Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cestování

24.6.2018

Mlýny i bývalá akademie věd. Víte, k čemu dřive sloužila budova Musea Kampa?

Muzeum 21. století. Dříve mlýn, hospodářský dvůr, zelinářská zahrada či Československá akademie věd. Tak by šly ve zkratce popsat Sovovy mlýny, dnes známé spíše jako Museum Kampa. První zmínky o budově pochází ze 14. století. Stavení muselo za svou dlouholetou existenci však čelit neblahým ranám osudu jako požáru či povodním. Na jeho přestavbě se také podíleli významní architekti jako Josef Zítko či Josef Schulz.

24.6.2018

Na dobu největší slávy vzpomínali v Kutné Hoře opět Královským stříbřením

/FOTOGALERIE/ O tisíce lidí se o víkendu 23. a 24. června skokově rozrostla Kutná Hora. Nedolehla na ni populační exploze, ale do města dorazili ti, kteří chtěli na vlastní smysly poznat, jaké to bylo, když bylo tohle město hned po Praze druhým nejdůležitějším sídlem Českého království.

24.6.2018

OBRAZEM: Babišův dvojník sjížděl na Mostecku řeku Bílinu v Čapím hnízdě

Srandovní plavidla se objevila na řece Bílině v obci Želenice. Při tradiční Neckyádě vplulo do vesnice Čapí hnízdo, letadlo, kostel, kosmetické studio či podium s rockery. Mezi kormidelníky byl i starosta. Nejvíce pozornosti vyvolal během vodní recese Andrej Babiš, kterého zahrála jedna z účastnic. 

24.6.2018

Černá skládka skončila díky Terezce. Nový rybník bude sloužit hlavně ptactvu

Terezka nahradila černou skládku. V blízkosti Obory Hvězda vyroste nový rybník o rozloze 1700 metrů čtverečních. Vodní nádrž Terezka tak zkrášlí prostor v blízkosti kostela svatého Fabiána a Šebestiána v Liboci. Nebude však sloužit lidem k ochlazení v horkých letních dnech, nýbrž ptákům a dalším živočichům.

24.6.2018

Rakety i bezpilotní systémy, to bylo cvičení vojáků v Doupově

/FOTOGALERIE/ Padesát raket, sledovací systémy Věra, prostředky elektronického boje i bezpilotní systémy. Tak vypadalo cvičení vojáků ve vojenském výcvikovém prostoru na Doupově na Karlovarsku.

24.6.2018

První letní víkend patřil na zámku ve Světlé oslavám svatojánské noci

První letní víkend se na Havlíčkobrodsku nesl ve znamení oslav svatojánské noci. Její atmosféru si lidé mohli užít třeba v Michalově statku v Pohledi nebo na zámku ve Světlé nad Sázavou.

23.6.2018

Dříve se hasiči při pumpování nadřeli, říkají příznivci historických stříkaček

Se stříkačkou z roku 1908 se mezi devatenácti osmičlennými družstvy ze čtyř zemí při 4. mezinárodních závodech koňských stříkaček ve Škrdlovicích na Žďársku objevili i hasiči z Herálce.

23.6.2018

Na zámku v Polici je vedle muzea letců i expozice motocyklů

Na zámku v Polici u Jemnice otevřeli v sobotu 23. června další prohlídkovou trasu. K teprve loni otevřenému muzeu československých letců v RAF nově přibyla expozice starých motocyklů.

23.6.2018

Patřila turistům i nacistům. Prezidentská chata v Bedřichově oslaví 90 let

Oslava jubilea Prezidentské chaty v Bedřichově na Liberecku proběhne tuto neděli. Lidé na ni mohou dorazit v dobovém oblečení.

23.6.2018

Nebe nad Přerovem brázdily stíhačky i historické letouny

/FOTOGALERIE/ Průlety bojových stíhaček JAS-39 Gripen, které Přerovanům připomněly dobu, kdy na letišti působila vojenská základna, odstartoval v sobotu čtvrtý ročník Dne letiště. I když akrobatické kousky na obloze občas zahalila mračna, nenechaly si tuto parádní podívanou ujít tisíce návštěvníků.

