Změnit svět spotřebitelských úvěrů ve prospěch těch, kteří si půjčují, a zároveň docílit odpovědnějšího chování jak úvěrových společností, tak samotných občanů, si klade za cíl nová směrnice EU o spotřebitelských úvěrech, o níž se bude příští týden hlasovat v Evropském parlamentu.

Ruský tenista Daniil Medveděv
Ruští sportovci na olympiádě? Zpřísněte podmínky, vyzývají europoslanci

Směrnice má zásadní českou stopu. Její zpravodajkou je za Evropský parlament europoslankyně Kateřina Konečná, předsedkyně KSČM. „Připravili jsme legislativu, která skutečně ochrání spotřebitele v oblasti spotřebitelského úvěru,“ uvádí Konečná k návrhu. „Poprvé v historii se nám podařilo prosadit do legislativy EU garanci práva být zapomenut pro onkologické pacienty,“ dodává.

Je to důležitá změna, protože rakovina byla při spotřebních úvěrech, hypotékách nebo u pojišťoven doživotní cejch, bez ohledu na úspěšnost vyléčení.

Do sto tisíc eur 

„Reklamy úvěrových společností nyní také budou muset nést varování podobné tomu na krabičkách cigaret a některé nebezpečné typy reklam budou v členských státech dokonce zakázány,“ popisuje Konečná další povinnost, kterou úvěrové společnosti dostanou. „Prostě aby si lidé, kteří si úvěr berou, jasně uvědomili, že to jsou peníze, které musí splatit.“

Ilustrační snímek
Zásadní směrnice. Evropský parlament schválil povinnou síť nabíječek pro auta

Zpřísní se také povinnosti úvěrových společností při posuzování bonity klientů.

Podle dohody trialogu mezi členskými státy, parlamentem a Bruselem se bude směrnice týkat úvěrů do výše sto tisíc eur, tedy necelých dva a půl milionu korun.