Je to moc rychlé, moc drahé, moc náročné. Nedávné schvalování balíku evropských směrnic, kterými se naplňuje Zelená dohoda, rozdělilo české europoslance. Velká část z nich hlasovala proti.

Jedním z těch, kteří podpořili přijetí náročných směrnic naplňujících síle Zelené dohody a Fit for 55, jež mají urychlit boj Evropy proti globálnímu oteplování a klimatické změně, byl europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer.

Podle jeho názoru jsou totiž cíle Zelené dohody směrem, který vede i k řešení závislosti České republiky na dovozu fosilních paliv z Ruska, jež Kreml v souvislosti se svojí agresí proti Ukrajině používá jako zbraně k vydírání evropských států. Navíc zisky z prodeje plynu a ropy slouží putinovskému režimu k financování už víc než rok trvající agrese proti Ukrajině.

Obnovitelné zdroje jsou dnes nejlevnější

„Česko se dramaticky neodlišuje od jiných zemí. Jsou samozřejmě státy EU, které toho v minulých letech udělaly hodně a na cestách, které vedou ke snížení emisí, zašly trochu dál,“ uvedl v nedávno natočeném rozhovoru Niedermayer.

„V minulých letech došlo k obrovskému rozvoji alternativních technologií, které produkují obnovitelné zdroje. Tyto technologie jsou velmi dobře vyladěné a jsou nákladově výhodné,“ zmínil europoslanec a dodal, že Česko tu má problém. „Tady jsme prostě zaspali a tady bychom měli začít rychle dohánět okolní svět,“ poznamenal Niedermayer.

| Video: Youtube

Vedle dopravy je podle europoslance v Česku klíčové pro naplňování Zelené dohody zvyšovat efektivitu. „Vždy to neplatí. Ale u nás určitě platí, že je spousta oblastí, kde je možné energii nespotřebovat. A když ji nespotřebuji, tak ji nemusím vyrobit a vytvořit při tom emise,“ vysvětlil tento ekonom.

Zelené zdroje a úspory jsou ochrana před Putinem

Podle českého europoslance, který je velmi výrazným členem klubu Evropské lidové strany, nejsilnější frakce v Evropském parlamentu, dává ruská agrese proti Ukrajině dodatečné argumenty pro to v zelené transformaci pokračovat. A to dokonce rychleji než dosud.

„Rusku se (loni) podařila pro nás jedna velmi špatná věc, a to vyšponovat ceny plynu do pro nás ekonomicky i fyzikálně neracionálních oblastí. S tím, že evropské země jsou tak závislé na dodávkách ruského plynu, můžeme slovy Járy Cimrmana nesouhlasit, ale to je asi tak jediné, co s tím můžeme dělat,“ prohlásil Niedermayer.

„Ale znovu, uvědomme si, za jakých okolností bychom na tom byli lépe? V situaci, kterou vyvolal Vladimir Putin snahou o obsazení Ukrajiny. Samozřejmě bychom na tom byli lépe, kdybychom měli vyšší podíl obnovitelných zdrojů. Protože do nich nemusíte lít ropu, nebo pumpovat plyn,“ dodal europoslanec.

Obnovitelné zdroje umí podle něj z pohledu nových investic vytvořit elektrickou energii nejlevněji. Jak podotkl, pomoci by nám mohla i větší energetická efektivita české ekonomiky, která je energeticky jednou z nejnáročnějších v celé Evropské unii. „Kdybychom spotřebovávali energie o deset, patnáct procent méně, byli bychom na tom dnes lépe,“ konstatoval. A tvrdí, že oboje jsme v minulých letech podcenili. A to jak v Evropské unii jako celku, tak v některých zemích jako Česko obzvlášť.

Podle něho to vyvrací i argumenty, že je třeba v důsledku dopadů ruské agrese na Ukrajinu Zelenou dohodu odložit, nebo zredukovat. „Pokud cesta ke splnění cílů Fit for 55 vede zejména přes obnovitelné zdroje a zvyšování energetické efektivity, tak bychom naopak v těchto věcech měli přidat,“ řekl k návrhům na „zpomalení“ Zelené dohody EU Niedermayer. „A nikoli přemýšlet o tom, že tuto agendu odložíme, zbrzdíme a budeme se dál modlit, aby nám Kreml posílal dost plynu a žadonit o to, aby snížil jeho cenu,“ uzavřel europoslanec.

Projekt institutu EUROPEUM
Projekt EngagEU (Zapojse.eu) si klade za cíl podpořit zapojení občanů do otázek postpandemické obnovy a zelené transformace Evropy tím, že vytváří prostor pro jejich aktivní participaci v otevřené diskuzi o klíčových otázkách pro Evropskou unii a Českou republiku. Skrze interaktivní webové prostředí na www.zapojse.eu nabízí široké veřejnosti možnost získání povědomí o Evropském parlamentu, jeho činnosti a aktuálních aktivitách, které mají dopad na každodenní život občanů.

close Zapojse.eu info Zdroj: Zapojse.eu zoom_in Každý měsíc budou od května 2021 v rámci projektu vydány dva videorozhovory s českými a zahraničními poslanci Evropského parlamentu, které budou doplněné fact-checkingem provedeným Demagog.cz.

Na webu Denik.cz pak budete moci každý měsíc nalézt články, které vás seznámí s podstatnými myšlenkami a tématy těchto rozhovorů s europoslanci. Ty se budou zabývat různými zajímavými tématy týkající se postpandemické obnovy Evropy či její zelené transformace, kterým se v rozhovorech budeme věnovat.

Projekt je realizován Institutem pro evropskou politiku EUROPEUM a je spolufinancován z prostředků Evropské unie v rámci subvenčního programu Evropského parlamentu v oblasti komunikace. Pro získání aktuálních informací sledujte Facebookovou a instagramovou stránku projektu.