23.6.2018

Mahi mahi i lososový burger. Lidé na Kraví hoře ochutnávají mořské speciality

/FOTOGALERIE/ Tóny latinskoamerické hudby a vůně grilovaných ryb vítá návštěvníky, kteří přicházejí v sobotu dopoledne na brněnskou Kraví horu. Park od rána ožívá desítkami stánků s rybami a mořskými plody při osmé vlně festivalu Slavnosti moře.

23.6.2018

Navštivte pozoruhodné zahrady na jihu Moravy, láká zájemce nový web

Zámecké parky, klášterní zahrady i ukázkové zahrádky škol na jižní Moravě, Vysočině a v Dolním Rakousku představuje nový web DoZahrad.cz. Tvůrci na něm chtějí lidem ukázat i méně známá a jedinečná místa.

23.6.2018

OBRAZEM: V Bystřici vyrůstají hrady na horním toku Svratky

Hrady Čepička, Lúčka, kostel a panské sídlo v Černvíru, hrad v Lomnici a klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova, respektive jejich modely, budou moci již na konci letošních prázdnin obdivovat návštěvníci právě vznikajícího parku miniatur v Lužánkách v Bystřici nad Pernštejnem. Tamní radnice na pět „letošních“ miniatur vyčlenila 250 tisíc korun.

23.6.2018

Nejlepší koupání a výlety: 10 tipů, kam vyrazit v Chorvatsku

Chystáte se na dovolenou do Chorvatska a zajímá vás kde se nejlépe vykoupete, kam vyrazit za přírodou nebo za historií a co dobrého přitom ochutnat? Máme pro vás 10 tipů.

22.6.2018

Nejlepší odměna za vysvědčení? Park Mirakulum nabízí zábavu pro děti i dospělé

Konec školního roku je ideální příležitostí odměnit děti za hezké vysvědčení, ale zároveň sami sobě dopřát trochu nevázané zábavy. Vždyť v každém z nás se skrývá kousek dítěte! V rodinném Parku Mirakulum v Milovicích nad Labem umí opravdové zázraky. Vyrazte s potomky za společnou zábavou! 

22.6.2018

Brněnské výstaviště znovu hostí legendární stroje. Začíná festival rychlosti

Mezi veletržními pavilony závodili před více než padesáti lety, teď se vrací, aby oživili vzpomínky. Brněnské výstaviště bude patřit od sobotního rána do nedělního večera pilotům historických automobilů, motocyklů i sajdkár.

22.6.2018

Nově bude jezdit vlak z Bohumína až k polským letoviskům na Baltu

Už dnes večer vyjede z Bohumína nový přímý vlak Českých drah, který spojí Karvinsko, potažmo celý Moravskoslezský kraj s polskými přímořskými letovisky na Baltu.

22.6.2018

Muzeum získalo unikátní vidle, které ještě nemělo. Podívejte se

Muzeum vidlí v Lichnově na Novojičínsku už shromáždilo 864 exponátů. Přesto se podařilo objevit typ vidlí, jaký dosud ve sbírce chyběl.

22.6.2018

Stezka v korunách stromů i přestavba Vrchlabí. Mapy.cz aktualizovaly fotky

Aktualizace leteckých snímků na serveru Mapy.cz opět přinesla zajímavé pohledy na podkrkonošský region. Lidé se mohou kochat přestavbami měst a obcí, ale i trnout hrůzou třeba nad rozsahem přírodní katastrofy u Libňatova ze srpna loňského roku. Snímky pochází z loňského podzimu.

22.6.2018

Stoleté výročí republiky oslavili manželé neuvěřitelnou cestou

Dvanáct set čtyřicet čtyři kilometrů. Takovou vzdálenost absolvovali na sportovních koloběžkách za třináct dní manželé Káča a Honza Zámysličtí z Kladna. Fascinující cestou tihle skromní a sympatičtí sportovci oslavili stoleté výročí od založení Československa. Jejich expedice začínala v Sarajevu, vedla přes sedm zemí, které symbolizovaly „sedm kulí jako v Sarajevu“, následně končila u jezdecké sochy tatíčka Masaryka v Lánech.

21.6.2018

Na světelském zámku děti potkají i Bílou paní

Pohádkovou svatojánskou noc mohou děti zažít na zámku ve Světlé nad Sázavou. Setkat se tu mohou s různými pohádkovými bytostmi, zažít různá dobrodružství a překvapení nebo si u zapáleného svatojánského ohně opéct buřty. Akce se koná v sobotu 23. června.

20.6.2018

Nanga Parbat? Mám tam rozdělanou práci, říká horolezec Kořínek

Kopřivnický horolezec Pavel Kořínek se chystá na devátou nejvyšší horu světa. Členové expedice, ve které nechybí ani další rodák z Kopřivnice Leoš Husták, mají v plánu výstup přes Mummeryho žebro, což se ještě nikomu na světě nepodařilo.

19.6.2018

Kostel v Kostelní Lhotě zdobí nová báně. Její vyzdvižení sledovaly davy lidí

/FOTOGALERIE/ Originální operace, v níž hlavní úlohu hrál jeřáb a nová báň místního kostela. Její usazování se stalo atrakcí nejen pro místní, kteří pozoruhodnou akci sledovali z prostranství před kostelem a obdivovali zručnost přítomných řemeslníků. Výsledkem je to, že věž kostela v Kostelní Lhotě zdobí od pondělního dopoledne nová báň. Vyzdvihli ji na ni po desáté ráno jeřábem za přítomnosti desítek přihlížejících. 

19.6.2018

Letní počasí láká k vodě. Na Teplicku je řada kvalitních koupališť i rybníků

Voda v Barboře v Oldřichově je jedna z nejkvalitnějších v kraji. Testy hygieniků, které tam pravidelně probíhají, to potvrzují. A k osvěžení v těchto dnech lákají i další vodní plochy na Teplicku.

18.6.2018

OBRAZEM: Hezké vozy, krásné dívky. To byla velkolepá tuningová show

Velkolepá tuningová show krásných vozů, které opečovávaly ještě krásnější dívky. Ostravské Trojhalí Karolina jako by v sobotu vypadlo z oka kulisám známé počítačové hry Need for Speed.

18.6.2018

Zlínská zoo v novém. Sloninec bude patřit mezi nejlepší na světě

Nové pavilony, voliéry, expozice, návrat jaguárů a špičkový prostor pro chov slonů. A do toho zásadní oprava střechy secesního zámku. Zlínská zoo investuje do budoucnosti.

18.6.2018

OBRAZEM: Alchymista Kelley přilákal na Hněvín davy návštěvníků

Kelleyho show v Mostě ukončila jarní sezonu víkendových akcí, letní zahájí plavba na Bílině a exkurze s tančírnou v centru.

17.6.2018

OBRAZEM: Bitva pěti armád. Elfové a skřeti bojovali u Doks

Pokud jste v Doksech na Českolipsku a okolí o víkendu potkávali zvláštně ustrojené jedince se štítem nebo lukem, měli jste tu čest s účastníky Bitvy pěti armád.

17.6.2018

Rudý býk řádil na Opavsku. Akrobatický pilot Šonka okouzlil Prajzskou

/FOTOGALERIE/ Hlavní hvězdou sobotního leteckého dne v Zábřehu u Dolního Benešova na Opavsku byl bezesporu akrobatický pilot Martin Šonka, jenž létá také v prestižním seriálu Red Bull Air Race.

17.6.2018

Legendární německý kulomet rachotí jako šicí stroj. Rudá armáda dobyla Brno

/VIDEO/ Nadšenci do vojenské historie v sobotu opět uspořádali rekonstrukci bitvy z období druhé světové války v Army Parku v Ořechově na Brněnsku.

17.6.2018

Vodní nádrž Lipno: padesát kilometrů čtverečních pro vaši pohodu

Jihočeské moře. Tímto přízviskem se pyšní naše největší přehradní nádrž Lipno. Se svou rozlohou 48,7 kilometru čtverečních představuje vůbec největší vodní plochu u nás a opravdu si tu jako u moře můžete připadat. Když pak uvidíte jachty kotvící v místních přístavech, budete mít pocit, jako byste se přenesli třeba na Francouzskou Riviéru.

16.6.2018

Šibenik: Kamenné město na břehu Jadranu

Chorvatsko je stále „in”. Jen loni se k Jadranu a za mořskými pochoutkami vydalo více než 850 tisíc Čechů. Řada z nás si ale tuto zemi spojí s neskutečným počtem ostrovů, mořskými radovánkami a opalováním. Stačí se ale jen vybočit ze zajetých kolejích a začnete Chorvatsko vnímat jinak – jako destinaci splněných přání!

16.6.2018

Relax, chutné jídlo a dávka adrenalinu. Aqualand Moravia láká nové návštěvníky

Co by to bylo za prázdniny, kdyby je člověk netrávil u vody. A nemusí to být nutně voda mořská. U nás je řada hezkých míst přehrad, bazénů a koupališť, kde si užijete vodních radovánek do sytosti. 

15.6.2018

Mladé naděje na skalách. Ve Sloupu vychovávají budoucí horolezce

/FOTOGALERIE/ Žáci prvního stupně základní školy ve Sloupu na Blanensku se minulý týden sešli u skály Hřebenáč nedaleko Sloupsko-Šošůvských jeskyní. Pod dohledem instruktorů pak na ni bez větších problémů vylezli. Tímto způsobem se děti rozloučily se školním rokem a horolezeckým kroužkem, který ve škole funguje díky umělé stěně.

15.6.2018

Středoevropský unikát. Pod vulkánem na Chebsku obnovují slavnou Goethovu štolu

Doslova podzemní laboratoř by chtěli v podzemí vyhaslé sopky Komorní hůrka vybudovat seismologové. Stane se tak poté, co spolu s horníky vykopají několik metrů dlouhou Goethovu štolu, která bude zanedlouho slavit dvě stě let své existence. Vědci chtějí do podzemí upevnit nejen seismometry, ale také například náklonoměry. Má jim to pomoci jak při zkoumání zemětřesných rojů, tak i v další vědecké práci.

15.6.2018

Kristýna není jen koupání, ale i brána do Lužických a Žitavských hor

Pokud se chystáte strávit odpočinkový víkend s dětmi nebo lenošnou dovolenou s poznáváním, pak je ideální základnou jezero Kristýna u Hrádku nad Nisou.

15.6.2018

Pohřebiště Na Valách odkrývá tajemství. Vědci zde odhalili středověké hroby

Zhruba dvě desítky hrobů a společně s nimi dvě desítky kosterních pozůstatků z dob devátého a začátku desátého století, tedy z období Velké Moravy, nalezli archeologové při záchranném výzkumu ve Starém Městě. Okolí tamního Památníku Velké Moravy, známého taktéž jako archeologické naleziště pohřebiště Na Valách, tak postupně odkrývá své další tajemství.

15.6.2018

Cesta do minulosti: do brněnských ulic vyjede o víkendu parní tramvaj

Jak se bydlí tramvajím v tramvajové vozovně v brněnských Medlánkách, zjistí zájemci v sobotu odpoledne. Do vozovny se navíc dovezou historickými tramvajemi, trolejbusy či autobusy přímo ze středu města. Koná se totiž tradiční a oblíbená Dopravní nostalgie.

14.6.2018

Nebe nad Čáslaví zaplní letouny. Bude zde startovat i šestice stíhaček F-16

Známá letadla budou v příštích dnech na nebi mnohem aktivnější než obvykle – a nad našimi hlavami se objeví i siluety strojů, jaké běžně nevídáme. Objeví se už v pátek, kdy na armádní leteckou základnu v Čáslavi přiletí šest amerických stíhaček F-16 Fighting Falcon. Následně by měly být k vidění také dva tankery KC-135, které budou působit z pardubického letiště.

14.6.2018

OBRAZEM: Zoo Hluboká už má i mamuta. Doplní tygra či praptáka

Model prehistorické mamutí kostry putuje dnes na své místo v zoologické zahradě v Hluboké nad Vltavou. Obohatí zdejší doplňkovou expozici vývoje zvířat na Zemi za posledních 35 milionů let. Na mamuta tu čeká šavlozubý tygr či dravý prapták.

AKTUALIZOVÁNO
14.6.2018

Chlouba československého letectví v Brně: náměstí Svobody zdobí pět strojů

Na lidi, kteří ve čtvrtek ráno prochází brněnským náměstí Svobody, čeká překvapení. Montéři tam od rána instalují pět letadel. Jsou součástí výstavy 100 let československého leteckého průmyslu.

14.6.2018

Naposledy v akci. V létě vyrazí po Česku a Slovensku prezidentský vlak

Koncem června vyjede na jízdu po Česku a Slovensku speciální prezidentský vlak. Souprava bude složena z vozů, které za první republiky i po druhé světové válce sloužily československým prezidentům. Vlak poveze parní lokomotiva, přezdívaná kvůli světle zelenému nátěru Rosnička. Národní technické muzeum (NTM) a České dráhy ve spolupráci se Železnicemi Slovenské republiky se touto unikátní jízdou rozhodly oslavit letošní sté výročí založení Československa, informovalo muzeum na svém webu.

14.6.2018

Lanovce na Petřín se letos nedaří. Opět je mimo provoz

Od středeční páté hodiny odpolední nejezdí lanová dráha mezi pražským Újezdem a Petřínem. Jde již o třetí letošní odstávku. Po pravidelné březnové revizi byla kvůli poruše brzd mimo provoz zhruba dva týdny v dubnu. Nyní je na vině závada na nápravě. Znovu rozjet by se měla v poledne v sobotu 16. června.

13.6.2018

Vzácné lípy Plzeňského kraje vyprávějí příběhy. Kde jsou?

Lípa, český neoficiální státní symbol, je letos díky stému výročí vzniku Československa pořádně na očích. Podívejte se, kde v Plzeňském kraji rostou ty nejzajímavější a čím se liší od jiných.

13.6.2018

Konkurence pro Šumavu? Brdy se čím dál více otevírají cyklistům

Chráněná krajinná oblast Brdy je dva roky od svého vzniku protkaná sítí 150 kilometrů cyklotras, k nimž má letos přibýt dalších 55. Brdy se i díky tomu stávají stále oblíbenějším cílem cykloturistů, pro něž vznikají nové a nové služby.

13.6.2018

Heřmanov bojuje o evropskou cenu, prozkoumat ho přijeli komisaři

Heřmanov na Velkomeziříčsku v úterý navštívila evropská komise. Obec je jednou z dvaadvaceti vesnic z devíti států, které se utkají v mezinárodním klání. „Heřmanov se loni stal celorepublikovým vítězem v soutěži Vesnice roku 2017, a proto postoupil do evropského hodnocení v soutěži Evropská cena obnovy vesnice 2018,“ upřesnila starostka Heřmanova Pavla Chadimová.

12.6.2018

Nejhorší úsek na cestě k moři? Opět česká dálnice D1, říká odborník

/ROZHOVOR, INFOGRAFIKA/ Už roky je to stálice českých turistů a s výjimkou roku 2015, kdy vedlo Slovensko, nenašlo Chorvatsko „přemožitele“. Loni na tamější pláže vyrazilo 850 tisíc Čechů. Co je čeká letos? Podle Igora Siroty z ÚAMK musejí řidiči zatnout zuby hlavně doma.

12.6.2018

Záhadná smrt prastarých stromů. Po celé Africe vymírají baobaby

Africkým baobabům zřejmě nastaly špatné časy. V posledních letech začaly po celém kontinentu vymírat stovky majestátních stromů, včetně těch vůbec nejstarších či největších. Na jejich zánik upozornil mezinárodní tým biologů ve studii, kterou publikoval odborný časopis Nature Plants.

12.6.2018

V Mokré-Horákově otevřou bikepoint pro cyklisty i pěší. Nabídne posezení a gril

Odpočinout si na lavičce nebo se posilnit čerstvě ogrilovaným masem můžou cyklisté i kolemjdoucí nově v Mokré-Horákově na Brněnsku. U fotbalového hřiště v úterý slavnostně otevřeli bikepoint.

11.6.2018

Plzeň si užila další Historický víkend. Letos i s Masarykem

/FOTOGALERIE/ Plzeň žila od pátku do neděle minulostí. Konal se zde Historický víkend, který příliš nepokazila ani sobotní nepřízeň počasí. Program se opíral o jubileum samostatného Československa, a proto primátor Martin Zrzavecký letos předával klíč od města prezidentu Masarykovi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT