Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cestování

4.9.2018

Průzkum: Třetina Čechů by se vypravila na dovolenou do vesmíru

Třetina Čechů by se ráda vypravila na dovolenou do vesmíru, necelou polovinu by lákala možnost létat na Mars. Téměř 60 procent lidí si umí představit lékařské zákroky vedené plně automatizovanými roboty. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro technologický festival Future Port Prague, který se uskuteční 6. a 7. září v areálu tržnice v Holešovicích.

4.9.2018

Sokolovské muzeum představuje svoje pobočky, nejvíc táhne Důl Jeroným

Tři v jednom. I tak by se s nadsázkou dala nazvat výstava Pobočky se představují v přízemí sokolovského zámku. Návštěvníci tak mají možnost na jednom místě nahlédnout do Dolu Jeroným, štoly číslo 1 v Jáchymově a Hornického muzea v Krásně.

4.9.2018

Historická tramvaj pojede přes jižní Moravu. Tahač ji veze z Rakouska na opravu

Bude jedním z lákadel nové železniční výstavy ve vídeňském zábavním centru Prater. Jihomoravané však historickou tramvaj typu E1 mohou vidět už ve středu. Nepojede po kolejích, ale po silnici.

3.9.2018

V Hejné oslavili sklizeň konopí. Návštěvníky neodradilo ani špatné počasí

Stovky lidí si nenechaly ujít druhý ročník obnovené staročeské konopické v Hejné na Klatovsku, neodradilo je ani chladnější deštivé počasí, které v sobotu po celý den panovalo.

3.9.2018

S polibky vyrazil Vaněk na cestu kolem světa. Na motocyklu

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Polibky od milované ženy, hudba, zpěv a také hřmot motorek. Tak vypadal odjezd Michala Vaňka. Třicetiletý dobrodruh z Vacenovic na Hodonínsku v sobotu před polednem vyrazil na motocyklu značky Honda na cestu kolem světa. „Pojedeme s Michalem po rakouské hranice,“ sděluje u nastartovaného stroje Robert Polách.

31.8.2018

V Ostravě ukážou legendární letoun Tatra, před válkou doletěl až do Chartúmu

V letošním roce uplynulo osmdesát let od rekordního letu letadla Tatra T 101 vyrobeného ve Studénce. Piloti opustili pražské letiště 17. května 1938, po 4340 km a necelých 27 hodinách v kokpitu dosedli na letiště v súdánském Chartúmu a vytvořili tak světový rekord v délce letu.

31.8.2018

Úvalenské louky jsou chráněné jako přírodní památka už přes půl století

Přirozeně vlhké Úvalenské louky s řadou ostřic a s bohatou populací břízy tmavé jsou místem, které si zaslouží naši pozornost i ochranu.

30.8.2018

Děti v rolích průvodců? Zámek Kravaře v sobotu nabídne netradiční prohlídky

Chtěli byste svým ratolestem zpříjemnit poslední prázdninový víkend? Vezměte je v sobotu 1. září na prohlídku zámku v Kravařích. Že je návštěvy historických sídel nudí? Žádný strach. V rolích průvodců budou tentokrát děti, takže o zábavu rozhodně nebude nouze.

30.8.2018

Kam vyrazit za současným uměním? Přece do Brna, metropole jižní Moravy

Historické artefakty, technické i přírodovědné zajímavosti a mnohem více najdete v brněnských muzeích a galeriích. Brno má ovšem co nabídnout zejména milovníkům moderního a současného umění. Prožijte poslední prázdninové dny v moravské metropoli.

30.8.2018

Jak žijí kapři nebo jeseteři? Novinka vyškovského zooparku zavede Pod hladinu

/VIDEO/ Je uzpůsobená k životu v tekoucích vodách, pohybuje se zejména u dna. Má štíhlé, válcovité tělo a živí se larvami vodního hmyzu i drobnými rybami. Parma obecná už spolu s dalšími osmi druhy ryb brázdí vody v nové expozici vyškovského zooparku Pod hladinou. Lidem se oficiálně otevře ve čtvrtek.

29.8.2018

Úderná zbraň i pracovní nástroj. Muzeum získalo pravěký sekeromlat

Sbírky Muzea Vysočiny se rozrostly o velmi vzácný a cenný exponát. Na území města Světlá nad Sázavou byl nalezen kamenný sekeromlat z pravěku. „Jedná se o nástroj vyrobený z takzvané zelené břidlice, což je hornina přinášená v neolitu na výrobu seker a sekeromlatů až z okraje Jizerských hor,“ říká Aleš Knápek, zástupce ředitele muzea.

29.8.2018

Zlín, to je město filmu. Poznejte ateliéry, kde se zrodila Cesta do pravěku

Při zmínce o východomoravském městě se vám možná vybaví Baťa, zoologická zahrada Lešná, místní funkcionalistická architektura výškové budovy a známé červené cihlové domy. Zlín je ale i městem filmu. Jistě si vzpomenete na místní filmový festival pro děti a mládež a možná i zlínské filmové ateliéry. 

29.8.2018

Ostravské Hradčany do starého železa nepatří. Lákají všechny věkové skupiny

Ostrava je pro řadu lidí stále symbolem průmyslového města, které turistům nemá co nabídnout. Opak je ale pravdou, protože Ostrava má svou vlastní, velmi specifickou historii a to, co uvidíte tady, zřejmě nenajdete nikde jinde.

29.8.2018

Noční prohlídky na zámku v Polici zopakují příběh rodu Wraždů

Po roce se na goticko-renezanční zámek v Polici vrací oblíbené noční prohlídky. Letošním hlavním motivem budou osudy posledních vlastníků zámku, šlechtického rodu Wraždů. Pozornost dostanou také významná historická data a události, které se během pobytu šlechtického rodu v Polici odehrály. Letošní noční prohlídky se konají poslední pátek v srpnu, tedy 31. srpna od 20 hodin.

28.8.2018

Když vyroste, jediný jeho nepřítel je člověk. Zoo se pokusí rozmnožit velemloky

Velemlok čínský je chloubou pražské zoo. Patří mezi jedno z pěti zvířat, která se dostala do loga instituce. Tajuplného predátora, který se od prehistorické doby prakticky nezměnil, představuje zoologická zahrada v unikáním pavilonu.

27.8.2018

V Krkonoších otevřeli Disidentskou stezku, poblíž vlály zástavy komunistů

Věci neznalý návštěvník, který v sobotu před polednem procházel Horní Malou Úpou v Krkonoších, měl důvod zvedat obočí a kroutit hlavou, když se během dvou minut dostal do dvou protichůdných světů.

27.8.2018

Znáte Hradec Králové? Gočárův Salon první republiky rozhodně stojí za návštěvu

Do začátku školního roku zbývá poslední týden. Chcete ještě s dětmi vyrazit na jednodenní jednodušší výlet? Jen málo měst se může chlubit tolika památkami od jednoho architekta jako Hradec Králové. Na podobě východočeské metropole se na počátku minulého století nejvíc podepsal Josef Gočár.

26.8.2018

V Přibicích zkoumají čtyři sta let staré kostry. Patří patrně habánům

/FOTOGALERIE/ Pohřbívání do vrstev nad sebou i do hromadných hrobů. Prozkoumat společenství habánů, kteří žili v šestnáctém a sedmnáctém století u dnešních Přibic na Brněnsku, pomůže výzkum antropologů z Masarykovy univerzity na tamním pohřebišti.

26.8.2018

OBRAZEM: Šluknovskem projely nejdelší motorky na světě

Nezaměnitelný zvuk Čechií – Böhmerlandů, nejdelších sériově vyráběných motocyklů na světě, se o víkendu nesl Šluknovskem, které jejich domovem. Tam se jejich majitelé sjeli na jubilejní dvacátý sraz, jehož součástí byla také spanilá jízda po Šluknovském výběžku.

26.8.2018

OBRAZEM: Kapli v petrovských lesích uvedli do života se všemi poctami

Slavnostní svěcení kaple svatého Huberta se v sobotu 25. srpna uskutečnilo v petrovských lesích. Sakrální stavbu nechal vystavět Jan Štola. 

