Mělo se tak dát ruskému obyvatelstvu najevo, že nelze vést agresivní válku proti Ukrajině a současně si jezdit po Evropě a plážích Středomoří, jako by se nechumelilo.

Rusové navíc měli oproti občanům jiných zemí značné zvýhodnění dané dohodouo zjednodušení vízového režimu. Ta dál platila přesto, že Evropská unie zavedla vůči Rusku nejtvrdší ekonomické sankce ve své historii.

Zdražení nic neřeší

Včerejší kompromis, který zrušil zmíněnou dohodu o zjednodušených vízech, pro Rusy ale příliš neznamená. Zdraží jim vízum z pětatřiceti na osmdesát eur (tedy asi dva tisíce korun). Prodlouží také čekací dobu.

Eurokomisařka Věra Jourová
Česko v čele Evropy: Drama o bilion pro Polsko. Věra Jourová v klíčové roli

Stále však platí, že se bude dál Rusům vydávat schengenské vízum, platné téměř po celé Unii. Takže to, že Česko nebo pobaltské země turistická víza Rusům dál vydávat nebudou, je jen gesto. Maximálně nebudou moci Rusové cestovat do Evropy přes tyto země.

V současnosti je platných asi dvanáct miliónů schengenských víz, která byla vydána ruským občanům. Od začátku prázdnin pak víza do Evropské unie dostal na milion Rusů. Proti zastavení vydávání víz Rusům se v Praze ve středu postavily Francie, Německo nebo Maďarsko.

Dění kolem Kongresového centra při summitu ministrů obrany EU 30. srpna 2022
Mimořádná akce. Ministři obrany zemí Evropské unie se schází jen výjimečně

„Považuji za úspěch, že jsme se dohodli na plném nahrazení vízové smlouvy, kdy Rusové mohli získat schengenská víza ve zjednodušeném procesu,“ uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský, který summit svolal.

Ukrajina je zklamaná

Velkou nelibost dal naopak najevo šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba, podle něhož je kompromis ještě horší, než kdyby se nedohodlo nic. „Dal jsem najevo, že Ukrajina už nebude akceptovat žádná polovičatá řešení. Zmražení facilitační dohody je polovičaté řešení,“ uvedl Kuleba. Zachovává totiž stav, kdy Rusko vede agresi proti Ukrajině a ruští turisté se rekreují v Evropě.