Zemědělské delegace v pondělí a dnes o problémech spojených s unijní politikou a jejími dopady na zemědělství jednali v polských Otrenbusech na jihozápadním okraji Varšavy s eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským. Organizace z Česka, Slovenska, Maďarska, Polska, Litvy a Lotyšska podle české agrární komory předaly komisaři své požadavky. Ty zahrnují kompenzace zemědělcům za dodržení nových pravidel souvisejících s ochranou životního prostředí, úlevy v oblasti byrokracie a zpřehlednění dotačního systému, a také lepší regulaci ukrajinské produkce mířící na unijní trh.

Agrární komora popírá šířící se dezinformaci o tom, že na 15. února organizuje protestní cestu zemědělců s technikou do Prahy:

Protestní akce zemědělců probíhají v řadě evropských zemí, v Česku je zvažuje Agrární komora ČR, ale rozhodnutí nechává na březen. Výzvy k akci v půli února nepocházejí od ní
Protestní jízda traktorů na Prahu v polovině února? Agrární komora za ní nestojí

Zemědělské organizace zároveň vyzvaly k uspořádání protestních jízd k hraničním přechodům, kde se zemědělci setkají se svými kolegy z dalších zemí. „Pokud Evropská komise nepředloží plán k reálnému řešení těchto problémů obratem, budou se tyto akce u hraničních přechodu opakovat,“ uvádí česká agrární komora v tiskové zprávě, podle které se také schyluje k masivním protestům na republikové úrovni.

„Jedině společnou koordinací našich požadavků a společným postupem máme šanci upozornit na zoufalou situaci, v níž se evropské zemědělství momentálně nachází, a vytvořit tlak na evropské i české politiky,“ uvedl prezident agrární komory Jan Doležal.

Zapojí se i Slováci

Do protestů se zapojí slovenští farmáři a potravináři. „Slovenská zemědělská a potravinářská komora podpoří protestující evropské zemědělce a potravináře. Dnešním dnem tak začínáme s přípravou protestu, který bude na několika místech země,“ uvedla SPPK.

Slovenský ministr zemědělství Richard Takáč kritizoval některé postupy a plány EU v oblasti zemědělství. Listu Pravda ministr dříve také řekl, že případné protesty slovenských farmářů podporuje a je připraven se postavit do jejich čela.

Výprava zemědělců do Prahy se ale skutečně konat bude. Kdo ji organizuje a kdy proběhne? Podívejte se:

Ilustrační foto.
Protesty zemědělců s traktory zcela zablokují Prahu. Nastane dopravní kolaps

Demonstranti žádající lepší podmínky pro zemědělce v posledních týdnech komplikovali dopravu a blokovali hranice mimo jiné ve Francii, Německu, Polsku, Rumunsku, Španělsku či Portugalsku. Protesty souvisí nejen se snahou Evropské unie vypořádat se změnou klimatu, ale i s otevřením trhu pro levné ukrajinské produkty, což má pomoci Ukrajincům čelícím ruské vojenské agresi.