V dalším díle pravidelného podcastu Deníku „Evropa pro Čechy” se šéfredaktorkou Euractivu Anetou Zachovou a evropským editorem Deníku Lubošem Palatou se podíváme na to, jak se Evropská unie vypořádává se současnou uprchlickou vlnou z Ukrajiny, která nemá v moderních dějinách kontinentu od roku 1948 obdoby.

Velkým krokem byla dohoda EU na tom, že Ukrajincům bude poskytnuta "dočasná ochrana" v celé EU. Ukrajinci si tak sami  mohou vybrat stát, kde najdou útočiště před válkou. Většina jich sice zamířila do Polska, ale čtvrt miliónu uprchlíků je už i v Německu, tisíce prakticky v každé evropské zemi. To, co zatím chybí, je masivní financování pomoci pro nejpostiženější země z rozpočtu EU. Je však otázka, zda má na to Brusel dost prostředků. Otázkou také je, zda poskytnutí dočasné ochrany je trvalým řešením ukrajinské uprchlické krize.

O tom a o mnohém dalším je dnešní podcast Evropy pro Čechy.

Podcast Deníku „Evropa pro Čechy“ o dění nejen v Evropské unii vysíláme každou středu ve 12:00. Pořadem provází evropský editor Deníku Luboš Palata, hostem je Aneta Zachová, šéfredaktorka Euractivu.