Konstatovala, že silná evropská politika vůči Číně závisí na silné koordinaci mezi členskými státy a orgány EU. „Evropa musí ukázat Číně, že evropský systém a hodnoty přinášejí prosperitu a bezpečí.“ Současně kritizovala utužování čínské diktatury.

Evropská komise podle ní navrhne další nástroj, který má zamezit posilování vojenských a zpravodajských schopností soupeřů Unie, včetně Číny. Ta by podle šéfky komise jako „systémový rival“ neměla také od evropských firem získávat „kapitál, expertizu a znalosti využitelné pro zvýšení vojenských a zpravodajských schopností vedoucích k ohrožení národní bezpečnosti“.

„Musíme vztah s Čínou znovu vyvážit na základě transparentnosti, předvídatelnosti a oboustrannosti,“ prohlásila Leyenová. Dodala, že investiční dohoda Evropské unie a Číny, která se zasekla v Evropském parlamentu, potřebuje zásadní změny.

Čínský prezident Si Ťin-pching (vlevo) a jeho ruský protějšek Vladimir Putin, 20. března 2023
Nová éra? Prezident Číny přiletěl do Moskvy, s Putinem jednal čtyři a půl hodiny

Klíčovou otázkou pro další vztahy ale podle ní je, aby Čína použila svého vlivu na Moskvu a pomohla ukončit ruskou agresi. „V této věci musíme být upřímní. To, jak bude Čína dále přistupovat k Putinově válce, bude určujícím faktorem pro další vývoj vztahů mezi EU a Čínou,“ řekla Leyenová.

Šéfka Evropské komise navštěvuje Peking společně s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.