Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cestování

20.9.2018

Noc jako v pohádce? Paříž nabízí turistům ubytování v čokoládové chaloupce

/FOTOGALERIE/ Hledáte při svých výletech originální ubytování? Turisté, kteří v říjnu zavítají do Paříže, budou moci přespat v ojedinělém čokoládovém domku. Chaloupka se hostům otevře pouze na dvě noci, přičemž přespání vyjde na přibližně 1300 korun, informuje The Indepedent. 

20.9.2018

Lanovka do kampusu? Stále ve hře. Stanice má vzniknout u nové smyčky v Pisárkách

Ve středu začala modernizace tramvajové vozovny v brněnských Pisárkách. Do pár let může v areálu stát také konečná lanovky do kampusu.

19.9.2018

Na místě, kde Komenský cestou do exilu překročil hranici, odhalili nový labyrint

Na česko-polských hranicích v Žacleři byl odhalen nový památník, který je poctou Janu Amosi Komenskému.

19.9.2018

Lanová dráha v Děčíně by měla propojit podzámčí s Pastýřskou stěnou

Zničíte unikátní zelenou oázu uprostřed města. Je to jedinečná šance, jak přitáhnout do města další turisty. Názory na vybudování lanovky z pravého břehu Labe na Pastýřskou stěnu se různí. V Děčíně se stala jedním z hlavních předvolebních témat.

18.9.2018

Unikát Zoo Praha: přirozeně odchovala nejvíce mláďat zejozoba afrického na světě

Pražská zoologická zahrada letos dosáhla bilance 30 přirozeně odchovaných mláďat zejozoba afrického za osm chovatelských sezón. Tím se nemůže pochlubit žádná jiná zoo na světě. Nejstarší letošní mládě tohoto druhu narozené v pražské zoo 22. srpna už překonalo kritický věk a jeho sourozenci narození krátce po něm jej můžou následovat. Návštěvníci najdou tyto možná až bizarně vyhlížející ptáky se zvláštním tvarem zobáku v Ptačích mokřadech umístěných v dolní části zoo.

18.9.2018

Plzeňsko je rájem pivařů. Slavnosti zlatavého nápoje jsou v plném proudu

Co týden, to oslava piva. Festivaly spojené s konzumací zlatavého moku se v celém kraji těší velké popularitě v celém plzeňském kraji. Návštěvníci se mohou těšit pestrou nabídku piv, které jinde neseženou. 

18.9.2018

Nejstarší český krov je v Chebu. Příští rok oslaví 700. výročí

Cheb – Až do konce září jsou v chebském kostele Zvěstování Panny Marie k vidění unikátní modely krovů od Josefa Hauera z německého Parksteinu.

17.9.2018

OBRAZEM: Nový rekord. Na náměstí připlulo 4825 papírových lodiček

Do České knihy rekordů přibyl další zápis, tentokrát ze skládání papírových lodiček. Vytvořili jej žáci a příznivci Katolického gymnázia v Třebíči, když se jim podařilo do skládání zapojit 4825 lidí. Podmínkou bylo, že každý smí přispět pouze jedinou lodičkou.

17.9.2018

Na pražskou náplavku připlula replika historického šífu. Požehná jí kardinál

Na pražské náplavce na Rašínově nábřeží začala akce Vodní doprava na řece Vltavě před sto lety, kterou pořádá svaz vltavanských spolků Vltavan Čechy. Ze smíchovského přístavu k pontonu u železničního mostu připlula replika výletní dřevěné lodi - šífu, tzv. šenáku, kterou postavila firma Kolumbus 92 v Lipníku nad Bečvou. Akce se koná do čtvrtka 27. září.

17.9.2018

VIDEO: Horská trať slavila výročí, cestující svezla lokomotiva Rosnička

Už sto třicet let lidem slouží železnice z Hanušovic do Jeseníku. U příležitosti tohoto jubilea České dráhy vypravily na trať zvanou Slezský Semmering parní vlak. Ten dovezl cestující i na středověké slavnosti do Jeseníku.

17.9.2018

Štola Bílá paní je opředena záhadami. Hornický spolek chystá virtuální prohlídku

Z pohodlí domova budou lidé brzy moci nahlédnout do prostor staré štoly Bílá paní v . Chodovský hornický spolek Solles totiž chystá její virtuální prohlídku.

16.9.2018

Podívejte se. V Radvanicích vznikne čtvrtý největší park v Ostravě

Bývalé radvanické koupaliště, jež bylo v provozu od roku 1972, posledních více než dvacet let chátralo. Zázemí proto šlo k zemi a v okolí areálu bude za rok a půl stát čtvrtý největší park ve městě.

16.9.2018

Mokřad Triangl, malá oáza v srdci metropole. Přečkal letošní tropické léto?

Pomalu končí letošní mimořádně horké a suché léto. Odborníci se vesměs shodují, že nás podobná léta čekají i v budoucnu. Jak řešit extrémní klimatickou situaci ve městě? Mimo jiné je třeba chránit a pečovat nejen o klasickou městskou zeleň, ale i o přírodní celky, byť i malé, které na území metropole jsou. Jednou z takových malých zelených oáz uprostřed Prahy je i mokřad Triangl.  

15.9.2018

Sledování země z výšky? Paraglidisté si užívají opravdu jedinečné výhledy

Na nebi jsou většinou k nepřehlédnutí. Z dálky vypadají jako velcí ptáci. Krouží tiše, jen výjimečně se změní v dravce. To když chtějí uletět nějakou pěknou trasu.

14.9.2018

Kam o víkendu? Na dobrý gulášek, klání siláků či netopýří noc

Přinášíme vám pravidelnou porci tipů, jak zajímavě strávit víkend na Olomoucku.

14.9.2018

Středověká obec Dolní Vltavice možná znovu vystoupí na hladinu

To jak dříve vypadala původně středověká obec Dolní Vltavice ukazuje 3D projekt www.dolnivltavicezije.cz. Z obce, kde žilo více než 400 lidí, bylo po válce odsunuto původní obyvatelstvo a po postavení přehrady obec skončila na dně lipenského jezera. Autorem projektu jsou majitelé zdejšího penzionu, kteří navíc chtějí nechat obec za pomoci světelných efektů vystoupit nad hladinu jezera.

14.9.2018

Vědci a Lysá hora: Skalní sesuvy pomáhá datovat kosmické záření

Urvané grapy (překlad z nářečí = Utržené svahy) je příhodný název lokality na severovýchodní straně „Královny Beskyd“ směrem na Krásnou. A důkaz, že i neživá příroda tady svým způsobem žije.

14.9.2018

Zahrada Čech připomíná 100 let republiky. Veletrh v Litoměřicích odstartoval

/FOTOGALERIE/ Od pátku 14. do soboty 22. září patří litoměřické výstaviště příznivcům veletrhu Zahrada Čech. 

13.9.2018

Půvabný Slezský Semmering slaví 130 let. Lidé se svezou parním vlakem

Sto třicet let existence slaví železnice z Hanušovic do polských Glucholaz známá jako Slezský Semmering. V sobotu 15. září se proto na jedné z nejkrásnějších tratí v Česku budou moci lidé svézt parním vlakem.

13.9.2018

Lanovka na Černou horu jezdí 90 let, první vedla z náměstí. Vezla i gazíka

Přesně devadesát let vozí turisty z Janských Lázní na Černou horu nejstarší visutá lanová dráha v České republice. V sobotu si připomene jubileum speciální akcí v Janských Lázních.

13.9.2018

Na vinici sv. Kláry v Troji se o víkendu bude konat tradiční vinobraní

Vinice sv. Kláry v Praze patří ke klenotům mezi českými vinicemi. Dlouhá tradice pěstování vína, skvělá poloha i jedinečný výhled ji jak předurčují k produkci kvalitních hroznů, tak také z ní činí ideální prostředí, kde je možné si hotová vína opravdu vychutnat. Tradiční vinobraní, které se zde koná už o nadcházejícím víkendu, k tomu navíc přidá bohatý hudební doprovod a výborné jídlo.

12.9.2018

Staroměstská radnice slaví 680 let. Otevře své prostory i unikátní podzemí

/INFOGRAFIKA/ Netradiční prohlídky, přednášky i koncerty jsou součástí akce Radnice dokořán, která zítra začíná v centru metropole. Jde o oslavu 680. narozenin Staroměstské radnice.

11.9.2018

Nad Olomouckem hřmí gripeny i F-16, armáda musí řešit stížnosti na hluk

Zatímco někdo skřípe zuby, jiný má v těchto dnech v pohotovosti dalekohled. Nebe nad Olomouckem druhý týden křižují letouny z výzbroje české armády i zahraničních vzdušných sil.

11.9.2018

Po stopách faraonů. Egyptské úřady zpřístupnily čtyři tisíce let starou hrobku

Více než čtyři tisíce let stará hrobka vezíra Mehu v Sakkáře nedaleko slavné Gízy v Egyptě byla zpřístupněna veřejnosti. Návštěvníci tak mají poprvé v historii jedinečnou příležitost prohlédnout si plně zrestaurovaný interiér stavby pocházející z období šesté dynastie.

11.9.2018

Turisté musejí zvážit trasy na Sněžku. Některé se nově uzavřely i na dva roky

Některé turisticky frekventované úseky v Krkonoších jsou od 10. září pro turisty nedostupné. Důvodem jsou jejich rekonstrukce. Úplná uzavírka se týká i tras, které omezí přístup na Sněžku.

11.9.2018

OBRAZEM: Bitva o letiště i šílené kousky akrobata. U Plzně se lidem tajil dech

Velkolepá oslava 100. výročí československého letectva i plzeňské aviatiky nadchla v Líních u Plzně tisíce diváků. Ti v sobotu i v neděli s napětím sledovali, jak oblohu křižují slavné letouny Junkers Ju-52 nebo spitfire, či kaskadérské kousky Petra Kopfsteina, na jehož autogram se po přistání tvořila fronta desítky metrů.

8.9.2018

Chuť zelenohorského vína a vikingové ve Wolinu. Vydejte se na výlet do Polska

Česká letní dovolená bývá ve znamení řeckých ostrovů, Chorvatska či italských pobřeží. Někdy ale stačí podívat se k bližším sousedům. Možná byste byli překvapeni, co je k vidění kupříkladu v Polsku. Moderní architektura, historie nejen pod zemí, víno a tažní ptáci. Nechte se pozvat na několik zajímavých a inspirativních míst. 

8.9.2018

Velká proměna baziliky na Svatém Kopečku začala. Zkrásní za 114 milionů

V areálu poutní baziliky Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce, který byl v letošním roce prohlášen za národní kulturní památku, odstartovala rozsáhlá rekonstrukce za 114 milionů korun.

8.9.2018

OBRAZEM: Zámek v Lánech mimořádně otevřel své brány veřejnosti

Bezmála osm tisíc lidí navštívilo ve čtvrtek zámek v Lánech na Kladensku. Veřejnosti byl zpřístupněn výjimečně, a to u příležitosti 100. výročí založení samostatné republiky. Kromě reprezentačních prostor zámku, který je sídlem českých prezidentů, byl otevřený i park. Naposledy byl zámek otevřen pro veřejnost v roce 2012.

8.9.2018

Architektonické skvosty první republiky se zdarma otevřou návštěvníkům

S blížícím se stoletým výročím vzniku republiky budou lidé moci nahlédnout do významných objektů. Organizace Open House Praha zpřístupní poslední zářijovou, říjnovou a listopadovou neděli desítku běžně nepřístupných budov z období první republiky.

7.9.2018

FOTO: V Českém Švýcarsku se odlomil od skály kámen. Byl těžký jako tank

Velký kámen se nedávno odlomil ze skály nedaleko Malé Pravčické brány v Českém Švýcarsku na Ústecku.