26.8.2018

Amatér z Olomoucka zdolal nejtěžší plaveckou výzvu světa. Sežehnutý od medúz

Jako první Čech přeplaval Severní kanál. Dvaačtyřicetiletý rodák ze Vsiska u Olomouce Jaroslav Chytil překonal 5. srpna 34,5 kilometru ledové vody mezi Irskem a Skotskem.

26.8.2018

OBRAZEM: Milovníci Simsonů si dali sraz v Žabovřeskách

Milovníci motocyklů Simson si v sobotu odpoledne dali sraz v Žabovřeskách na Litoměřicku. Fanoušky legendárních vozítek z bývalé NDR přivítalo Simson muzeum. Největší setkání majitelů Simsonů v ČR bylo zapsáno do České knihy rekordů a kuriozit.

25.8.2018

Horolezec si splnil klukovský sen. Zdolal osmitisícovku Nanga Parbat

Radoslav Groh, vrchlabský horolezec a skialpinista, pokořil jednu ze tří nejrizikovějších osmitisícovek světa Nanga Parbat. Jeho parťákem byl v Kašmíru bývalý pražský primátor Pavel Bém.

25.8.2018

Objet svět, dokud nic nebolí. Cestovatel z Vacenovic obrazí planetu na motorce

/FOTOGALERIE/ Zapíchnout vlaječku obce Vacenovice na nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro a především na motorce objet svět. Takový dárek si nadělil k třicetinám Michal Vaněk. Rodák z Příbrami už deset let žije s rodinou na Hodonínsku. 

25.8.2018

Nový prohlídkový okruh zámku ve Valticích: lidem zpřístupní nové komnaty

/ANKETA/ Původně gotický hrad ze 13. století získal dnešní podobu v letech 1643 až 1730. Část zámku ve Valticích na Břeclavsku prodělala rozsáhlou obnovu už v letech 2014 a 2015. A před nedávnem začaly další práce. Tentokrát jsou zaměřené na obnovu čelní fasády hlavního paláce.

24.8.2018

Císařský vlak odveze Brejlovec místo Šlechtičny. Změnu si vynutilo riziko požáru

Tradiční Císařský vlak se vydá na svoji každoroční pouť z Děčína do Kadaně v sobotu 25. srpna. Namísto parní lokomotivy řady 475.1 zvané Šlechtična, která vlak tradičně táhne, ale bude tentokrát v jeho čele dieselový stroj 753.001, známý pod přezdívkou Brejlovec.

24.8.2018

Staletí vinařské tradice a historie. To jsou jihomoravské Habánské sklepy

Úrodná a sluncem zalitá jižní Morava nás každoročně zásobuje révou prvotřídní jakosti. Ačkoliv jsme podle statistik evropskými šampiony v konzumaci piva, záliba v lahodném voňavém vinném moku u nás rok od roku stoupá. A tak patří osvěžující sklenka vína k létu jako kapr k vánoční tabuli. Habánské sklepy tvoří tradici a historii vyhlášeného vinařského ráje již přes čtyři století.

24.8.2018

Obec Tisá žádá povolit vstup do skal. Přichází o spoustu peněz

Zákaz vstupu do státních lesů vydal ústecký magistrát ve 14 obvodech měst a obcí na Ústecku. Platí bez výjimky i pro skalní město v Tisé. Přesto do něj proudí turisté z celé Evropy.

24.8.2018

Průzkumníci mají utrum. Památník zavařil vstup do nacistické továrny Richard

/FOTOGALERIE/ Rádi jste se načerno procházeli spletitými chodbami bývalé nacistické továrny Richard? Tak odteď ostrouháte. Správce přístupu, Památník Terezín, po letech uzavřel jediný veřejně dostupný vchod na okraji Litoměřic. Rázný krok avizoval začátkem srpna, k akci přistoupil v uplynulých dnech. Ještě ve čtvrtek 23. srpna se mohli posmutnělí pátrači nadýchat odéru čerstvé barvy.

24.8.2018

Helfštýn ožije Hefaistonem. Zve na kovářské mistry i kapely

Na pět set uměleckých kovářů z nejméně šestnácti zemí světa obsadí o víkendu hrad Helfštýn, kde se koná už sedmatřicátý ročník mezinárodního setkání s názvem Hefaiston.

24.8.2018

České vinařské oblasti? Poznejte krásy naší země se sklenkou vína v ruce

Češi pomalu začínají přicházet na chuť kvalitnímu vínu. Evropě s průměrem třiceti šesti litrů na hlavu a rok sice ještě nedýcháme ani na záda, ale ročně už vypijeme zhruba dvacet litrů. Za vínem má smysl se vydat aktivně. Deník vám nabízí tipy na nejlepší výlety.

23.8.2018

Petrovské lesy zdobí zcela nová sakrální stavba. Brzy začne sloužit veřejnosti

Nedaleko Petrovska, místní části Vyklantic na Pelhřimovsku, vyrostla zajímavá sakrální stavba, která brzy začne sloužit veřejnosti. Konkrétně kapli svatého Huberta nechal v petrovských lesích vystavět Jan Štola.

23.8.2018

Nejsevernější vinice střední Evropy lákají vínomilce

K českým tradičním vinařským oblastem patří prosluněná jižní Morava, často tak ani nevíme, jaké poklady se skrývají na sever od Prahy.

23.8.2018

České středohoří: to je podmanivá zahrada Čech i pravěký menhir

Moderní doba si často žádá oběti, a tak musejí lesy, louky i úrodná pole často ustoupit. Naštěstí jsou naše nejcennější přírodní oblasti a lokality chráněny zákonem, budoucí generace se tak bude moci i nadále těšit z krás a darů naší země. CHKO České středohoří, co do velikosti druhá největší u nás, láká návštěvníky především svým malebným krajinným rázem, jenž nemá ve střední Evropě obdoby.

23.8.2018

Unikátní záběry z brazilské džungle. Vědci zachytili členy domorodého kmene

Jedinečné záběry domorodců se podařily pořídit brazilské agentuře pro domorodé záležitosti FUNAI. Video podle vědců může pomoci přesvědčit veřejnost o nutnosti ochrany původních obyvatel a dozvědět se více o životě a původu izolovaného společenství.

23.8.2018

Nabídne jiný pohled na Brno. Nad Brněnskou přehradou vyroste nová rozhledna

Vydat se na svižnou procházku, kterou zpříjemní pohled z rozhledny, odkud je vidět nejen na Brněnskou přehradu. Takovou odměnu za úsilí si brzy vychutnají lidé, kteří zamíří do Podkomorských lesů na západě Brna.

22.8.2018

Indiánské městečko na ostravských Fifejdách znovu ožije. Unikát čeká renovace

Dřevěné trámy prohnilé, kopce zarostlé mechem, mosty v bídném stavu a v průlezech slušně řečeno nepořádek. Tak dnes vypadá unikátní výtvor Kurta Gebauera na ostravském sídlišti Fifejdy. Přímo pod sochařovým dohledem však znovu omládne.

22.8.2018

Moravská Pálava: Výprava za vinohrady, památkami a nádhernou přírodou

Pálava se svými více než osmi tisíci hektary rozlohy nabízí spoustu míst k výletům. Vydejte se s námi po stopách jednoho z nejkrásnějších krajů republiky. Turisté sem od jara do podzimu jezdí kvůli dechberoucím scenériím, vinohradům produkujícím skvostná moravská vína, ale i za pěší a cyklistickou turistikou či dávnou historií, sahající až do doby kamenné. 

22.8.2018

Nenavštívit sklípek je hřích. Jak ale vybrat ten nejlepší?

Co by to bylo za výlet na Moravu, kdyby člověk nezavítal do vinného sklepa, aby ochutnal pravé moravské víno. Jenže vybrat si z nespočtu vinařství to pravé je opravdový oříšek. 

22.8.2018

Návštěvníkům Pálavského vinobraní pokyne královna Chantal Poullain

Divokej Bill, Aneta Langerová i královna Chantal Poullain roztančí letos návštěvníky Pálavského vinobraní v Mikulově. Kromě desítek osobností jednasedmdesátý ročník akce letos láká novým logem i ekologičtějším přístupem.

21.8.2018

Vinobraní na pražské Grébovce? Letos připomene významné osmičky naší historie

Už dvanácté Vinobraní na Grébovce pořádá letos městská část Praha 2, a to v pátek 21. září na náměstí Míru a v sobotu 22. září v Havlíčkových sadech. Těšit se opět můžete na oblíbený burčák z historické vinice a na atraktivní program.

21.8.2018

Dukovanská jaderná elektrárna láká návštěvy na noční odhalení

Po tři zářijové pátky od devíti večer do jedné ráno mohou zájemci o noční život v jaderné elektrárně Dukovany v kraji Vysočina navštívit střežený prostor této technické katedrály. Během čtyř hodin se kromě Infocentra a trenažéru návštěvníci podívají také do strojovny a skladu s použitým palivem.

21.8.2018

K poznání všech pražských vinic jeden den nestačí. Stále jich tu jsou spousty

Pěstování vinné révy v našem hlavním městě má tradici dlouhou přes 800 let a vinice na jižních svazích Prahy produkují vína, která rozhodně stojí za ochutnání. Víme, kde je najdete.

20.8.2018

Vydejte se na putování za neobyčejnou faunou a flórou Národního parku Podyjí

Národní park Podyjí je dosud jediným moravským národním parkem, navíc nejmenším v republice. Byl vyhlášen v roce 1991 a na dolnorakouské straně na něj navazuje Národní park Thayatal.

20.8.2018

Španělsko musí exhumovat Franca. V Údolí padlých totiž vznikne muzeum

Španělská vláda tento týden zahájí proces exhumace španělského diktátora Francisca Franca. Z monumentu v Údolí padlých severozápadně od Madridu se stane muzeum boje proti fašismu. Památník nyní láká tisíce turistů, kteří si ho chtějí naposledy prohlédnout včetně mauzolea slavného generála.

20.8.2018

Hrušky, jablka i švestky. Na výstavě zapomenutých druhů bude i ochutnávka

V úterý 21. srpna začíná v pražském Domě ochránců přírody v Michelské ulici výstava letních odrůd ovoce. Potrvá jen do čtvrtku. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody. Představí se zde 90 odrůd letního ovoce. Jde o odrůdy staré, které pěstovali naši prarodiče a dnes, v době komerčního ovocnářství, jsou již dávno zapomenuté. Mnohé z nich může veřejnost ochutnat.

20.8.2018

Šobes v Podyjí? Místo, kde víno pěstovali už staří Římané

Jihovýchodně od Znojma, jen pár kilometrů od hranic s Rakouskem, se v Národním parku Podyjí skrývá vinice, která i díky unikátní poloze patří mezi evropskou vinařskou špičku.  

20.8.2018

OBRAZEM: Letní Flora v Olomouci skončila, navštívilo ji na 20 tisíc lidí

Návštěvnost byla kvůli tropickým teplotám asi o dvacet procent nižší než v loňském roce, ale i tak výstavu v Olomouci vidělo na dvacet tisíc návštěvníků.

17.8.2018

Josefovské louky sucho netrápí, umělý mokřad překypuje životem

/FOTOGALERIE/ Zatímco většina Česka je spálená sluncem, ptačí park Josefovské louky na Náchodsku překypuje životem.

17.8.2018

Otestujte všechny svoje smysly. Praha ukrývá netradiční muzeum

Rodinný víkend je před námi a skloubit požadavky dětí i dospělých stojí často značné úsilí. Starší totiž touží po klidu, zatímco mládí by chtělo prozkoumat celý svět. Společná zábava ale existuje. Muzeum Smyslů v Praze nabízí jedinečnou interaktivní zábavu, která rozdráždí a potrápí vaše smyslové buňky. Někdy dokonce nebudete vědět, kde vám stojí hlava, nebo jestli se vám to celé jenom nezdá.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT