Mnohé země Evropské unie hledají naléhavě náhradu ruského zemního plynu, jehož cena navíc raketově stoupá, pro příští zimu. Nedostatek plynu a vysoké ceny energií by mohly způsobit zásadní problémy evropské ekonomice, která se sotva vzpamatovala z dvou let ekonomické krize způsobených covidovou pandemií. I země, u nichž by se to nečekalo, sahají proto po jakýchkoli zdrojích energie pro příští zimu, bez ohledu na cíle klimatické Zelené dohody.

Děje se tak i v případě Itálie, která před válkou na Ukrajině neměla k naplněním cílů Zelené dohody žádné problémy. „Opětovné otevření uhelných elektráren může být potřebné k vyrovnání jakéhokoli výpadku v bezprostřední budoucnosti,“ prohlásil nedávno před parlamentem italský premiér Mario Draghi. Itálie přitom z Ruska importuje méně než polovinu spotřeby svého zemního plynu, mnohem méně než například Česko, které je na ruském plynu téměř stoprocentně závislé.

Realizace Zelené dohody nesmí EU rozdělit

Franc Bogovič, europoslanec Slovinské lidové strany z Itálií sousedícího Slovinska, v rozhovoru pro Zapojse.eu uvedl, že nejméně krátkodobě bude třeba využít v zemích Evropské unie všechny možnosti, jak zajistit občanům i firmám v zemích EU dostatek energie za přijatelné ceny. 

| Video: Youtube

„Musíme se postarat o energetickou, potravinovou a vojenskou bezpečnost,“ uvádí Bogovič. „Pokud bychom se společně nedokázali v EU o tyto tři věci postarat., tak jsme ve velkých problémech,“ říká. „I Německo bude muset znovu přemýšlet o energetice,“ tvrdí a konstatuje: „Tato krize mnoho mění, nejen toto. V budoucnu se toho bude muset změnit hodně. Je nutné reagovat jasnými odpověďmi."

Současně dodává, že je nutné, aby se udržela soudržnost Evropské unie. „Pokud nebudeme dostatečně moudří a nedokážeme najít dostatečně spravedlivý model, tak nás zavádění Zelené dohody mohlo jako Unii rozdělit,“ uvádí Bogovič.

Klíčové je přitom vyřešit současnou situaci. Evropská unie je na dovozu energií extrémně závislá, v roce 2020 Unie dovážela 57 % veškeré energie, kterou spotřebovává ze zahraničí. Jen za dovoz energií z Ruska zaplatila v roce 2020 100 miliard euro, tedy asi 2,5 biliónu korun.

Je třeba zapojit do energetiky i obyčejné lidi

Český europoslanec Mikuláš Peksa pak v rozhovoru pro Zapojse.eu uvedl, že vidí jako jedno z řešení, že by v Česku dostala při budování obnovitelných zdrojů větší prostor aktivita samotných občanů. Dosud totiž byla energetická transformace především v rukou velkých firem. 

| Video: Youtube

„Strašně málo si uvědomujeme, že i obyčejný člověk má šanci na energetický trh vstoupit. Že má šanci si zajišťovat elektřinu buď sám pro sebe, nebo ty přebytky prodávat. Chybí nám využít tento potenciál, českou podnikavost, tím, že do toho obyčejné lidi zapojíme,“ uvádí Peksa. 

„Řada jiných zemí Evropské unie, například Nizozemci, nebo Němci a řada dalších do toho obyčejné lidi s jejich „zlatými ručičkami“ zapojuje. Neměli bychom se toho podle mě být ani my a povzbudit naše lidi, aby se toho nebáli,“ dodává český europoslanec za Piráty.

Projekt institutu EUROPEUM

Projekt EngagEU (Zapojse.eu) si klade za cíl podpořit zapojení občanů do otázek postpandemické obnovy a zelené transformace Evropy tím, že vytváří prostor pro jejich aktivní participaci v otevřené diskuzi o klíčových otázkách pro Evropskou unii a Českou republiku. Skrze interaktivní webové prostředí na www.zapojse.eu nabízí široké veřejnosti možnost získání povědomí o Evropském parlamentu, jeho činnosti a aktuálních aktivitách, které mají dopad na každodenní život občanů.

close Zapojse.eu info Zdroj: Zapojse.eu zoom_in Každý měsíc budou od května 2021 v rámci projektu vydány dva videorozhovory s českými a zahraničními poslanci Evropského parlamentu, které budou doplněné fact-checkingem provedeným Demagog.cz.

Na webu Denik.cz pak budete moci každý měsíc nalézt články, které vás seznámí s podstatnými myšlenkami a tématy těchto rozhovorů s europoslanci. Ty se budou zabývat různými zajímavými tématy týkající se postpandemické obnovy Evropy či její zelené transformace, kterým se v rozhovorech budeme věnovat.

Projekt je realizován Institutem pro evropskou politiku EUROPEUM a je spolufinancován z prostředků Evropské unie v rámci subvenčního programu Evropského parlamentu v oblasti komunikace. Pro získání aktuálních informací sledujte Facebookovou a instagramovou stránku projektu.