Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cestování

16.10.2018

Češi jsou národ cyklistů. V Libereckém kraji budou další stezky

Cyklostezka kolem Jizery, z Jablonce na Rádlo, cyklostezka sv. Zdislavy. Pro náročné pak singltrek pod Smrkem. Kolaři na severu Čech mají z čeho vybírat.

15.10.2018

Je bezpečnější. Rekonstrukce beskydské přehrady Šance končí

/FOTOGALERIE/ Tříleté stavební práce zlepšily bezpečnost přehrady Šance v Moravskoslezských Beskydech, která zásobuje pitnou vodou podstatnou část regionu.

15.10.2018

OBRAZEM: Trolejbusové slavnosti v Praze. Historický vůz přilákal i cizince

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) už podruhé uspořádal pro fanoušky trolejbusů speciální oslavu. Při prvním výročí obnovení tohoto druhu veřejné dopravy v metropoli se mouhli v neděli cestující svézt v historickém voze typu Škoda 8Tr ev. č. 494 v červeno-krémovém nátěru.

15.10.2018

Vrchlabí skrývalo tajemství. Archeologové odkryli přes osmdesát lidských koster

Historicky mimořádně cenné nálezy přinesl archeologický výzkum ve Vrchlabí. Provázel rekonstrukci náměstí Míru a odkryl zajímavá tajemství.

14.10.2018

Sebemenší chyba by byla osudná, líčí sjezd ze šestitisícovky Libor Dušek

Horolezcům Liboru Duškovi z Vrchlabí a Zdeňku Jiroušovi z Rokytnice nad Jizerou se podařilo jako prvním na světě sjet na lyžích z nejvyššího bodu jižního Pamíru, štítu Karla Marxe ve výšce 6723 metrů.

14.10.2018

S fotoaparátem do chřtánu bouřky: Je to velké riziko, tvrdí lovec blesků

Někdo rád chodí na houby, jiný se oddaně věnuje zvelebování zahrádky. Lidé milují hrady, zámky a za historickou poštovní známku by dali i roční plat. Ale některým klasické koníčky prostě nevoní. Krotitelé blesků pro dokonalý snímek neváhají dát všanc i svůj život.

13.10.2018

Pražský trolejbus slaví narozeniny. Cestující v neděli povozí historický vůz

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) pořádá oslavu trolejbusů a chystá na neděli překvapení pro fanoušky tohoto dopravního prostředku. Loni na podzim se vrátil trolejbus do provozu mezi zastávkami Letňany a Palmovka. Teď vyjede rovněž historický vůz 8Tr ev. č. 494.

12.10.2018

Postojnské jeskyně a jezero Bled. Klenoty Slovinska lákají stále více Čechů

Češi pomalu, ale jistě, začínají přicházet na chuť Slovinsku. Ač se jedná o poměrně malý stát s pětinovým počtem obyvatel ve srovnání s ČR, má rozhodně co nabídnout. Od překrásných pláží slovinské riviéry, přes úchvatné alpské vrcholky, až po dechberoucí jeskynní labyrinty turistických rájů. Ikonou Slovinska se ale v posledních letech stal ostrůvek s kostelíkem uprostřed jezera Bled.

10.10.2018

Dosud se na ně zapomínalo. První pamětní deska připomíná vyhnání Čechoslováků

První na jižní Moravě. Za poslechu Českolovenské hymny odhalili ve středu pod židovským hřbitovem v Mikulově na Břeclavsku pamětní desku, která připomíná vyhnání Čechoslováků z jihomoravského pohraničí.

10.10.2018

Ani most, ani lanovka. U Baťova kanálu vznikne unikátní transbordér

Další lákadlo v nejbližších letech přitáhne turisty k nejvytíženějšímu úseku Baťova kanálu. Vyroste tam takzvaný transbordér kombinující most a lanovku. Okolní nenáročná trasa v malebném prostředí Slovácka totiž láká už nyní ročně desítky tisíc cyklistů. Právě jim je novinka u Vnorov na Hodonínsku určená.

9.10.2018

Krušnohorské lesy ukrývají hlubokou rokli, před staletími tam dolovali cín

Zajímavým cílem pro podzimní toulky Krušnými horami mohou být skalnaté rokle zvané Vlčí jáma a Ledová jáma, které se ukrývají v lesích na úbočí Blatenského vrchu, zhruba jeden kilometr nad městem Horní Blatná. Na první pohled vypadají jako dílo přírody, ale nejsou. Jedná se o propadlé staré doly na cín.

8.10.2018

Do hájovny legendární lišky Bystroušky už nezatéká, sloužit má vzdělávání

Několikaletou rekonstrukci má za sebou statek v lokalitě Střítež na Mohelnicku. Nachází se v lesích, odkud pocházela legendární liška Bystrouška. V budoucnu by budova měla sloužit ekologickému vzdělávání.

8.10.2018

Obchvat Krnova vede přes sestřelené letadlo a přes domy z doby bronzové

Loni se na stavbě obchvatu Krnova podařilo vykopat sovětské letadlo Iljušin Il-2 neboli Šturmovik. Letos archeologové našli sídliště z doby bronzové.

7.10.2018

Etnografka: Někde fungují muži jen jako oplodnitelé, na své děti nemají nárok

Než cestovatelka a etnografka Kateřina Karásková se svým přítelem napsala knížku Kde ženy vládnou, deset let navštěvovala místa na Zemi s matriarchálním uspořádáním. Na otázku, kde všude na světě vládnou ženy, přesto nemá jednoznačnou odpověď ani ona.

5.10.2018

První na světě! Horolezci Dušek a Jirouš sjeli na lyžích horu v Pamíru

/VIDEO/ Horolezcům Liboru Duškovi z Vrchlabí a Zdeňku Jiroušovi z Rokytnice nad Jizerou se podařilo jako prvním na světě sjet na skialpových lyžích z nejvyššího bodu jižního Pamíru, štítu Karla Marxe ve výšce 6723 metrů. Dokázali to v rámci pětitýdenní expedice. Užili si při ní lezení po kamenech i ledu, aby nakonec zdolali vrchol a sjeli z něj na lyžích.

5.10.2018

Centrum Lipna nad Vltavou ovládly obří sochy. Lákadlem jsou i králíci

Projekt Umění ve městě zaplnil graffiti, sochami a skulpturami Lipno nad Vltavou. Jde o novou, netradiční atrakci v jednom z nejnavštěvovanějších míst jižních Čech. Na zdejším ostrově je jedna ze soch dokonce v symbióze s králíky.

3.10.2018

Kohoutí zápasy přitahují davy Filipínců. Poražený bojovník putuje do polévky

/REPORTÁŽ/ Pro Evropany krvavá podívaná, pro Filipínce běžná součást místní kultury a národní identity. Kohoutí zápasy přitahují každý víkend do arén davy diváků po celé zemi už od předkoloniálních dob. Vášeň Filipínců pro sabong, jak drsnému hazardu říkají, byla španělským expedicím známá již v první polovině 16. století. Zápasy však mají svá pevná pravidla.

3.10.2018

Zéland pod palbou kritiky. Celníci po turistech mohou chtít i heslo k telefonu

Vláda Nového Zélandu čelí kritice skupin bojujících za lidská práva. Důvodem je nový zákon o celních úřadech, který tento týden vstoupil v platnost. Celníkům poskytuje rozšířené pravomoci, včetně kontroly obsahu mobilních telefonů. Turisté, kteří odmítnou umožnit nahlédnutí do svého přístroje, čelí pokutě až do výše 3200 dolarů, v přepočtu přes 71 tisíc korun.

2.10.2018

Lidé se dotknou atomů i planet. Brno má největší 3D planetárium střední Evropy

/VIDEO/ Pod kupolí poletují atomy a molekuly, dochází k velkému třesku a vzniká život na Zemi. Uprostřed všeho dění sedí lidé, atomy poletují kolem nich a zdá se, že se jich mohou dotknout. Podobný zážitek si brzy zájemci odnesou z brněnské hvězdárny. Tamní digitárium totiž po modernizaci nově promítá i třírozměrně. Návštěvníci uvidí nové pořady.

2.10.2018

Vrací život krkonošské fabrice, která stojí v nejužším místě Temného dolu

Už 150 let stojí podél cesty z Horního Maršova do Pece pod Sněžkou továrna, tehdy slavná Dixova brusírna dřeva. V nejužším místě Temného Dolu ji postavil v roce 1868 mlynář a majitel brusírny ve Velké Úpě Ignác Dix. Brousily se v ní smrkové špalky, na začátku 20. století se tam rozjel papírenský provoz. Chátrající komplex, připomínající skládku, koupil v roce 2015 podnikatel v gastronomii Karel Chotek. Chce z něj udělat multikulturní společenské centrum s pivovarem.

1.10.2018

Altán na Mariině skále je pro návštěvníky zavřený. Kvůli uhnívající podlaze

Do altánu na Mariině skále severně nad obcí Jetřichovice na Děčínsku se turisté zřejmě podívají až na jaře. Správa Národního parku České Švýcarsko jej totiž musela kvůli uhnívající podlaze okamžitě uzavřít.

1.10.2018

Arboretum v Brně slaví osm dekád. Některé stromy v něm rostou už od založení

/FOTOGALERIE/ Když arboretum Mendelovy univerzity v Brně vznikalo, mělo velikost asi jeden hektar a lidé se tam chodili kochat exotickými dřevinami. Letos arboretum slaví osmdesáté narozeniny, některé dřeviny z dob vzniku tam lidé dokonce stále najdou.

30.9.2018

FOTO: Státní hranice: turistický cíl s unikátními znaky a pravidelnou údržbou

Šumavský Svaroh a hřebenová cesta k Ostrému, Střed Evropy v Českém lese u Dyleně nebo hraniční závora Ippen z roku 1938 u Havranu na Tachovsku. To jsou tři z mnoha turistických cílů, které zájemce zavedou přímo na státní hranice.

29.9.2018

Pražský hrad se příští sobotu otevře veřejnosti. Připraveno je několik novinek

Běžně nepřístupné reprezentační prostory Pražského hradu se v sobotu 6. října otevřou veřejnosti. Oproti předchozím dnům otevřených dveří si organizátoři připravili několik novinek. V Rothmayerově sále budou například vystavena zahraniční vyznamenání, která obdržel prezident Miloš Zeman, nebo v Brožíkově salonu lidé uvidí obrazy Václava Brožíka zapůjčené Galerií hlavního města Prahy. Novinářům to řekl ředitel administrativní sekce prezidentské kanceláře Jan Novák.

29.9.2018

FOTOGALERIE: Unikátní huti hrozil zánik, památku v Šindelové zachránili nadšenci

Zachránili jsme jednu z nejohroženějších technických památek v České republice. To si po usilovné práci mohou pyšně říct nadšenci ze Spolku za zachování šindelovské hutě, kteří se postarali o to, že nezanikla unikátní železářská huť na Karlovarsku, která byla na seznamu dvanácti nejohroženějších památek v republice.

AKTUALIZOVÁNO
28.9.2018

Pražská zoo letos nejspíš rekord v návštěvnosti nepřekoná

Pražská zoologická zahrada letos nejspíš rekord v návštěvnosti nepřekoná, podle ředitele Miroslava Bobka bude sezona druhá či třetí nejlepší. Návštěvníky odradilo horké léto, řekl ČTK. Dnešní oslavy 87. výročí otevření díky krásnému počasí ale davy návštěvníků přilákaly, parkoviště v Troji byla plná už hodinu po otevření zahrady a plné jezdily i autobusy MHD. Lidé na vstupenky stáli v dlouhé frontě. Celkem jich dnes přišlo přes 12 tisíc, řekla mluvčí pražské zoo Lenka Pastorčáková.

28.9.2018

Parní vlak na Křivoklání pojede kvůli výluce netradičně přes Kralupy nad Vltavou

/FOTOGALERIE 2017/ České dráhy vypraví tuto sobotu 29. září parní vlak na hrad Křivoklát, kde se o prodlouženém svátečním víkendu koná oblíbená akce Křivoklání. V čele soupravy sestavené z historických vozů pojede parní lokomotiva „Šlechtična“, na konci vlaku pak motorová lokomotiva „Brejlovec“. V souvislosti s výlukami v úsecích z Nižboru do Roztok u Křivoklátu, z Vltavské do Kladna a také na Pražském semmeringu pojede vlak po neobvyklé trase přes Kralupy nad Vltavou.

27.9.2018

Důlní chodba vedla do Německa. Podívejte se na zpustlou šachtu u Bublavy

Zajímavým pozůstatkem po bohaté hornické činnosti v Krušných horách je bývalý měděný důl Helena v Tisové–Kraslici, kousek od známé horské obce Bublava. Je na něm pozoruhodné, že před víc než sto lety byl propojen takzvaným Českým překopem s dolem v nedalekém Německu. Z Heleny odešli poslední horníci před čtvrt stoletím.  

26.9.2018

Do krytu! Přerovanům se poprvé otevře protiatomová pevnost. Je stále funkční

/FOTOGALERIE/ Lidé v Prostějově budou mít možnost si vůbec poprvé prohlédnout protiatomový kryt v kině Hvězda.

26.9.2018

Z cesty na Sněžku je staveniště, vrtulník tam usadil obrovské bílé pytle

Přístupové cesty na nejvyšší českou horu se mění ve staveniště. Správa Krkonošského národního parku jim dává po dvaceti letech nový kabát.

25.9.2018

Brdy mají nového strážce. Hlídá je dřevěná socha ducha Fabiána

/FOTOGALERIE/ Dřevěná socha dobrého ducha Brd, rytíře Fabiána, byla slavnostně odhalena v sobotu 22. září. Součástí programu byla výstava fotografií z Brd, soutěže pro děti a celou rodinu, ekologická hra, den otevřených dveří v Ekocentru Orlov s prohlídkou farmy a především organizované vycházky a vyjížďky do podzimní přírody Brd. Socha stojí na kraji Brd v příbramské osadě Orlov v blízkosti konečné autobusu.

24.9.2018

Strojírenský veletrh: lokomotiva Stříbrný šíp či robot frézující sochu Masaryka

Robot v akci v přímém přenosu nebo připomenutí strojírenských legend. Špičkové technologie a to nejlepší z historie i současnosti českého a slovenského průmyslu ukáže Mezinárodní strojírenský veletrh na brněnském výstavišti. Začne v pondělí a potrvá do příštího pátku.

24.9.2018

Bez bariér dohlédnou na Alpy. Unikátní kruhovitou rozhlednu dokončí ještě v září

Největší boom stavění rozhleden pominul. Přesto za poslední tři roky na jižní Moravě vyrostly čtyři. Další a atypickou k tomu staví na Břeclavsku.

23.9.2018

Cestovatel Tadeáš Šíma: V Maroku jsem málem dostal krásnou Fatimu za ženu

/ROZHOVOR/ Projel na kole Afriku od severu na jih. Po cestovateli Tadeáši Šímovi házeli po něm kameny, okradli ho, ale po cestě toho také hodně získal. Hlavně zážitky na celý život. Pokud byste ho ale chtěli napodobit, neberte jeho příběh jako návod. On sám totiž radí ostatním, aby si nevytvářeli domněnky na základě cizích zkušeností.

23.9.2018

Němčice otevřely naučnou stezku. Nechyběl ani T. G. Masaryk

Slavnostním odpolednem s kulturním programem byla v sobotu v Němčicích nad Hanou na Prostějovsku otevřena nová naučná stezka Masarykova lípa.

23.9.2018

OBRAZEM: Plechoví miláčci v akci. Lešany hostily již popáté Land Rover Day

Majitelé a příznivci vozidel anglické značky Land Rover se sešli v sobotu 22. září ve Vojenském muzeu v Lešanech na Benešovsku. Zde předvedli své plechové miláčky, a to nejen při statické ukázce, ale i při jízdě zručnosti.

23.9.2018

Krnovanka Radka drží český rekord v hodu sledí hlavou

Radka Tofte, rozená Hromadová, se narodila v Krnově, ale zamilovala si Norsko. Našla nový domov v krajině jezer, zasněžených hor, zálivů, ostrovů a rybářů.

23.9.2018

Bradlo požírá kůrovec. Atraktivní cíl turistů se mění k nepoznání

/FOTOGALERIE/ Moravský Blaník, jak se říká Bradlu, nejvyššímu bodu Úsovské vrchoviny na Olomoucku, sžírá kůrovec. Vlivem přetrvávajícího sucha se kalamita rozrůstá a turisty vyhledávaný kopec je na přístupových cestách k nepoznání.

23.9.2018

Opět poraženi. Bitvu na Bílé hoře připomněla v oboře Hvězda její rekonstrukce

/FOTOGALERIE/ Bitvu na Bílé hoře v roce 1620 v sobotu u pražské obory Hvězda připomněla její historická rekonstrukce. Akce se zúčastnilo až tisíc lidí v dobových kostýmech. Součástí byla i děla a jezdci na koních, kteří představovali lehkou jízdu na obou válčících stranách. Rekonstrukce, kterou každoročně pořádá sdružení Bílá hora 1620, se konala letos po čtrnácté, moderoval ji herec Marek Holý.

23.9.2018

Brnem pochodovaly stovky oživlých mrtvol, nezastavila je ani armáda

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Některým chyběla čelist, jiným část obličeje, dalším kapala z pusy krev. Oživlé mrtvoly se v sobotu sešly před brněnskou tržnicí na Zelném trhu k akci Zombie Walk.

23.9.2018

OBRAZEM: Žernosecké vinobraní nalákalo na tradice a Koláře

Žernosecké vinobraní na Litoměřicku je akcí, která se v obci traduje s malými přestávkami již od konce druhé světové války. V pátek 21. a sobotu 22. září opět nalákalo do malebné vinařské vesničky několik tisíc lidí. Program začal v pátek otevřením stánků, pouťových atrakcí a šenků s burčáky a místními víny. Návštěvníkům zazpíval Pavel Novák a večer prošel obcí průvod s loučemi.

22.9.2018

Kraví hora v Brně patřila mužům ve skotských kiltech

Na dudy, nejtradičnější skotský nástroj, hraje jeden z členů kapely Adam Scott Revival band v sobotu před polednem na pódiu v parku na brněnské Kraví hoře. Kolem se procházejí muži v kiltech. Těch je k vidění v sukních tentokrát více než žen. Konají se totiž MonteBú Highland Games. Pořadatelé se při nich snaží návštěvníkům přiblížit skotskou kulturu i jejich tradiční hry.

22.9.2018

Kříženec hrušky a jeřábu či ochutnávky. V centru Prahy se koná neobvyklá výstava

Výstava i s ochutnávkou. V Domě ochránců přírody v Praze můžete navštívit neobvyklou výstavu plodů starých odrůd ovocných stromů. Můžete se tak podívat na unikátní kolekci plodů více jak 100 odrůd jabloní, hrušní i ořešáků. Mezi nimi najdete pro Česko ty nejtypičtější odrůdy, jako je hruška Koporečka či Panenské české jablko, ale i skutečné vzácnosti. A to například Tatarovu hrušku, křížence hrušně a jeřábu vyšlechtěného v Praze. Řadu odrůd mohou návštěvníci navíc ochutnat.

22.9.2018

Opravená oranžerie v Olomouci otevřela. Podívejte se dovnitř

/FOTOGALERIE/ Šestnáct milionů korun a tři roky práce si vyžádala nákladná rekonstrukce historické oranžerie v olomouckých Smetanových sadech.

21.9.2018

Velvarské žáky navštívil francouzský cestovatel na motorce

Osmadvacetiletý cestovatel na motocyklu Androuin Mathieu ze spřáteleného francouzského města Montbert, zavítal tento týden na Kladensku mezi velvarské školáky. Jeho cesta zejména po zemích severní Evropy započala v květnu a vyvrcholí koncem září.

21.9.2018

Šumavský Everest aneb Osm vrcholů v okolí Horní Plané

Zdolat Mount Everest, tedy 8848 metrů vysokou nejvyšší horu světa, lze i na Šumavě, samozřejmě postupně. Zdoláním osmi vrcholů 1236, 725, 1022, 732, 1378, 1338, 1311 a 1221 metrů nad mořem dá dohromady přesně výšku Mount Everestu. Na všech vrcholech je možné dát si razítko do vrcholového pasu, které jsou k mání v infocentru Horní Planá. Těm, kteří mají v pasu všechna razítka, vystaví i certifikát.

21.9.2018

Symbolem vinobraní v Žernosekách je obří hrozen. Takhle vznikal

/FOTOGALERIE/ V pátek 21. září odpoledne začíná ve vinařské obci tradiční Žernosecké na Litoměřicku vinobraní. První den je věnovaný především mládeži.

21.9.2018

Červená Lhota je bez vody, rybník je plný bahna

Oblíbený zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku posmutněl. Romantický rybník, který ho obklopuje, je bez vody. Důvod je prozaický. Rybník se bude bagrovat.

20.9.2018

Teplická hvězdárna je po roce opět v provozu. Je větší a modernější

Po více než roční přestavbě se dnes veřejnosti otevírá hvězdárna v Teplicích. Pětapadesátileté pozorovací místo na Písečném vrchu je větší a modernější.

20.9.2018

Z Třince do Brna. Pěšky. 250 kilometrů dlouhým výšlapem podpoří dětský hospic

/ANKETA/ Přejít hřebeny Beskyd, vzdát poctu brněnské Kometě a sehnat peníze na dětský hospic. Cestou z Třince do Brna ujde Marek Daniel 250 kilometrů. Chce tak motivovat lidi, aby podpořili první český dětský hospic, Dům pro Julii.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT