Původně měl být i na kandidátce pro eurovolby na pětadvacátém místě. Ale v TOP 09 a ODS panoval takový strach, že se do europarlamentu podobně prokroužkuje, že po tlaku koaličních partnerů tento politik nakonec od své kandidatury upustil. „V evropských volbách jsem zcela otevřeně podporoval dvojku za lidovce, charakterního, velmi nadaného a pracovitého mladého politika z jižních Čech Františka Talíře. I když nakonec ze sedmého místa kandidátky Koalice SPOLU do Evropského parlamentu poměrně těsně zvolen nebyl, nelituji toho,“ prohlásil Hayato Okamura.

Kroužkování nadále podporuje. „Systém preferenčního hlasování je zakotven v našem právním řádu a je sám o sobě v pořádku. Dává tisícům voličů možnost promluvit do pořadí a zvolení kandidujících seřazených předtím poměrně úzkou skupinou lidí v jednotlivých stranách,“ konstatoval.

Ve volbách do Evropského parlamentu získali lidovci navzdory disciplinovanému kroužkování své především venkovské voličské základny na Moravě nakonec jen jeden mandát. Velice blízko ale byla zvolení europoslankyně Michaela Šojdrová. „Děkuji všem 32 447 voličům, kteří mi dali důvěru a dali mi svůj kroužek. Získala jsem pátý největší počet preferenčních hlasů,“ uvedla Šojdrová, která byla europoslankyní deset let.

V těchto volbách měla podporu například i od českého expremiéra Petra Pitharta. „Bohužel, volební systém je neúprosný a chybělo zhruba 600 hlasů, abych přeskočila,“ napsala zklamaná Šojdrová na síti X.

Zmíněný František Talíř získal 30 969 preferenčních hlasů a scházelo mu asi tisíc hlasů k tomu, aby přeskákal na šesté místo kandidátky Spolu a získal mandát.

Pět procent rozhodlo

K tomu, aby se Šojdrová a Talíř posunuli výš, by museli získat pět procent z preferenčních hlasů celé kandidátky. To se nestalo. Udržení euroslanců ODS bylo možné proto, že i její voliči hodně kroužkovali.

Evropa v souvislostech

Evropa v souvislostech info Zdroj: se svolením EU Evropa v souvislostech

Projekt byl spolufinancován Evropskou unií v rámci subvenčního programu Evropského parlamentu v oblasti komunikace. Evropský parlament se nepodílel na jeho přípravě a nenese žádnou odpovědnost za informaci, informace nebo stanoviska vyjádřená v rámci projektu, ani jimi není vázán, neboť za ně v souladu s příslušným právem odpovídají pouze autoři, oslovené osoby, vydavatelé nebo vysílatelé programu. Evropský parlament nemůže být činěn odpovědným ani za přímé nebo nepřímé škody, které mohou vzniknout při realizaci projektu.