Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cestování

dnes 00:00

Maďarsko nabízí gurmánský zážitek a pompézní vánoční trhy

Maďarsko se stává vyhledávanou turistickou destinací nejen pro majestátní krásu hlavního města Budapešti s honosnou stavbou parlamentu nad Dunajem, ale i díky léčivým pramenům. Maďarsko se navíc dá objevovat celoročně, v létě se můžete buď oddávat plavání v oblíbeném Balatonu, či se toulat vinařskými oblastmi se středomořských nádechem. V zimě vás okouzlí pompézností vánočních trhů a dopřát si můžete i venkovní koupání v jednom z mnoha termálních království.

16.11.2018

Sádecký komplex se rozrůstá, lidé by rádi nakoukli do hradu

Hrad Sádek, jedna z nejpohlednějších dominant krajiny na Třebíčsku, dosud nikdy nebyl otevřený veřejnosti. Změní se to v dohledné době? Památka dřív patřila obci Čáslavice, v roce 2010 ji koupil jeden z desítky nejvlivnějších právníků v zemi, pražský advokát Karel Muzikář.

15.11.2018

Návštěvníků jihomoravských hradů a zámků ubylo. Odradilo je vedro

Loni praskaly ve švech a od ledna do listopadu si je prohlédlo téměř 430 tisíc turistů. Letos jich sály lednického zámku za stejnou dobu vidělo o čtyřicet tisíc méně. Mnohé totiž odradilo horké letní počasí. Menší návštěvy oproti loňské sezoně hlásí také další hrady a zámky na jižní Moravě. Čísla ve středu zveřejnili památkáři.

14.11.2018

Klasika nudí, hrady bodují nápaditostí. Kasteláni ukazují kuchyně i půdy

Ačkoliv letošní horké léto příliš vysoké návštěvnosti hradů a zámků nepřálo, skutečnost vyvrátila všechny předpoklady.

12.11.2018

Archeologický výzkum na Rokštejně přinesl nejedno překvapení

Na první pohled by se mohlo zdát, že během těch téměř čtyř desítek let už muselo být všechno objeveno. Ale archeologický výzkum na zřícenině hradu Rokštejna nedaleko Brtnice na Jihlavsku letos opět vědcům připravil mnohá překvapení.

10.11.2018

Svatomartinský víkend: Kam vyrazit na husu a mladá vína

Na svatého Martina kouřívá se z komína, říká jedna pranostika. V sněhovou nadílku letos asi moc doufat nemůžeme, pravdivější proto bude ta, která praví, že v tento den „je nejlepší husina“. Prozradíme vám, kam na ni vyrazit.

9.11.2018

Které zámky můžete navštívit i na podzim? Podívejte se

Doba první republiky je sice nenávratně pryč, ale i dnes jsou u nás místa, kde se můžeme v klidu a tichosti oddávat duchu minulosti a ponořit se do pestrosti české historie. Jedinečná atmosféra panuje na zámcích, jež i během podzimu lákají svými interiéry.

9.11.2018

Co bude s bývalým vojenským areálem? Rozhledna, muzeum i panenská příroda

/FOTOGALERIE/ Poslední vojáci opustili kasárna ve Služovicích na Opavsku v roce 1995. Co se bude s bývalým objektem protivzdušné obrany Hlučínska dít dále? Projekt na rekultivaci je už téměř hotov.

8.11.2018

Brněnští studenti bojují únikovou hrou proti fake news

Postavili se proti dezinformacím a bludům. Politologové z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně od listopadu jezdí za studenty středních škol s novou únikovou hrou, která bojuje proti takzvaným fake news.

8.11.2018

Běžkařská Jesenická magistrála mění trasu. Přišla o sníh i stromy

Měří přes sto kilometrů, běžkaře zavede do hlubokých lesů i vrcholových partií tří pohoří. Po několika letech jesenická lyžařská magistrála na Olomoucku mění trasu. Důvodem je nedostatek sněhu i kůrovec.

8.11.2018

OBRAZEM: Přírodní koupaliště Barbora neztrácí kouzlo ani na podzim

/FOTOGALERIE/ V létě tam je hlava na hlavě, podzimní čas láká jednotlivce k procházkám. Řeč je o přírodním koupišti Barbora v Oldřichově u Teplic na Ústecku.

7.11.2018

Poblíž Králického Sněžníku vyrostla rozhledna. Stabilitu zajišťují kotvicí lana

Panorama Jeseníků a Králického Sněžníku si mohou z nové perspektivy vychutnat návštěvníci Staroměstska. A to z rozhledny, která vyrostla mezi Stříbrnicemi a Hynčicemi pod Sušinou. Stavba pochází z dílny známého architekta Martina Rajniše. O jejím pojmenování rozhodne veřejnost.

7.11.2018

Cyklobusy letos trhaly rekordy. Do Krkonoš vyvezly čtyřicet tisíc lidí

Horská turistika a cykloturistika je v módě a získává stále větší oblibu. Krkonošské cyklobusy zaznamenaly v patnáctém roce existence nejvyšší počet přepravených osob, prvně se dostaly přes hranici čtyřiceti tisíc. Zatímco loni přepravily 33 041 pasažérů, letos to bylo o sedm tisíc víc, 40 266. Překonaly tak dosavadní maximum z roku 2009.

7.11.2018

V Krkonoších kvůli rekonstrukci zavřeli Labskou boudu. Práce začnou bufetem

Do Labské boudy nyní nezavítáte. Provozovatelé oznámili, že z důvodu rekonstrukce horský hotel zavírají. Ne však na dlouho. Jak deklarují, obnova krkonošského monstra potrvá půl roku, do nového prostředí se turisté a návštěvníci budou moci vrátit již na jaře.

7.11.2018

Legendární tramvaje v Liberci končí, lákají fotografy i z ciziny

Jedné je šedesát let a té druhé jen o čtyři roky méně, přesto stále vozí cestující. Řeč je o tramvajích typu T2R, které v pravidelném provozu jezdí už jen na jediné trati na světě z Liberce do Jablonce nad Nisou. Vše se ale změní už za dva týdny, kdy „tédvojky“ na běžné lince vyjedou úplně naposledy.

6.11.2018

Co jedlo panstvo v 15. století? Na Helfštýně našli zbytky hradní hostiny

Stovky zlomků kuchyňské keramiky ze druhé poloviny 15. století, ale také zvířecí kosti, které dokládají, jak se v té době stravovalo panstvo na Helfštýně.

6.11.2018

Lego, videohry i logické hádanky. Veletrh hraček v Drážďanech lákal tisíce dětí

/FOTOGALERIE/ Uplynulý víkend patřil v německých Drážďanech hlavně dětem. Na zdejším výstavišti Messe Dresden se jich na tradičním veletrhu her a hraček Spielraum sešly tisíce.

5.11.2018

Nízký stav vody Dalešicích. Přehrada odkryla jindy zatopená místa

Dalešická přehrada na Třebíčsku je nyní ještě přitažlivější, než obvykle. Ze dvou důvodů. Podzim zbarvil její stráně do zlatova, nízká hladina navíc umožňuje vstoupit na místa, která jindy bývají zatopená.

5.11.2018

Týden vědy nahlédne pod ruce restaurátorů a poodhalí taje Tutanchamonova trůnu

Jak se Brno stalo kolébkou genetiky, co všechno se za poslední dobu změnilo v zobrazování hologramů nebo historii vývoje nanovláken, představí program letošního týdne vědy v Brně.

5.11.2018

Češi touží po slunci a oceánu. Letos rekordně létali na dovolenou k moři

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Proklikejte si, kam mířili tuzemští turisté za mořem nejčastěji.

4.11.2018

Předvedli zbraně nebo dobové spodní prádlo. Hodonín se vrátil o sto let zpět

/FOTOGALERIE/ Vůně polévky z dobové polní kuchyně, vojáci v uniformách a zpěv nejen lidových českých písní utvářejí atmosféru na začátku akce s názvem Život 1. republiky. Koná se v sobotu odpoledne v prostorách hodonínského sálu Evropa.

4.11.2018

Vlaky, tanky i postavy z Hvězdných válek. 200 modelů z Lega zaplnilo gymnázium

/VIDEO/ Jezdící vláčky, modely budov i tanky z druhé světové války postavené ze stavebnice Lego. O víkendu se na brněnském Cyrilometodějském gymnáziu konala výstava nazvaná Pohyblivý svět.

4.11.2018

Zapomenutá památka v křoví nezanikne, dostalo se jí péče

Kamenný kříž zarostlý v křoví v Tachově upadl téměř v zapomnění. V minulých dnech ho ale znovu objevil František Soukup a o památku začal pečovat.

3.11.2018

Víte, jak se mlela mouka v pravěku? Zkuste to v zábřežském muzeu

Vývoj lidských obydlí do přelomu letopočtu nabízí formou výstavy zábřežské muzeum. Malým i velkým zájemcům názorně ukazuje, jak se žilo a bydlelo v pravěku. Stavby zachycuje jak na fotografiích, tak i v jejich skutečné podobě. Zároveň připomíná činnosti, které se k této době váží.

3.11.2018

Studentka z Ostravy vyrazila na pouť do Říma: Občas si připadáte jako bezdomovec

/ROZHOVOR/ V červnu třiadvacetiletá studentka Ostravské univerzity Marie Bocanová přemýšlela, co by mohla o prázdninách podniknout. Společně s přítelem ji napadlo absolvovat poutní cestu do Říma. Zhruba za měsíc se vydali vzhůru za dobrodružstvím. Samozřejmě po svých.

AKTUALIZOVÁNO
3.11.2018

OBRAZEM: „Žralokem“ na Moldavu se svezla asi stovka lidí

Výluka skončila, horská trať je opravená. V celé své délce se Moldavská dráha na Teplicku otevřela 1. listopadu. Slavnostní otevření sesuvem poškozené železnice je naplánováno na Moldavě na neděli 18. listopadu. Už teď lze ale vyjet na hřebeny hor klasickým motoráčkem a také moderní soupravou přezdívanou Žralok.

3.11.2018

Na věže neratovského kostela se vracejí kulaté báně. Podívejte se

/FOTOGALERIE/ Před kostelem v Neratově v Orlických horách se v těchto dnech dokončují kulaté báně po vzoru těch původních, které věže kostela zdobily před jeho vyhořením v roce 1945.

3.11.2018

OBRAZEM: Na zámku v Náměšti straší upíři. Podívejte se

Prostory zámku v Náměšti na Hané ovládli v pátek po oficiálních návštěvních hodinách upíři. A ovládnou je i v sobotu

3.11.2018

Kypr: Afroditin ostrov lásky a krásy ve východním Středomoří

Středomoří je nejlepší na podzim. Na jihu Evropy jsou dny o poznání další, pláže prázdné, moře ještě dost teplé na koupání. Denní teploty stále na tričko, pohybují se okolo 25 stupňů. Možností co dělat, je díky tomu, že již počasí není tropické, je ale podstatně více než jen ležet na pláži. Ani s koncem října sezóna nekončí. Jedním z tipů, kam ze sychravého Česka vyrazit, může být i Kypr. Ostrov, kde se prý z mořské pěny zrodila bohyně krásy a lásky Afrodita.

1.11.2018

Do centra Prahy už nikdy! Jak jsem „ochutnal“ proklínané koloběžky Lime

/REPORTÁŽ/ Koloběžka sem, koloběžka tam. Co na nich ti hipstři (nejen) z Letné vidí? Elektrické skútry se zelenou krabičkou na bílo-černé konstrukci od americké firmy Lime se staly po měsíci fungování tématem vyhrocených debat mezi Pražany. Zejména chodci se cítí koloběžkami býti ohroženi. Jak „limety“ fungují? Reportér Pražského deníku se projel centrem hlavního města.

1.11.2018

Dáma nad Rožnovem hlásí rekordní návštěvnost, přitáhla i turisty ze Súdánu

Úspěšnou prodlouženou letní turistickou sezonu má za sebou Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm. Návštěvnost stylové vyhlídky na Karlově kopci byla šestým rokem po sobě rekordní. Standardně vysoký počet návštěvníků zamířil letos i do turistického informačního centra města.

1.11.2018

OBRAZEM: Šťastnou cestu! Robot Matylda vyrazil do Pelhřimova

Robot Matylda se proměnil ve stopaře. Ve středu se vydal na cestu z Jablonce do Pelhřimova. Jde nejen o pokus o zápis do Guinessovy knihy rekordů, ale zároveň i o promo akci, která má veřejnosti představit robota, jenž se může stát učební pomůckou i třeba hlídačem.

31.10.2018

Jezdili v ní Höger i Medřická. Technické muzeum má tramvaj z roku 1897

/FOTOGALERIE/ Technické muzeum v Liberci se stále rozšiřuje. V sobotu si mohli první zájemci prohlédnout nový pavilon, který láká na staré autobusy a tramvaje.

30.10.2018

Masaryk se vrací na Riegerovu stezku, i když jen pryskyřicová kopie

Významný počin obohatí vzpomínkovou akci, která se za rok plánuje v Semilech na počest 110. výročí vzniku turistické Riegerovy stezky.

28.10.2018

Další zastávka legionářského vlaku. Tři týdny bude na dejvickém nádraží

Ode dneška do 18. listopadu si mohou lidé na dejvickém nádraží v Praze prohlédnout repliku vlaku, kterým se přepravovali českoslovenští legionáři v Rusku za první světové války a po jejím skončení. Ve vagonech takzvaného Legiovlaku čeká na návštěvníky věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a fotografie dokumentující historii československých zahraničních vojsk. Vstup do expozice je zdarma.

28.10.2018

Vláčky, auta, letadla. Modelářský veletrh láká i ve sváteční den

/FOTOGALERIE/ Ještě dnes, v den státního svátku, můžete od 9 do 16 hodin navštívit největší modelářskou show v České republice - veletrh Model Hobby, který se koná na výstavišti PVA Expo v Praze-Letňanech.

27.10.2018

OBRAZEM: Prvorepublikový trh v Kolíně přinesl také módní přehlídku

Součástí prvorepublikového historického trhu v Kolíně byla také módní přehlídka. Lidé se zde mohli vyfotit i s Tomášem Garrigue Masarykem.

26.10.2018

V Roudnici vystavují staré bankovky. I ty z doby První republiky

Až do 11. ledna příštího roku si mohou návštěvníci Podřipského muzea v Roudnici nad Labem prohlédnout expozici Každodennost před 100 lety, která přibližuje život obyvatel regionu především v období první republiky. 

25.10.2018

Nejvýše položený viadukt v Česku vede nad sjezdovkou. Podívejte se

/TIP NA VÝLET/ Železniční trať z Nejdku na hranice s Německem je v mnoha směrech unikátní. Překonává mimořádně velké převýšení a na konci 19. století ji v těžkém horském terénu postavili za pouhé dva roky. Právě pro vysoké stoupání se jí přezdívá Krušnohorský Semmering. Na její trase se také nachází nejvýše položený viadukt v České republice a podobně ojedinělé nádraží.

24.10.2018

Osobní setkání s gorilou? To je neskutečný zážitek, říká fotograf Miloš Šálek

/ROZHOVOR/ Profesionální fotograf, cestovatel a dobrodruh Miloš Šálek (42) zaujal veřejnost snímky horských goril, které v těchto dnech vystavuje v přízemí Městského úřadu v Trutnově pod názvem Miloš Šálek - Uganda nejen po stopách horských goril.

23.10.2018

Co zavinilo pád kdysi největšího města? Angkor zničily klimatické změny

Středověké město Angkor na severozápadě Kambodže dnes připomíná zejména majestátní chrám Angkor Vat. Největší město preindustriální éry a centrum Khmerské říše v 15. století jeho obyvatelé opustili, až doposud přitom nebylo jasné proč. V minulosti se spekulovalo o prohrané válce se sousedním královstvím, skutečnost však je zřejmě úplně jiná. Podle nejnovějších výzkumů vše způsobily změny klimatu.

23.10.2018

Zřícenou střechu nahradila nová. Masarykův dům je znovu otevřený

Oprava domku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v Čejkovicích na Hodonínsku skončila. Výstava, která se nachází uvnitř, je už opět přístupná.

22.10.2018

Historický hostinec v Rudníku ukrýval tajemství, bohatě zdobený strop

Pražský architekt a galerista Jiří Kučera jezdí do podkrkonošské obce Rudníku odmalička na chalupu. Koncem loňského roku tam koupil nevzhledný dům se zajímavou historií. Hrálo se v něm divadlo, tančilo, ale byly z něj také dílny nebo ubytovna pro zemědělce. Objevil v něm i zazděný zdobený strop.

22.10.2018

Na věže neratovského kostela se vrací kulaté báně

Hra světla pronikajícího skrz prosklenou střechu dodává neratovskému kostelu na Rychnovsku zvláštní atmosféru, přitahuje sem davy návštěvníků.

22.10.2018

Co spojuje Bavory a Čechy? Klobásy, pivo, dechovka

Grüß Gott! Festival Treffpunkt se stal malým plzeňským Oktoberfestem. Leckdo oblékl kožené kalhoty, pivo a dechovka přitáhly stovky lidí.

21.10.2018

Spor o jezírko v Prokopském údolí. Bude z atraktivního místa páchnoucí močál?

/FOTOGALERIE/ Když se ocitnete v Prokopském údolí na jihozápadě Prahy, připadáte si, jako byste ani nebyli v rušné metropoli plné milionů lidí. V dolní části přírodní rezervace se nachází jezírko, které se nazývá Rusalčino. Jenže běda! Podle občanského spolku atraktivní místo kvůli magistrátu může přijít o své kouzlo.

20.10.2018

Přehrada Pastviny je po dlouhém suchu téměř bez vody. Podívejte se

/FOTO/ Populární přehrada Pastviny na Ústeckoorlicku je vlivem dlouhotrvajícího sucha téměř bez vody. Na východě Čech není jediná, podobně je na tom třeba Pařížov na Chrudimce.

19.10.2018

Rekonstrukce zámku ve Světlé nad Sázavou odhalila pět oken z doby baroka

/FOTOGALERIE/ Díky rozsáhlé rekonstrukci na zámku ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku objevili majitelé několik zajímavých historických nálezů. Posledním objevem je pět oken z období baroka.

18.10.2018

Holubyho chatu na Velké Javořině otevřeli po 46 dnech. Má novou správkyni

Konec dohadů, spekulací a pochybností o další budoucnosti populární Holubyho chaty na Velké Javořině učinilo její znovuotevření po 46 dnech o druhém říjnovém pátku.

18.10.2018

Světový unikát. Lidé se podívají do nitra vyhaslé sopky u Chebu

Vykopat dvě stě let starou štolu a podívat se na vyhaslou přívodní dráhu magmatu. To je hlavní cíl českých seismologů a vulkanologů na vyhaslé sopce Komorní hůrka u Chebu. Poslední výkopové práce tam skončily v létě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT