V Jevanech nedaleko Prahy stojí závody firmy Praha Vaccines, kterou vlastní americká biotechnologická společnost Novavax. Na konci srpna navštívil závod premiér Andrej Babiš, který jednal přímo s vedením společnosti.

"Jsem velice rád, že se tady potkávám s panem prezidentem  Stanleym Erckem z globální firmy Novavax, který mi oznámil velice dobrou zprávu, že firma Novavax chce globálně vyrábět dvě miliardy dávek vakcín proti koronaviru. Z toho miliardu chce vyrábět tady u nás v České republice,“ uvedl po prohlídce závodu se sto padesáti zaměstnanci premiér Babiš.

Erckem při rozhovoru, který poskytl Českému rozhlasu, nešetřil pokud jde o vakcínu proti covid-19 optimismem. „Zkoušky naší vakcíny ve třetí fázi se uskuteční v říjnu. Pak musíme nějakou dobu čekat, takže to, jestli vakcína funguje, se dozvíme v listopadu nebo v prosinci,“ uvedl Erckem.

Problém je, že kromě několika stovek Čechů, kterým má být podle Eckera nabídnuta účast na testování, se k dalším Čechům nemusí vakcína vyráběná v Česku vůbec dostat.

Vakcínu vyrobíme, ale nepoužijeme?

Firma Novavax totiž zatím nefiguruje na seznamu farmaceutických koncernů, s nimiž by Evropská komise uzavřela dohodu na dodávce vakcín, nebo předběžné dohody, které umožní nabídnout vakcínu členským zemím Evropské unie, včetně Česka. „Reálně tak hrozí stav, že se budou v Česku vakcíny vyrábět, ale pro české občany budou nedosažitelné,“ říká nejmenovaný zdroj z evropských institucí.

„Nepůjde ani tak o medicínský průšvih, v té době tu už zřejmě budou vakcíny jiných společností, ale o psychologický a politický problém, kdy se v Česku mohou vyrábět kvalitní vakcíny, které se ale k Čechům nedostanou,“ dodává.

Jednání s EU začala

Evropská komise přitom už před dvěma týdny schválila v pořadí třetí smlouvu o stamilionových dodávkách vakcín a to s farmaceutickou firmou Janssen Pharmaceutica NV, jednou ze společností skupiny Janssen Pharmaceutical Companies, která je součástí koncernu Johnson & Johnson. Smlouva umožňuje zemím EU nákup očkovacích látek pro 200 milionů lidí, jakmile se prokáže, že vakcína je bezpečná a účinná proti onemocnění COVID-19, s tím, že stejné množství dávek bude možné dokoupit.

Evropská komise už přitom před tím podepsala smlouvu na stovky milion vakcín se společnostmi Astra-Zenica a Safoni-GSK. Současně uzavřela úspěšná předběžná jednání se společnostmi CureVac, BioNTech-Pfizer a Moderna. „Komise už předběžnými smlouvami s farmaceutickými firmami zajistila občanům EU stovky milionů dávek. Jakmile bude hotová, mají mít všechny země EU přístup současně,“ uvedlo zastoupení Evropské komise v Praze.

Fond na společný nákup vakcín, do kterého přispěly všechny státy Evropské unie, byl před několika týdny navýšen na 3,6 miliardy euro (asi sto miliard korun). Česká vláda v polovině září poslala na navýšení fondu asi 310 miliónů korun, mimo jiné proto, aby se Novavax mohl zapojit do jednání o dodávkách vakcín pro Evropskou unii.

Oficiální jednání mezi Evropskou komisí a Novavaxem začala podle agentury Reuters 23. září. Koncern se tak oficiálně jako sedmý připojil k jednáním s EU o síti možných dodavatelů vakcíny pro Evropskou unii. Přesto má jistou naději na úspěch. "Evropská komise usiluje o co největší spektrum možných vakcín, aby z nich mohly být vybrány ty nejlevnější a nejúčinnější," uvedla mluvčí zastoupení Evropské komise v Praze Magdalena Frouzová.

Evropa proti koronaviruZdroj: Deník