Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cestování

14.8.2018

Konec s neukázněnými turisty. České Švýcarsko chce omezit návštěvy

Pracovníkům Správy Národního parku České Švýcarsko došla trpělivost s neukázněnými návštěvníky. Kvůli horku a suchu totiž poslední dobou v lesích často hoří, na vině bývají nedopalky či rozdělávání ohňů. Správa parku proto zažádala děčínskou, rumburskou i varnsdorfskou radnici o zákaz vstupu do lesů mimo vyznačené turistické cesty.

13.8.2018

Helfštýn po opravě nabídne nové prostory i unikátní výhled

Na vyčištění a zpevnění historického zdiva pracují v těchto dnech na středověkém hradě Helfštýně na Přerovsku kameníci a restaurátoři.

13.8.2018

Záhada Velikonočního ostrova: Tajemné sochy moai prý tvořila vyspělá civilizace

Odkud se vzaly? Kdo je vytesal? Jak dlouho již existují? Otázky k tajemným sochám z Velikonočního ostrova, které si lidé nejčastěji vybaví v podobě několikametrových hlav, trápily vědce celé dekády. Dnes už o nich vědí přece jen o něco více. Teprve nedávno nicméně vznikla studie, jež naznačuje, že objekty z rukou někdejších obyvatel Polynésie vznikly především díky vzrůstající vyspělosti populace.

13.8.2018

Na kole přes čtyři hranice až do italského Valle di Ledro k frontové linii

Osud obyvatel Příbrami a italského Valle di Ledro se spojil v době 1. světové války, kdy se Příbram stala útočištěm uprchlíků obyvatel z Valle di Ledro, aby dnes mohl utvářet společnou budoucnost. Na památku tohoto spojení v letošním roce vyrazí cyklisté od Památníku obyvatel z Valle di Ledro na Svaté Hoře ve čtvrtek 16. srpna v osm hodin směrem do Itálie. Jejich cesta směřuje přes Německo, Rakousko a Švýcarsko, přičemž do Ledra by měli dorazit 23. srpna.

13.8.2018

Starobylý slovenský Vlkolínec: Místo, kde dávají dobrou noc vlci, medvědi i rysi

Slovensko se může pochlubit několika památkami zapsanými na seznamu UNESCO. Najdete mezi nimi celá města, jeskyně, pralesy i jednu malebnou vesnici jménem Vlkolínec. Osadu, která je ve skutečnosti městskou částí Ružomberku, můžete navštívit třeba při cestě do Tater. Od státních hranic sem pojedete přes Žilinu a Martin asi dvě hodiny.

13.8.2018

FOTO: Osečná má další památku. Kříž v Druzcově je zrestaurován

Město Osečná na Liberecku úspěšně zrestaurovalo kříž na hojně navštěvované naučné stezce „K Pramenům“.

13.8.2018

Unikátní nález: V kravařském sklepě objevili dlouho ztracenou mozaiku

Před padesáti lety jako by se pod ním na zámku v Kravařích slehla zem. Originál mozaiky z 19. století zmizel po vytvoření jeho kopie. Na přelomu května a června ale sklepení zámku poodkrylo svá tajemství.

13.8.2018

Poklady na Dunaji: Navštivte paláce, termální lázně nebo unikátní náměstí

Není nutné cestovat až na kraj světa. Krásně je i u našich nejbližších sousedů na Slovensku. Pokud byste si chtěli udělat výlet jen kousek za hranice, nabízí se rovnou jejich metropole Bratislava. Můžete ale podél Dunaje jet i dál, třeba až do Štúrova.

13.8.2018

Nábřeží Ostravice v centru Ostravy mění svou tvář. Podívejte se

/FOTOGALERIE/ V rámci revitalizace pravého břehu řeky Ostravice začala minulý týden instalace městského mobiliáře. Přibude i workoutové hřiště.

13.8.2018

Farmářské trhy v Čestlicích vystřídají desítky trampolín

Někdejší hala velkoprodejny Gigasportu v obchodní zóně v Čestlicích u Průhonic našla nové využití. Po farmářských trzích se sem po dvou letech znovu vrací sport, byť v jiné podobě.

