Zelenskyj podle vlastních slov přijel Evropské unii a jejím členským státům především poděkovat za všechnu finanční, humanitární a vojenskou pomoc. I za to, jaké péče se dostalo v Unii milionům ukrajinských válečných uprchlíků. „Všichni chráníme Evropu před režimem, který chce zničit svobodu, který chce být na tomto kontinentě autoritářským lídrem,“ uvedl Zelenskyj, který ve čtvrtek stihl vystoupit v Evropském parlamentu, v Evropské radě a odpoledne ještě jednal se skupinami unijních zemí či s jednotlivými lídry.

Český premiér Petr Fiala (vlevo) a prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj
Fiala jednal se Zelenským: Musíme udělat kroky, aby Evropa kvůli válce nechudla

Nešlo ale jen o poděkování za dosavadní podporu. „Nemohu se prostě domů vrátit s prázdnou,“ řekl na tiskové konferenci před novináři ukrajinský prezident. O svých předchozích jednáních v Londýně a Paříži, kde byl i německý kancléř Olaf Scholz, uvedl, že byla velmi nadějná s tím, že konkrétní dohody o zbraních nemůže prozrazovat.

Rozhodující týdny

Ukrajina se po roce války nachází ve složité situaci a čelí další velké ofenzivě Ruska, které má kvůli čtyřnásobnému počtu obyvatel převahu. „Ukrajina potřebuje děla, moderní tanky, stíhací letouny, střely dlouhého doletu a munici,“ požádal Zelenskyj EU. A získal přísliby podpory.

„Chápeme, že následující týdny a měsíce budou rozhodující. Musíme mít otevřené oči, musíme pokračovat v poskytování podpory na maximální úrovni. Dělostřelectvo, munice, obranné systémy. Přesně jste nám řekli, co potřebujete a co potřebujete teď,“ reagoval předseda Evropské rady Charles Michel.

Volodymyr Zelenskyj v Bruselu na summitu EU, 9. 2. 2023Volodymyr Zelenskyj v Bruselu na summitu EU, 9. 2. 2023Zdroj: Profimedia

Premiér Fiala na toto téma poznamenal, že Ukrajina může ve válce s Ruskem zvítězit jen s podporou západních zbraní.

„Svobodná Evropa je nepředstavitelná bez svobodné Ukrajiny. Ukrajinci bojují i za to, aby agresor nemohl ohrozit vaše země.“
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj, oblečený tentokrát ne v zelené, ale v černé vojenské výstroji, si získal jak Evropský parlament, tak lídry evropských zemí. Unie chce vyhlásit už desátý balík sankcí proti Rusku. Pokračovat má i její finanční podpora napadené země. „Slyšeli jsme o naléhavosti, s níž je nutné podpořit Ukrajinu právě teď… Musíme udělat více,“ uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Ta dosavadní pomoc vyčíslila na 67 milard eur (1,5 bilionu korun). „Jsme za to opravdu vděční, pomáhá nám to přežít tyto těžké časy,“ poděkoval Zelenskyj.