency Novorusko.

Letitý hoax se letos v únoru objevil jako „přejatý článek“ na webu „Free Daktari“ a opakovaně se také začal znovu objevovat v diskusních příspěvcích pod zpravodajskými články sdílenými serverem Seznam a věnovanými problematice rusko-ukrajinských vztahů (například pod článkem Českých novin z 9. února „Moskva varuje Kyjev a USA před rozmístěním protiraketového systému“, nebo pod článkem Security Magazinu z téhož dne „Rusko přesunuje k ukrajinským hranicím i atomové kanóny“ a pod dalšími). Hoax se šíří také formou řetězového e-mailu a sdílí se na sociálních sítích. Je ale zcela vylhaný.

Je to úplně jinak

Text hoaxu, který byl do slovenštiny neuměle přeložen, analyzoval už v srpnu 2014 tým pro ověřování faktů Stopfake. Podle něj se tato zpráva poprvé objevila na webových stránkách politické organizace Ukrajinská volba, jíž tehdy předsedal Viktor Medvedčuk, proruský ukrajinský politik a bývalý šéf prezidentské kanceláře Leonida Kučmy. Zveřejnila ji Medvedčukova zástupkyně v Charkově Iryna Hyžňaková (anglicky Iryna Hyzhnyak).

Ta podle StopFake uvedla, že generální tajemník OSN Pan Ki-mun měl prohlásit v anglické Thames Televisions, že Rada bezpečnosti OSN znovu přezkoumala „ukrajinskou otázku“ a „experti“ k ní prý předali „stanovisko založené na mezinárodním právu“. Toto stanovisko mělo odpovídat výše uvedenému tvrzení, tedy že Ukrajina neprovedla vymezení svých hranic ani si je neregistrovala u OSN.

Náměstek ministra zahraničí Martin Dvořák (STAN) hovoří s novináři 22. února 2022 v Praze po jednání krizového štábu ministerstva zahraničí kvůli situaci na Ukrajině
Česko reaguje na kroky Moskvy: Ministerstvo si předvolalo ruského velvyslance

„Za prvé, žádné takové prohlášení Pan Ki-mun neučinil. Thames Television je produkční společnost, která vyrábí programy a pořady jako X Factor a Britain’s Got Talent. Její webová stránka vůbec nezmiňuje Pan Ki-muna nebo ukrajinské hranice,“ uvedl tým StopFake.

Rada bezpečnosti OSN podle něj zasedala v roce 2014 kvůli Ukrajině jen 19. března, kdy studovala tehdejší prohlášení ukrajinského velvyslance, od té doby až do zveřejnění hoaxu vůbec.

„Kromě toho žádný termín jako ‚registrace hranic‘ vůbec neexistuje. Ukrajina je oficiálně uznaným státem v rámci stávajících de iure hranic. Konečně, v roce 2003 Ukrajina a Rusko vzájemně uznaly své zemské hranice na prezidentské úrovni a v roce 2004 byla tato smlouva ratifikována národními parlamenty,“ uvádí StopFake.

Ruský prezident Vladimir Putin.
Situace na Ukrajině: Rusko mlží ohledně hranic separatistů. Je to záměrné

Zdroj: DeníkMyšlenka „vymezení“, zmiňovaná autory onoho „senzačního odhalení“, se podle něj vztahuje k fyzickému vyznačení hranic, tedy k zapuštění hraničních sloupů do země. To se ale provádí pouze za účelem orientačního vyznačení hranic na konkrétním fyzickém území, a jako takové nemá žádné právní důsledky.

„Na okraj je třeba zmínit, že hranice je bilaterální pojem. To znamená, že pokud Ukrajina nevymezila své hranice s Ruskem, neučinilo tak ani Rusko,“ uzavřel tým StopFake.