12.8.2018

Poklidná zahrada nedaleko Pražského hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

12.8.2018

Na Doubravku se čekají fronty. Rozhledna se ale pyšní spíš vzhledem než výhledem

Neobvyklá dřevěná rozhledna Doubravka se těší veliké oblibě. Využívají ji především turisté, cyklisté, ale i místní. Několikrát se dokonce stalo, že se na rozhlednu čekaly dlouhé fronty. A to kvůli její omezené kapacitě. První veřejně přístupnou rozhlednu od postavení Žižkovské věže najdete v Praze 14 v parku Čihadla.

10.8.2018

Na solecký kostel byl za komunismu vydán demoliční výměr, zachránili ho nadšenci

Malá víska Solec poblíž obce Kněžmost u Mladé Boleslavi se může chlubit unikátní dominantou. Zdejšímu gotickému kostelu, jehož štíhlá a nezaměnitelná silueta je z dáli viditelná a přispívá tak k jakési krajinomalbě celé oblasti, přitom chybělo málo k zániku. Ačkoliv byl solecký kostel Nanebevzetí Panny Marie, datovaný do 14. století, prohlášen roku 1958 kulturní památkou, neučinilo se za minulého režimu takřka nic pro to, aby jí i zůstal.

10.8.2018

Pobřeží Francie obsadilo hejno jedovatých rejnoků. Plavci mají být na pozoru

/VIDEO/ Tropická vedra, silné povodně a nyní nebezpečná paryba. Jižní Francie je v posledních týdnech pro místní a hlavně pro turisty očistcem. Úřady nově varovaly před desítkami jedovatých rejnoků, kteří se čím dál častěji vydávají blíže pobřeží Středozemního moře. Za jejich změnou návyků můžou pravděpodobně právě vysoké teploty. Informoval o tom server The Local.

10.8.2018

Jarošův válcový mlýn: Místo, kde se oprašuje lesk a sláva tradičního řemesla

Vodní mlýny v minulosti představovaly prostředek a zdroj obživy. Rovněž ale byly místem setkávání. Staly se tak z nich významné kulturní a krajinné dominanty. V současné době se původním a často velmi zchátralým stavbám navrací ztracený lesk.

10.8.2018

Unikátní české zoo. Navštivte želvy pavoukovité či království jedovatých hadů

Na světě snad není jediné dítě, jež by se netěšilo do zoo. Někteří ochránci přírody nicméně mnoha zahradám stále spílají za nevyhovující technické podmínky. Jedna zásluha se ale jejich pracovníkům nedá upřít – pomáhají v záchraně kriticky ohrožených druhů.

10.8.2018

Kmeny se mění v sochy. Řezbáři v Ledenicích mají i v horkých dnech napilno

Zvuk pil se od středy rozléhá farskou zahradou v Ledenicích na Českobudějovicku. Všechny stromy ale zůstávají na svém místě, piliny odlétávají jen od přivezených jedlových kmenů, které se tu postupně mění v sochy.

9.8.2018

Výjimečné objevy. Archeologové našli v Přerově i Karibskou královnu

Někdo jezdí sbírat mušle do exotických krajin, jiný narazí na velkou lasturu Karibská královna přímo v centru města.

9.8.2018

Místo chalupy si koupil bunkr. Obec mu ale nechtěla prodat pozemek

/FOTOGALERIE/ Pavel Mašek se rozhodl trávit víkendy v přírodě mimo Prahu. Místo chalupy se zahradou si však koupil satelitní řopík u hranic. Malý, opuštěný vojenský bunkr. Projel republiku a jeden si pořídil v Březí na Břeclavsku. „Když jsem bunkr na místě viděl poprvé, byl to šok. Stál tam zarostlý, v okolí ležely poházené odpadky, poblíž ,voněla‘ menší hromada čerstvě vyloženého hnoje,“ popsal třicátník.

9.8.2018

Horští nosiči chtějí atakovat rekord a vynést na Sněžku přes 160 kilogramů

V březnu 1944 vynesl profesionální horský nosič Robert Hofer z tehdejší Obří boudy na Sněžku 160 kilogramů těžkou ocelovou rouru pro tamní meteorologickou stanici. Jeho rekordní výkon se pokusí překonat na stejné trase v sobotu 18. srpna odpoledne slovenský šerpa Vladimír Hižnay a pravděpodobně také Zdeněk Pácha z Bašky u Frýdku-Místku.

8.8.2018

Kukuřičná bludiště se otevřela i letos. Děti budou hledat příšerky

Přes 140 tisíc návštěvníků bloudilo loni v kukuřičných bludištích na 25 místech v republice. Nejvíce lákala bludiště v Brně, Hradci Králové a Opavě. Letos jich je osm, za to jsou opravdu promyšlená a nabízí mnoho novinek! Třeba novou poznávací hru pro malé děti s dvojnásobným počtem stanovišť.

8.8.2018

Horko sužuje i České Švýcarsko. Vyschl Brtnický potok, hynou ryby i rostliny

V tůňkách umírá vodní fauna. Správa Národního parku České Švýcarsko pátrá po příčině kolísání hladiny. 

8.8.2018

Pobyt na Velké čínské zdi? Airbnb vyhlásila soutěž, kvůli kritice ji ale zrušila

Strávit noc na Velké čínské zdi? Pro mnoho lidí zcela jistě unikátní zážitek. Společnost Airbnb se proto rozhodla o tento vskutku výjimečný pobyt vyhlásit soutěž. Tu však byla nucena záhy zrušit. Reagovala tak na rozporuplné reakce a kritiku, že by tato akce mohla přispět k poškození historické stavby. Údajně o tom nebyly informovány ani místní úřady. Napsal o tom server BBC.

8.8.2018

Kamarádi z Ostravy si plní svůj sen. Pátý měsíc žijí u vody v karavanu!

FOTOGALERIE/ - Na ta vedra naprosto ideální, pochvalují si Olda (52) a Česťa (62) z Ostravy bydlení, ve kterém si společně užívají nejen letní sezonu.

8.8.2018

Ještěd, perla Liberce. Užijte si výhled z lanovky či nevšední zážitkové menu

Hlavním symbolem Liberce a vlastně i celého Libereckého kraje je z dálky viditelný Ještěd. Horský hotel s televizním vysílačem, krytým vyhlídkovým ochozem, restaurací a kavárnou. Téměř sto metrů vysoká věž s originálním tvarem vznikla v letech 1966 až 1973 podle návrhu architekta Karla Hubáčka a během desítek let získala řadu ocenění, včetně prestižní Perretovy ceny.

8.8.2018

Turisté mění vykřičené čtvrti Amsterdamu v džungli. Radnice proti nim zakročí

Většina turistů, kteří přijedou do Amsterdamu, nevynechá návštěvu proslulé čtvrti červených luceren. V budoucnu ovšem budou davy návštěvníků usměrňovat nová opatření. Amsterdamská radnice mimo jiné zavede uzavírky ulic kvůli čištění nebo v případě přelidnění.  

8.8.2018

Unikátní liberecká ZOO. Místo, kde uvidíte bílé tygry i vzácné orly nejmenší

Liberecká zoo jako vůbec nejstarší zahrada na území bývalého Československa míří k prvnímu století své existence. Počátky zookoutku v libereckých Lidových sadech spadají už do roku 1904, kdy zde ornitologický spolek vystavěl velkou veřejnou voliéru. Ta se později rozrostla o další ptačinec a výběhy se srnčí zvěří. Z malého zvěřince tak během století vyrostlo sebevědomé a mezinárodně uznávané chovatelské zařízení.

7.8.2018

Jako Noemova archa. V Černé mají unikátní svatostánek

Kdo dosud neviděl kapli svatého Antonína Paduánského v Černé na Českomoravské vrchovině, výjimečné dílo architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře, má nyní možnost. Byť jde v první řadě o církevní svatostánek, čas od času se tu konají rovněž divadelní a hudební produkce. I náhodný návštěvník si může stavbu, jež se pyšní nominací na „Cenu EU za současnou architekturu Mies van der RoheAward 2007“, po domluvě prohlédnout.

7.8.2018

Zoologická zahrada v Ostravě láká na vzácná zvířata

Ostrava není jen industriální areál ve Vítkovicích nebo vyhlídková věž Nové radnice. Místní zoologická zahrada byla založena už v roce 1951. Rozkládá se v ojedinělé lokalitě Velkého ostravského lesa na ploše téměř 100 hektarů a patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům v Moravskoslezském kraji i v celé ČR. V současné době je zde k vidění přes 4000 zvířat ve zhruba 430 druzích.

7.8.2018

FOTOGALERIE: Po Vchynicko-tetovském kanálu se plavili voraři

Jak se na Šumavě v minulosti plavilo dříví, mohli v sobotu vidět zájemci na Vchynicko-tetovském kanálu u hradlového mostu mezi Modravou a Antýglem. Ukázky plavení dříví tam pořádá Národní park Šumava už desátým rokem.

AKTUALIZOVÁNO
7.8.2018

CzechTourism „vymazal“ Dolní Vítkovice z žebříčku nejnavštěvovanějších atrakcí

Ač byly v celkovém pořadí věčně čtvrtí, každý rok Dolní Vítkovice věřily, že se konečně prosadí na stupně vítězů v žebříčku návštěvností atrakcí v ČR. Aktuální vydání TOP 50 atraktivit jim ale způsobilo šok. Nejsou tam vůbec!

7.8.2018

Herní krajinu Pecka vidělo už šest tisíc lidí. Turisty rekordně lákají koloběžky

První polovina léta přivedla do východních Krkonoš rekordní počet turistů. V meziročním srovnání je návštěvnost vyšší zhruba o pět procent. Rekordní zájem je o horské koloběžky, v půjčovnách registrují čtyřicetiprocentní nárůst. Letos jich už půjčili sedm tisíc. Uvedli to zástupci SkiResortu Černá hora - Pec.

6.8.2018

Fenomén Lysá hora: Návštěvnost extrémně stoupla, říká záchranář horské služby

Středoškolský kantor ze Starého Města Jarda Velička kupodivu nepatří k rodině provozující malenovickou hospodu U Veličků. Je kovaným horalem a dobrovolným členem Horské služby. Posteskl si, že dříve na Lysé hoře prý nepotkával tolik lidí jako dnes. "Návštěvnost vůbec stoupá asi posledních deset let extrémně. Ročně se tu objeví na půl milionu lidí,“ popisuje Velička.

6.8.2018

OBRAZEM: To byly bouráky! Ve Vrchlabí se potkali majitelé amerických aut

Krkonoše Amerikou, to bylo setkání majitelů amerických vozidel ve Vrchlabí.

6.8.2018

Turisty opět nejvíc lákal Pražský hrad. Nejvyšší nárůst hlásí muzeum Škody

/FOTOGALERIE/ Žebříček nejnavštěvovanějších památek a turisticky atraktivních míst v Česku loni znovu ovládla Praha. Pořadí vévodí Pražský hrad, kam zavítalo 2,38 milionu lidí, což je o třináct procent více než v předchozím roce. Podle agentury CzechTourism, která žebříček v pondělí zveřejnila, stále více turistů míří také do jiných krajů.

6.8.2018

Hledáte nejlepší zábavu na světě? Není tak daleko, jak jste si mysleli

Europa-Park má ideální polohu. Leží totiž v německém městě Rust v Bádensko-Württembersku, a tak to tam mají kousek jak Němci, tak Francouzi a Švýcaři. Sice je to od nás trošku dále, ale cestu vám park beze zbytku vynahradí adrenalinovou bombou, kulturní i gastronomickou pestrostí.

6.8.2018

Vydejte se do Afriky. Jedna je ve Dvoře Králové, jen kousek od Labe

Safari ve Dvoře Králové plní významnou osvětovou činnost doma, ale je důležité v celosvětovém měřítku. Pro někoho jsou zoologické zahrady jen komerčním tahem na branku a vyděláváním na sociálně únosném utrpení zvířat, pro jiné jsou poslední kapkou naděje v krutém moři pytláků, cirkusů a lidského zabírání přirozených teritorií.  

5.8.2018

Naganský expres zakončil Velký přelet i se svojí posádkou

/FOTOGALERIE/ Létal s prezidenty Václavem Havlem, Václavem Klausem i Milošem Zemanem. Řeč není jen o vládním leteckém speciálu TU-154M přezdívaném „Naganský expres“, protože s ním přiletěli i vítězní hokejisté olympiády v Naganu, ale také o palubním inženýrovi, dnes šedesátiletém Karlovi Burgerovi.

5.8.2018

OBRAZEM: Čerti vařili guláš. Metlářské kotlik přilákal rekordní účast

FOTOGALERIE / Až k návštěvníkům zaplněného koupaliště v Otaslavicích na Prostějovsku se v sobotu odpoledne donesla vůně kotlíkových gulášů z přilehlé louky.

5.8.2018

Skalička voněla gulášem. O Zlatou vařečku bojovalo 12 týmů

O Zlatou vařečku ve vaření kotlíkového guláše. Tak se jmenuje oblíbená soutěž, která se již posedmé uskutečnila v sobotu na výletišti za Sokolovnou ve Skaličce na Hranicku.

5.8.2018

Vlčkovská lávka: nabídla dramatický souboj na dvě kola i skvělou zábavu

/FOTOGALERIE/ Již po osmnácté se v sobotu snažili závodníci na kole přejet lávku zavěšenou několik centimetrů nad místním rybníkem ve Vlčkové na Zlínsku. Letošní klání oblíbené a tradiční akce Vlčkovská lávka nabídlo boj na dvě kola. Akci si užívalo (a zároveň fandilo) několik desítek návštěvníků.

5.8.2018

Obři lákají turisty i fotografy. V Libereckém kraji je 372 památných stromů

Říká se jí tisíciletá, a i když je o několik stovek let mladší, působí dojmem vševědoucí staré dámy. Lípa v Tatobitech patří k nejznámějším z památných stromů v Libereckém kraji. Tito letití velikáni lákají stále více turistů i fotografů..

4.8.2018

OBRAZEM: Historická auta i elegantní dobové kostýmy okouzlily Bohumín

Přehlídka desítek dobových vozidel, ale také plavek, kostýmů a klobouků, k tomu stylová hudba. Takto vypadal sraz historických vozidel, který se v sobotu konal v Hobbyparku v Bohumíně na Karvinsku.

4.8.2018

OBRAZEM: Nablýskaní veteráni rozzářili dřevohostické náměstí

Škoda 110 R, Aero 30, Rolls – Royce, Ford Capri a desítky dalších legendárních veteránů byly v sobotu po dvanácté hodině k vidění na dřevohostickém náměstí na Přerovsku, kde si dali dostaveníčko členové Veterán klubu Kroměříž.

4.8.2018

Unikátní objevy na Slovácku: sonda do minulosti dala archeologům skvosty

Unikátním nálezem s neobvykle velkým hrobem, s kosterními ostatky příslušníka velkomoravské elity-velmože v deskové rakvi završili archeologové tříměsíční výzkum v zahradě Na Valách, v historické části Starého Města na Slovácku.

4.8.2018

Zvířata v zoo se chladí ve vodě. Slonice dostaly v Ústí stínící plachty

Panující horka připomínající africký kontinent nesužují pouze lidi, ale také zvířata. Své o tom vědí v zoologických zahradách v Ústí, Děčíně a v Liberci, kde chovatelé kvůli vedrům pečují o zvířata nad rámec obvyklého režimu.

4.8.2018

Před prohlídkou se návštěvníci Konopiště posilňují švestkovými knedlíky

/FOTOGALERIE/ Návštěvníci Konopiště se v sobotu před prohlídkou posilňovali švestkovými knedlíky. Na nádvoří probíhá po celý víkend tradiční slavnost ovocných knedlíků, které miloval majitel konopišťského panství arcivévoda František Ferdinand d´Este. Kromě nich jsou v nabídce také halušky se zelím a speciál z benešovského pivovaru.

4.8.2018

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek zve na několik výstav

Letošní léto je ve znamení výstav z bohatých sbírkových fondů frýdecko-místeckého muzea. Výstava Srpen 1968 představuje nově určené fotografie z fotoarchivu muzea.  

4.8.2018

Lidová řemesla nebo netradiční pumpování, vítejte na Vysočině

V Novém Městě na Moravě si můžete dokonale užít horskou cyklistiku v jejím závodním pojetí a jelikož jsou jednotlivé trasy propojeny, lze si tu vytvořit i trek „ušitý na míru“. V areálu je samozřejmě také půjčovna kol a servis, zkušení tvůrci Cyklo Arény nezapomněli ani na myčku kol, která po průjezdu blátivou trasou přijde velmi vhod.

3.8.2018

Více než tři tisíce kilometrů. Cestovatel se na zetoru vrátil ze Švédska domů

Přes tři tisíce kilometrů za zhruba tři týdny urazil Martin Havelka, „zetorový nadšenec“, cestovatel a dobrodruh ze Škrdlovic na Žďársku. Se svým traktorem Zetor 25 bez kabiny vyrazil tentokrát do Švédska, kam se mu povedlo v pořádku dojet. Ve čtvrtek 2. srpna již Martin Havelka na svém stroji překročil české hranice a o víkendu plánuje návrat do Škrdlovic.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT