Dalo by se říci, že vlastně ani netušíme, že k nám do Česka přišla ta část Ukrajinců, která by se dala nazvat národním pokladem Ukrajiny. A budoucností této země. Platí to nejen o České republice, ale také o dalších dvou zemích, které se účastnily velkého sociologického průzkumu společnosti EWL mezi ukrajinskými válečnými uprchlíky, tedy Polska a Rumunska.

Více než o Ukrajincích bychom však měli mluvit o Ukrajinkách. Ty totiž tvoří 95 procent válečných běženců z Ukrajiny. Průměrné uprchlici je 35-40 let a dvě třetiny Ukrajinek mají s sebou i nezletilé děti.

Ukrajinští vojáci, válka na Ukrajině - Ilustrační foto
Neprojdou. Studenti uvízli na Ukrajině, přes hranice nemohou kvůli podvodníkům

Českou republiku si vybralo jako cíl svého útěku před ruskou agresí nejvíce vysoce postavených Ukrajinek, které pracovaly v řídících funkcích nebo přímo vlastnily na Ukrajině před válkou firmy. Je jich skoro desetina z celkového počtu dospělých běženců.

Nejvíce je ale v Česku vysokoškolaček, více než pětina z celkového počtu. Téměř každá desátá Ukrajinka pak byla učitelka nebo pracovala v kultuře.

Ze tří zkoumaných zemí přišlo do Česka nejvíce kvalifikovaných techniků a dělníků, skoro desetina z celkového počtu. To může být dáno i předchozí tradicí zaměstnávání Ukrajinců v Česku právě na těchto pozicích.

Povolání ukrajinských uprchlíkůPovolání ukrajinských uprchlíkůZdroj: Deník

Polovina uprchlíků má podle průzkumu zájem najít si v Česku stálé zaměstnání. A to přesto, že na Ukrajině mají manžele a partnery a chtějí se po válce nebo po uklidnění situace vrátit v drtivé většině domů na Ukrajinu.

Čeština je problém

Největším problémem ukrajinských běženců v Česku je jazyk. Dobře česky umí jen sedm procent z nich, téměř dvě třetina naopak velice málo nebo vůbec.

Julia při práci v janovickém domově Clementas
Utekla před válkou na Ukrajině. Teď pracuje v janovickém domově jako pečovatelka

Česko je jako častý cíl běženců pozoruhodné v tom, že na rozdíl od Polska či Rumunska nemá společnou hranici s Ukrajinou. „Česko je již řadu let jednou z hlavních zemí pracovní migrace Ukrajinců. Lidé si tuto zemi vybrali i kvůli její kulturní blízkosti,“ uvádí Mychalyna Selevič, ředitelka EWL.