6.9.2018

Unikátní statek v Milíkově se znovu otevře. Nejdříve ho ale čeká rekonstrukce

Rekonstrukce a následného zpřístupnění se dočká hrázděný statek v Milíkově nedaleko Chebu. Kulturní památka by se po skončení oprav mohla stát výletním cílem i zázemím pro vzdělávací a kulturní akce.

AKTUALIZOVÁNO
5.9.2018

Hudba, tanec, víno i zpěv. Hradiště čeká náročný víkend

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek jsou akcí, která každoročně přiláká do Uherského Hradiště desítky tisíc návštěvníků lačnících po dobrém burčáku, víně a bohatém kulturním vyžití. Stovky účinkujících v desítkách kulturních pořadů jsou i letos zárukou, že se příchozí mají na co těšit.

4.9.2018

Průzkum: Třetina Čechů by se vypravila na dovolenou do vesmíru

Třetina Čechů by se ráda vypravila na dovolenou do vesmíru, necelou polovinu by lákala možnost létat na Mars. Téměř 60 procent lidí si umí představit lékařské zákroky vedené plně automatizovanými roboty. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro technologický festival Future Port Prague, který se uskuteční 6. a 7. září v areálu tržnice v Holešovicích.

4.9.2018

Sokolovské muzeum představuje svoje pobočky, nejvíc táhne Důl Jeroným

Tři v jednom. I tak by se s nadsázkou dala nazvat výstava Pobočky se představují v přízemí sokolovského zámku. Návštěvníci tak mají možnost na jednom místě nahlédnout do Dolu Jeroným, štoly číslo 1 v Jáchymově a Hornického muzea v Krásně.

4.9.2018

Historická tramvaj pojede přes jižní Moravu. Tahač ji veze z Rakouska na opravu

Bude jedním z lákadel nové železniční výstavy ve vídeňském zábavním centru Prater. Jihomoravané však historickou tramvaj typu E1 mohou vidět už ve středu. Nepojede po kolejích, ale po silnici.

3.9.2018

V Hejné oslavili sklizeň konopí. Návštěvníky neodradilo ani špatné počasí

Stovky lidí si nenechaly ujít druhý ročník obnovené staročeské konopické v Hejné na Klatovsku, neodradilo je ani chladnější deštivé počasí, které v sobotu po celý den panovalo.

3.9.2018

S polibky vyrazil Vaněk na cestu kolem světa. Na motocyklu

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Polibky od milované ženy, hudba, zpěv a také hřmot motorek. Tak vypadal odjezd Michala Vaňka. Třicetiletý dobrodruh z Vacenovic na Hodonínsku v sobotu před polednem vyrazil na motocyklu značky Honda na cestu kolem světa. „Pojedeme s Michalem po rakouské hranice,“ sděluje u nastartovaného stroje Robert Polách.

31.8.2018

V Ostravě ukážou legendární letoun Tatra, před válkou doletěl až do Chartúmu

V letošním roce uplynulo osmdesát let od rekordního letu letadla Tatra T 101 vyrobeného ve Studénce. Piloti opustili pražské letiště 17. května 1938, po 4340 km a necelých 27 hodinách v kokpitu dosedli na letiště v súdánském Chartúmu a vytvořili tak světový rekord v délce letu.

31.8.2018

Úvalenské louky jsou chráněné jako přírodní památka už přes půl století

Přirozeně vlhké Úvalenské louky s řadou ostřic a s bohatou populací břízy tmavé jsou místem, které si zaslouží naši pozornost i ochranu.

30.8.2018

Děti v rolích průvodců? Zámek Kravaře v sobotu nabídne netradiční prohlídky

Chtěli byste svým ratolestem zpříjemnit poslední prázdninový víkend? Vezměte je v sobotu 1. září na prohlídku zámku v Kravařích. Že je návštěvy historických sídel nudí? Žádný strach. V rolích průvodců budou tentokrát děti, takže o zábavu rozhodně nebude nouze.

30.8.2018

Kam vyrazit za současným uměním? Přece do Brna, metropole jižní Moravy

Historické artefakty, technické i přírodovědné zajímavosti a mnohem více najdete v brněnských muzeích a galeriích. Brno má ovšem co nabídnout zejména milovníkům moderního a současného umění. Prožijte poslední prázdninové dny v moravské metropoli.

30.8.2018

Jak žijí kapři nebo jeseteři? Novinka vyškovského zooparku zavede Pod hladinu

/VIDEO/ Je uzpůsobená k životu v tekoucích vodách, pohybuje se zejména u dna. Má štíhlé, válcovité tělo a živí se larvami vodního hmyzu i drobnými rybami. Parma obecná už spolu s dalšími osmi druhy ryb brázdí vody v nové expozici vyškovského zooparku Pod hladinou. Lidem se oficiálně otevře ve čtvrtek.

29.8.2018

Úderná zbraň i pracovní nástroj. Muzeum získalo pravěký sekeromlat

Sbírky Muzea Vysočiny se rozrostly o velmi vzácný a cenný exponát. Na území města Světlá nad Sázavou byl nalezen kamenný sekeromlat z pravěku. „Jedná se o nástroj vyrobený z takzvané zelené břidlice, což je hornina přinášená v neolitu na výrobu seker a sekeromlatů až z okraje Jizerských hor,“ říká Aleš Knápek, zástupce ředitele muzea.

29.8.2018

Zlín, to je město filmu. Poznejte ateliéry, kde se zrodila Cesta do pravěku

Při zmínce o východomoravském městě se vám možná vybaví Baťa, zoologická zahrada Lešná, místní funkcionalistická architektura výškové budovy a známé červené cihlové domy. Zlín je ale i městem filmu. Jistě si vzpomenete na místní filmový festival pro děti a mládež a možná i zlínské filmové ateliéry. 

29.8.2018

Ostravské Hradčany do starého železa nepatří. Lákají všechny věkové skupiny

Ostrava je pro řadu lidí stále symbolem průmyslového města, které turistům nemá co nabídnout. Opak je ale pravdou, protože Ostrava má svou vlastní, velmi specifickou historii a to, co uvidíte tady, zřejmě nenajdete nikde jinde.

29.8.2018

Noční prohlídky na zámku v Polici zopakují příběh rodu Wraždů

Po roce se na goticko-renezanční zámek v Polici vrací oblíbené noční prohlídky. Letošním hlavním motivem budou osudy posledních vlastníků zámku, šlechtického rodu Wraždů. Pozornost dostanou také významná historická data a události, které se během pobytu šlechtického rodu v Polici odehrály. Letošní noční prohlídky se konají poslední pátek v srpnu, tedy 31. srpna od 20 hodin.

28.8.2018

Když vyroste, jediný jeho nepřítel je člověk. Zoo se pokusí rozmnožit velemloky

Velemlok čínský je chloubou pražské zoo. Patří mezi jedno z pěti zvířat, která se dostala do loga instituce. Tajuplného predátora, který se od prehistorické doby prakticky nezměnil, představuje zoologická zahrada v unikáním pavilonu.

27.8.2018

V Krkonoších otevřeli Disidentskou stezku, poblíž vlály zástavy komunistů

Věci neznalý návštěvník, který v sobotu před polednem procházel Horní Malou Úpou v Krkonoších, měl důvod zvedat obočí a kroutit hlavou, když se během dvou minut dostal do dvou protichůdných světů.

27.8.2018

Znáte Hradec Králové? Gočárův Salon první republiky rozhodně stojí za návštěvu

Do začátku školního roku zbývá poslední týden. Chcete ještě s dětmi vyrazit na jednodenní jednodušší výlet? Jen málo měst se může chlubit tolika památkami od jednoho architekta jako Hradec Králové. Na podobě východočeské metropole se na počátku minulého století nejvíc podepsal Josef Gočár.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT