Dobré výchozí postavení má Ursula von der Leyenová v členských zemích EU, jejichž premiéři a prezidenti budou o novém předsedovi Evropské komise rozhodovat po volbách do Evropského parlamentu. „Země se středopravicovými vládami, jako jsou Chorvatsko, Litva, Lotyšsko a Finsko, rozhodnutí von der Leyenové otevřeně uvítaly,“ uvedl server Euractiv. Řecko a Polsko dokonce prohlásily, že Leyenová je jejich kandidátkou na šéfku Bruselu.

Eurovolby jsou klíčem

Problém by snad nemusel být ani v mateřském Německu, kde je CDU v opozici. Podle diplomatických kuloárů sice kancléř Olaf Scholz vetoval kandidaturu Leyenové do čela NATO, ale proti tomu, aby zůstala v čele Evropské komise, německá vláda nic nemá.

Kdyby se volby do Evropského parlamentu konaly nyní, zvítězilo by v nich opoziční hnutí ANO:

Volby do Evropského parlamentu by se měly v Česku pravděpodobně konat 7. a 8. června 2024
Volby do Evropského parlamentu by těsně vyhrálo ANO před SPOLU, ukázal průzkum

Jenže je tu ještě jedna důležitá věc. A to je výsledek červnových voleb do Evropského parlamentu. V nich podle odhadů znovu zvítězí Evropská lidová strana, což podpoří šance Leyenové na další pětiletý mandát v čele Evropské komise. Zřejmě však posílí strany, které byly vůči dosavadní komisi v opozici, konzervativci a extrémisté. Naopak pravděpodobně oslabí liberálové, kteří tvořili důležitou páteř podpory Evropské komise a přijetí Green dealu.

Výhodou Leyenové ale je, že o Evropské komisi bude Evropský parlament hlasovat jako o celku, nikoli o jednotlivých postech.

Evropa v souvislostech

Evropa v souvislostechEvropa v souvislostechZdroj: se svolením EU

Projekt byl spolufinancován Evropskou unií v rámci subvenčního programu Evropského parlamentu v oblasti komunikace. Evropský parlament se nepodílel na jeho přípravě a nenese žádnou odpovědnost za informaci, informace nebo stanoviska vyjádřená v rámci projektu, ani jimi není vázán, neboť za ně v souladu s příslušným právem odpovídají pouze autoři, oslovené osoby, vydavatelé nebo vysílatelé programu. Evropský parlament nemůže být činěn odpovědným ani za přímé nebo nepřímé škody, které mohou vzniknout při realizaci projektu.