Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cestování

28.5.2018

Vstala z popela. Chata nad Prosečí by měla otevřít na začátku prázdnin

Před patnácti lety lehla oblíbená Chata nad Prosečí popelem. Obnovit známý turistický cíl mezi Libercem a Jabloncem na Prosečském hřebeni se rozhodl Pavel Kittel. Stálo ho to čas, peníze i hodně úsilí. Ale povedlo se.

26.5.2018

Cestovatelé Michal a Martin: Budeme první, co do Moskvy přijedou na pionýrech

/ROZHOVOR/ Všude dobře, tak co doma… Michala France a Martina Gregora spojuje láska ke starým českým motocyklům Jawa. Na fichtlech projeli dvacet států a za týden je čeká cesta dlouhá 5500 kilometrů a 30 dní do Ruska a Černobylu. Stanou jako první cestovatelé na Jawách na Rudém náměstí v Moskvě a psali i ruskému prezidentovi Putinovi.

26.5.2018

Cestovatel Jakub Hrdel: Tádž Mahal mě nepřitahuje. Asiaté se mě ptají na Putina

/ROZHOVOR/ V Česku vyrostl i studoval, našel se nicméně až ve světě. Jakub Hrdel už několik let žije v cizině, zejména v jihovýchodní Asii. V Malajsii rozjel úspěšný byznys s módními doplňky. Sám říká, že je spokojený, i když kultura, z níž vzešel, se od té asijské v mnohém odlišuje. "Místní neznají individualitu a neumí se přizpůsobovat. Cestovatelům moc nerozumí," vypráví mimo jiné osmadvacetiletý rodák z Ostravy.

26.5.2018

Krnovský aeroklub nabízí vyhlídkové lety nad Jeseníky

Krnovsko lze poznávat nejen pěšky, na kole, v autě nebo z lodi, ale také z ptačí perspektivy.

25.5.2018

Hrad Roštejn se otevře veřejnosti. Ukáže i nepřístupná místa

Nově zrekonstruovaná kaple svatého Eustacha hradu Roštejn na Jihlavsku se v pátek 25. května poprvé otevírá veřejnosti při příležitosti Noci kostelů. Navíc druhý den dopoledne si zájemci budou moct po dlouhé době hrad prohlédnout. Průvodce je zavede do míst, kam veřejnost běžně nesmí.

25.5.2018

Les Království je pod lešením. Přehrada nabízí jiné kouzlo

Unikátní přehradní nádrž Les Království u Dvora Králové prochází rekonstrukcí. Návštěvníky její atmosféra stejně láká.

24.5.2018

Věhlasný Brooklynský most. Stojí na ložnici prezidenta, šlo přes něj stádo slonů

Jeden z nejstarších mostů Spojených států, který dnes slaví 135. výročí svého otevření, má za sebou vskutku pestrou historii. Vystřídal několik názvů, stal se prvním mostem, jenž je vyztužený ocelí, a dnes patří k nejvyhledávanějším atrakcím New Yorku. Jeho historie se neobešla bez kontroverzí, jeho příběhu nechybí senzace. Co vlastně může dominanta, jež spojuje čtvrtě Brooklyn a Manhattan, nabídnout zajímavého?

24.5.2018

Nejoblíbenější světová památka? Kambodžský chrám, bodovala i Praha

Cestovatelský portál TripAdvisor zveřejnil letošní žebříček nejoblíbenějších světových památek. Vítězem aktuálního ročníku ceny Traveler’s Choice Awards se stal kambodžský chrám Angkor Vat, který je považován za nejrozlehlejší náboženský komplex na světě. Pražské Staroměstské náměstí se umístilo na 11. místě.

24.5.2018

Dětem se v Oslavanech otevře duhový svět. Dozvědí se, jak chránit přírodu

Duhový zábavní park s vodními prvky chystají pro nejmenší děti pro novou sezonu centra Permonium v Oslavanech na Brněnsku. Děti se v něm dozvědí, jak chránit životní prostředí.

23.5.2018

Ve Vlčí rokli opravují lávku, která spojuje Teplické a Adršpašské skály

Ve Vlčí rokli v Adršpašsko-teplických skalách začala oprava dřevěné lávky. Po dobu stavby bude až do konce května Vlčí rokle neprůchodná.

22.5.2018

Nejmenší dům v Praze měří 2,25 metru. Dříve fungoval jako nevěstinec

Nevěstinec pár kroků od Anežského kláštera. V nejmenším domě metropole, který měří na šířku pouhých 2,25 metru, se asi 40 let provozovalo nejstarší řemeslo vůbec. Slouží nyní památkově chráněná stavba stále nekalým účelům?

21.5.2018

S cestovkou k uhelnému velkorypadlu. Bývalý chodbař nabízí originální výpravy

Bývalý dispečer kamionové dopravy a chodbař na šachtě je průvodcem po průmyslovém severu. Firmu Offroadsafari založil Martin Bareš před třemi lety.

20.5.2018

Vyhlídková loď v Olomouci změnila přístav i trasu. Kvůli bagrování Moravy

Plavbu historickými kulisami města Olomouce letos nahradí přírodní krásy v okolí města. Řeka Morava se totiž kvůli budování protipovodňových opatření projížďkám dočasně uzavře.

19.5.2018

Karlova Studánka má své lázeňské pivo, vaří ho bruntálský Hasič

Návštěvníci Karlovy Studánky se mohou napít nejen zdejší jedinečné minerální vody, ale také lázeňského piva.

19.5.2018

Událostmi Drdova Vyššího principu provede turisty mobilní aplikace

Letos tomu bude 76 let od tragických událostí, ke kterým ve městě došlo po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha českými výsadkáři. Za schvalování atentátu totiž byli zatčeni a později i popraveni sedmnáctiletý student příbramského gymnázia Antonín Stočes, jeho otec Vojtěch a ředitel gymnázia dr. Josef Lukeš.

18.5.2018

Tajemné podzemí u Zlatých Hor skrývá jezírka i obří čerpadlo. Podívejte se

/VIDEO/ Další část tajemného podzemí u Zlatých Hor na Jesenicku se otevírá turistům. Město zpřístupnilo zbývající část Poštovní štoly vzniklé těžbou rud. Atrakci, která nemá v celém kraji obdoby, budou moci lidé navštívit od června.

17.5.2018

Česko je celosvětově velmoc rozhleden. Máme jich přes čtyři stovky

Mezi nejatraktivnější turistické cíle patří v České republice rozhledny. Přestože rozhlednový boom v poslední době u nás trochu opadl, v celosvětovém měřítku se Česko může řadit mezi rozhlednové velmoci. Aktuálně se uvádí, že je u nás přes 400 rozhleden.

17.5.2018

V Českém Švýcarsku otevřeli samoobslužný bar, platí se dobrovolně do kasičky

Samoobslužný bar v přírodě turisté nově najdou na Kamenné Horce v Krásné Lípě v Českém Švýcarsku.

16.5.2018

Vezete-li dítě, nezapálíte si. Rakousko omezilo kouření za volantem

Počet států, které zakazují kouření v soukromém vozidle v přítomnosti dětí a mladistvých, neustále přibývá. Původní počet „sedmi statečných“ se nyní rozšířil na osm, od 1. května totiž zmíněná vyhláška vešla v platnost také v Rakousku.

16.5.2018

Ke Klostermannovu výročí plánují fotolavičku, nabídne úchvatný pohled na Šumavu

Letos je tomu 170 let, co se narodil jeden z nejvýznamnějších šumavských spisovatelů Karel Klostermann. A právě k tomuto výročí se lidé z Národní turistické centrály Šumava, facebookového portálu Fotíme Šumavu, spolku Karel Klostermann – spisovatel Šumavy a Lukáš Procházka připravili zajímavý projekt, do kterého chtějí zapojit širokou veřejnost.

15.5.2018

Unikátní podstávkové domy odkryjí svá tajemství. Půjde se přes šest chalup

Podstávkový dům, to je splněný sen, životní styl, říká o unikátních domech jeden z jeho majitelů Tomáš Efler. Zda tomu tak skutečně je, se mohou lidé přesvědčit při dnu otevřených dveří podstávkových domů 26. a 27. května. 

14.5.2018

V rožnovském skanzenu budují nový areál. Vznikne řetězec salaší

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se pustilo do výstavby čtvrtého areálu. Takzvaná Kolibiska, která budou prezentovat horské hospodaření a salašnictví, vznikají nad Valašskou dědinou. Dokončení je naplánované na rok 2023.

13.5.2018

Podkopaný kraj nabídne první veřejně přístupnou břidlicovou štolu v Česku

/TÉMA DENÍKU/ Jedinou veřejně přístupnou břidlicovou štolu v Česku brzy slavnostně otevřou členové Spolku Zálužné u Vítkova na Opavsku. Svět může za kouzly podzemí jezdit k nám, tvrdí jeskyňář Jan Lenart.

12.5.2018

Skluzavka parožím jelena i cesta tlamou rysa. V Krkonoších roste nová atrakce

Podle návrhů sochaře Matěje Hájka, který jako zakládající člen skupiny Ztohoven pověsil v převlečení za kominíka na Pražský hrad červené trenýrky, a s originální grafickou výzdobou dua Tomski & Polanski, od nichž si vybral ilustrace Eurosport k cyklistickému závodu Paříž-Roubaix, vzniká horská naučná a zábavná stezka, herní krajina Pecka.

11.5.2018

Maměnku na Pustevnách čeká obnova. Barevností se přiblíží Libušínu

Hotel Maměnka na Pustevnách, který je ve správě Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, se letos dočká obnovy. Úpravy za zhruba čtyři a půl milionu korun se budou týkat fasády budovy.

10.5.2018

Tajemství ukryté mezi kopci. V Horní Branné otevřeli novou naučnou stezku

Šest zastavení a délku 2,9 km má nová naučná stezka Poznej Horní Brannou, krásu a tajemství ukryté mezi kopci.

9.5.2018

Zámek Dukovany oslavil druhé narozeniny. Přišlo 900 hostů

Před dvěma lety zahájila na dukovanském zámku provoz stylová restaurace. Historický objekt se tak po letech znovu otevřel veřejnosti.

8.5.2018

Remorkér Beskydy se lidem v Děčíně otevře na začátku června

/FOTOGALERIE/ Ředitelství vodních cest plánuje spolu s děčínským muzeem pravidelné prohlídky lodi, která je technickou památkou.  

7.5.2018

Zatracovaný i vychvalovaný. Hotel Bohemia vítá hosty Ústí už půl století

/FOTOGALERIE/ Ke kosmické lodi přirovnával Interhotel Bohemia v Ústí nad Labem spisovatel Vladimír Páral. Ve své době patřil k progresivním, moderním a zajímavým stavbám s výraznou architekturou.

6.5.2018

V Ústí ožívá megalomanský plán nacistů, v Mariánské skále razili tunel

Mohutné dveře vypadají, jako by vedly do sejfu Národní banky. Místo místnosti plné peněz ale René Růžička z Muzea civilní obrany v Ústí nad Labem pouští zájemce do tajemného labyrintu Mariánské skály v krajském městě. Dodnes místní spekulují, že skalní katakomby ukrývají utajené zbraně nebo nemocniční sály. Pravda je ovšem jinde. Útroby zabírá atomový bunkr patřící Českým drahám, který v minulosti využívaly jako centrum krizového řízení.

6.5.2018

Památka moderní doby láká hlavně teenagery. U Lennonovy zdi se fotí i svatby

/FOTOGALERIE/ Ne Pražský hrad, ani Vyšehrad nebo Karlův most, ale zeď Johna Lennona – to je pražská památka, za kterou v dnešní době proudí davy cizinců. Pomalovaná zeď nedaleko romantické Kampy připomíná Johna Lennona i komunismus. Dokonce se stala i oblíbenou destinací pro fotografy.

4.5.2018

Sokolov vystaví ve sklepích zlatý poklad, bude ho střežit moderní elektronika

Muzeum v Sokolově získá na atraktivitě. Ve svých sklepích chce totiž otevřít stálou expozici sokolovského zlatého pokladu.

3.5.2018

Šlechtična, Papoušek i Kremák. Historickými lokomotivami z Prahy na Parní víkend

Tuto sobotu a neděli 5. a 6. května vypraví České dráhy parní vlak z pražského hlavního nádraží do Lužné u Rakovníka. Tam bude připraven Parní víkend v železničním muzeu Českých drah. Milovníci železniční historie si můžou oba dva dny naplánovat také krátký výlet parním vlakem z Lužné do Rakovníka nebo v sobotu až do Žatce. Tady se mohou setkat s "Kremákem".

3.5.2018

Zbyly jen boty. Zničenou sochu Masaryka může oživit projekce, chybí ale peníze

Nadšenci chtějí pomocí moderních technologií oživit sochu Tomáše Garrigua Masaryka v areálu Jeskyně Blanických rytířů v Rudce u Kunštátu. Na projekt ale chybí peníze.

2.5.2018

Lanovky najely na letní provoz, hory lákají na adrenalinové zážitky

Na Sněžku, Černou horu i Medvědín vozí lanovky v květnu turisty. Zábavu si můžou užít na koloběžkách i tříkolkách.

2.5.2018

Na Šeráku opět točí pivo, oblíbená horská Chata Jiřího otevřela

/FOTOGALERIE/ Na vrcholu Šerák v Jeseníkách si turisté opět dávají stejnojmenné pivo nebo borůvkové knedlíky. Oblíbená Chata Jiřího na Šeráku je po několikaměsíční přestávce znovu otevřená. O posledním dubnovém víkendu k ní i díky pěknému počasí mířily stovky lidí.

30.4.2018

Na cyklisty v Plzeňském kraji čekají nové stezky i aplikace, která jim poradí

Sezonu jízdních kol už nic nezastaví. Podívejte se, kde a jak se na ni připravili v Brdech, na Strakonicku, Plzeňsku i Domažlicku.

28.4.2018

Pavla z Člověka v tísni: V Gruzii jsem byla vdaná a měla tradiční rodinu

Pavla Štefanová poznala Gruzii z mnoha úhlů pohledu. Měla možnost zde pracovat pro společnost Člověk v tísni, poznávat místní turistické cíle i být součástí gruzínské rodiny. „Je tu krásná, až uhrančivá příroda a milí lidé, kteří se umí skvěle bavit! Ale taky opilí řidiči maršrutek, což je místní hromadná doprava, a vylidněné a zpustlé vesnice, kde musí být život hrozně těžký,“ říká.

28.4.2018

Pískovcové skály čeká nápor tisícovek turistů a aut

Blížící se květnové svátky, které vybízejí k prodlouženým víkendům, využívají tisíce výletníků od nás i ze zahraničí k návštěvě vyhledávaných Adršpašsko-teplických skal. Dá se předpokládat, že tuto sobotu a neděli mezi pískovcové věže zavítají tisíce turistů, další pak v pondělí a v úterý.

27.4.2018

Turistická sezona v Rožnově začíná. Největší lákadla otevřou své brány

Letní turistická sezona v Rožnově pod Radhoštěm naplno začíná o nadcházejícím víkendu. Jurkovičova rozhledna bude od soboty 28. dubna otevřená denně od 9 do 17 hodin. O prázdninách se její otevírací doba ještě o hodinu prodlouží.

26.4.2018

Jedete na jižní Moravu? Nový web poradí, kam se vydat

Nový webový portál Úžasná Morava nabídne turistům, kam a proč se vydat na jih Moravy.  tak láká do kraje vína, památek a lidových tradic. „Podobná stránka mi chyběla. V létě ji s přítelkyní využijeme. Naplánujeme si s její pomocí výlet po okolí na celý víkend,“ svěřil se třeba Ladislav Říha.

25.4.2018

ČT láká na přírodu. S Lucií Výbornou vydá do Magických hlubin

Více než dva roky vznikal šestidílný přírodovědný cyklus Magické hlubiny, který se počínaje dneškem objeví ve vysílání České televize. Jeho moderátorkou je Lucie Výborná, v brněnském studiu ČT seriál natočil režisér Pavel Jirásek.

25.4.2018

Rarita na statku, člověk se stane v muzeu včelou

Naprostý unikát se brzy představí návštěvníkům Statku Bernard v Královském Poříčí na Sokolovsku. V rámci včelařské expozice, která je součástí připravovaného Fotomuzea řemesel, má být totiž zcela nová atrakce – virtuální realita, díky níž se člověk stane včelou. 

24.4.2018

Legiovlak míří do Oseka. Historické vagony vezou naši vlastní minulost

/FOTOGALERIE/ Pojízdné muzeum ukazuje život a službu československých legionářů. A především jejich boj za samostatný český stát.

24.4.2018

Elektrárna Ledvice se chlubí nejvyšší rozhlednou v Česku

Ten výhled vás zkrátka ohromí! V Elektrárně Ledvice u Teplic vyrostla nejvyšší rozhledna v České republice. Výtah vyveze návštěvníky do 28. patra, poté stačí už jen vyjít věží po 24 betonových a 22 točitých schodech z oceli. Veřejnosti se rozhledna vysoká 144 metrů otevřela v sobotu.

23.4.2018

Královna Alžběta 2 se znovuzrodila. V Dubaji se otevřela jako hotel

Ikonická zaoceánská loď Královna Alžběta 2 začala ve Spojených arabských emirátech psát novou kapitolu své bohaté historie. Během poslední ze svých 1400 plaveb zakotvila v dubajském přístavu, aby zde podstoupila mnohaletou rekonstrukci a začala sloužit jako hotel.

23.4.2018

Chata na Šeráku v Jeseníkách opět otevře. Zájemci o práci se začínají hlásit

Oblíbená horská chata na Šeráku v Jeseníkách bude po několikaměsíční nucené přestávce opět fungovat. První hosty přivítá 27. dubna.

23.4.2018

OBRAZEM: Na zámeckou pouť v Kačině proudily davy lidí

Areálu zámku Kačina na Kutnohorsku hostil v neděli tradiční Zámeckou pouť Rudolfa Chotka, která přilákala tisíce návštěvníků.

22.4.2018

Český rodák Tadeáš Haenke projel kus světa. V Bolívii ho otrávila služka

Jako první český rodák se dostal do Austrálie, objevil největší druh leknínu a pokusil se vystoupat na nejvyšší horu světa. Přesto není jméno tohoto světoběžníka příliš známé. Botanik, lékař, objevitel, etnograf, kartograf, chemik, vzduchoplavec i revolucionář. Tadeáš Xaverius Peregrinus Haenke si v mnohém nezadal s Járou Cimrmanem.

20.4.2018

Jihlava bude lákat turisty i na tajný kryt v podzemí

Zpět do minulosti. Krajské město v tomto týdnu poprvé představilo novou expozici přichystanou v podzemí. Jedná se o kryt civilní obrany, kde se návštěvníci vrátí do sedmdesátých let minulého století.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT