Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cestování

19.7.2018

Vyrazte do pohádkového světa Josefa Lady. Možná potkáte i kouzelného kocoura

Dnes patří k hvězdám aukčních síní. Ve své době to však Josef Lada neměl vůbec jednoduché. Dílo málokterého výtvarného umělce pozná na první pohled i malé dítě. V jeho případě to však platí beze zbytku.

19.7.2018

Je libo prohlídka nablýskaných veteránů? Můžete je vidět na zámku v Tovačově

Tovačovský zámek se stane jednou ze zastávek XX. Hanáckého okruhu, který startuje v sobotu 21. července dopoledne ze Smetanových sadů v Olomouci. Na sto patnáct automobilových a motocyklových veteránů do roku výroby 1939 budou moci obdivovat návštěvníci v době od 12 do 15.30 hodin v zámeckém parku.

18.7.2018

Rakouský Národní park Thayatal: Ráj pro pěší turistiku i milovníky starých hradů

Rakousko – Sledovat čápa černého, zahlédnout vydru nebo spatřit užovku podplamatou, jak se vyhřívá na slunci, mohou tiší a pozorní návštěvníci rakouského Národního parku Thayatal, který je jakýmsi protějškem Národního parku Podyjí na moravské straně řeky Dyje. Ta ostatně oběma parkům dala své jméno.

18.7.2018

Po stopách Babičky Boženy Němcové. Poznejte Staré bělidlo i Viktorčin splav

Nejslavnější česká kniha se odehrává v místech, kde vyrůstala nejdůležitější česká spisovatelka. Vyrazit do východních Čech po jejích stopách patří k národním povinnostem.

17.7.2018

Moravská Nivnice. Navštivte rodiště Učitele národů Komenského

Jeden z nejznámějších českých migrantů patří k zakladatelům moderní pedagogiky. Poslední biskup Jednoty bratrské Jan Amos Komenský je považovaný za jednoho z největších českých filozofů a spisovatelů. Vytvořil zábavnou metodiku výuky jazyků a psal na svou dobu i velmi originální učebnice.    

17.7.2018

Fronty na Mont Blanc? Francie kvůli turistům omezila přístup na jednu z cest

S přemírou turistů se nepotýkají jen přímořská letoviska, ale také slavná horská střediska. Francie se již rozhodla omezit přístup na jednu z nejvytíženějších cest, která na nejvyšší horu Evropy vede. Jedná tak zejména z obav o bezpečí velkého počtu turistů a horolezců, kteří se v posledních dnech na horu vydávají. Informoval o tom server BBC.

17.7.2018

Tisíciletý strom ve Švédsku bojuje o přežití, má však tuhý kořínek

To, že se s věkem často zhoršuje zdraví, neplatí jen pro lidské pokolení. Stejný problém řeší Švédsko i u nejstaršího stromu v zemi. Ten má už přes tisíc let, nazývá se Kvill Oak a údajně málem „skonal“ ještě před začátkem letošního léta. Určitá jeho část nicméně stále ukazuje, že jen tak lehce krásy tohoto světa zřejmě neopustí.

17.7.2018

Drsná romantika Jizerských hor vyzývá k cyklotoulkám

Oáza běžkařů se v létě mění na neméně oblíbenou lokalitu pro milovníky cyklotoulek. Jizerské hory jsou jednoduše kouzelné v jakékoli roční době, stačí jen trefit termín, kdy nejsou přeplněné turisty. A samozřejmě nesmí chybět dobré počasí.

17.7.2018

Přehrada Mšeno se dočká větších pláží. Písek poslouží i k nové soutěži

Náklaďák za náklaďákem v těchto dnech míří ke břehu mšenské přehrady u Prutu na Jablonecku. Navezou sem celkem 30 tun písku. Zdejší pláž se tak výrazně rozšíří.

17.7.2018

Volný čas se nejlépe tráví na jihu Čech, vyplývá z průzkumu Místo pro život 2018

/INFOGRAFIKA/ Nejvíc bazénů a koupališť nabízí Moravskoslezský kraj, nejvíc hradů a zámků objevíte na Ústecku a z muzeí si můžete vybírat především ve středních Čechách.

16.7.2018

Zetorový nadšenec Havelka dobývá další stát, míří do Švédska

Na další pouť historickým traktorem značky Zetor 25 bez kabiny odstartoval ze Škrdlovic na Žďársku Martin Havelka. Tentokrát se svým strojem míří do Švédska. Po Polsku a Rakousku si tak bude moci pomyslně odškrtnout i návštěvu Skandinávie, a především si připočte cestu dlouhou více než dva tisíce kilometrů.

16.7.2018

Pozvánka pro zloděje? Naivita na sociálních sítích je horší než mizerný zámek

Dva týdny – to je pro Čechy nejčastější délka letní dovolené a zároveň více než dostatečný časový prostor pro zloděje. Lidé navíc lapkům práci výrazně usnadňují bezprostředním sdílením zážitků a fotek z cest na sociálních sítích.

16.7.2018

Mělník a okolí: Náročnější terén své zdolání bohatě odmění

Hluboce zaříznutá kaňonovitá údolí, na jejichž okrajích se zvětráváním vytvořila četná skalní města, to je typický kokořínský obrázek. Stačí vyjet třeba směrem od Mělníka a po pár kilometrech jste v malebné přírodě, kde to mají rádi pěší turisté i cyklisté. Počítat však musíte s poněkud náročnějším terénem.

16.7.2018

Vypravte se po stopách otce genetiky Mendela do srdce Moravy

Jeho jméno se zlatým písmem zapsalo do dějin vědeckého světa. Johann Gregor Mendel, zakladatel genetiky, autor základních zákonů dědičnosti, je díky svým výzkumům řazen k pilířům moderní vědy. Za svého života se, bohužel, nedočkal docenění své práce, v průběhu dvacátého století byly ale jeho objevy shledány převratnými.

16.7.2018

VIDEO: Ve Vysoké nad Jizerou oživili prvního československého předsedu vlády

Na osobnost Karla Kramáře, slavného rodáka, zaměřili ve Vysokém nad Jizerou pozornost při víkendových oslavách 100. výročí republiky.

15.7.2018

V Jedovnicích burácely Jawy. Jezdili jsme na nich už jako kluci, vzpomínali muži

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Túrování motorů, pach spáleného benzínu. Na travnaté ploše v Jedovnicích na Blanensku stojí desítky nablýskaných motorek. Péráky, pařezy, kývačky, řada fichtlů a mopedů. Co na tom, že se nejedná o drahé stroje zahraniční výroby. Domácí značka Jawa má stále spoustu nadšenců. „Zvuk českých strojů je přece nádherný,“ usmívá se v sobotu odpoledne hlavní pořadatel jedovnického motosrazu Jawa burácení Zdeněk Harry Vládek.

15.7.2018

S bratrem Žižkou zvítězíme! Husité na Vítkově opět porazili křižáky

/VIDEO, FOTOGALERIE/ V sobotu se na pražském vrchu Vítkov uskutečnil již šestý ročník akce Hrr na ně!, která přiblížila tvrdou bitvu, již o strategický bod svedli v roce 1420 husité s míšeňskými a rakouskými křižáky. Úchvatnou podívanou doprovázenou odborným komentářem sledovalo v krásném letním dni několik stovek spokojených diváků.

15.7.2018

Výzkumníci testovali termoprádlo v Antarktidě. Vydrželo, hlásí

/FOTOGALERIE/ Boty i termoprádlo, které odolá antarktickým podmínkám. Vědci z Masarykovy univerzity testovali výdrž a funkčnost outdoorového vybavení. Výrobky, které uspěly, nyní získaly od Centra pro transfer technologií ochrannou známku Testováno v Antarktidě.

15.7.2018

Výluka jako příležitost. Cyklohráček pojede do Lužné a do hornického skanzenu

Obyčejně při opravách trati lidé Českým drahám spílají, protože jim způsobují komplikace. Teď národní dopravce zkouší udělat z nouze ctnost. Oblíbený výletní vlak pro rodiny s dětmi Cyklohráček pojede kvůli výluce jinou trasou. Nabídne tak cestujícím nové zážitky.

15.7.2018

Kostel ve Stříbře odhalil tajemství. Archeologové našli kosti a středověké zdivo

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Stříbře na Tachovsku je již delší dobu v rukách dělníků, kteří zde provádějí plánované opravy včetně nové podlahy celého objektu. Právě práce na podlaze přinesly několik zajímavých objevů.

14.7.2018

Pražské zoo se povedlo, co se jinde v Evropě nedaří. Rozmnožili se vzácní varani

Zoologická zahrada v pražské Troji se raduje z evropského primátu. V úterý a ve čtvrtek se po šestiměsíční inkubační době vylíhla dvě zdravá mláďata vzácných varanů moluckých. Druhou generaci těchto plazů nemá žádná jiná zoo na starém kontinentu.

14.7.2018

Španělská Menorca nabízí klidnou přírodu i krásná města s tradiční architekturou

Už procestovala Španělsko křížem krážem, plavila se na Kanárské ostrovy jako Kryštof Kolumbus, prošla pěšky ostrovy Mallorku a Ibizu, ale Menorca byla jejím vytouženým cílem, který se konečně splnil. Druhým největším ostrovem v souostroví Baleáry vás provede Zuzana Churanová.

13.7.2018

Husité, kejklíři i mučící nástroje. Hrr na ně! Bitva na Vítkově se znovu opakuje

Husité se znovu utkají s křižáky. Na Vítkově se v sobotu 14. července uskuteční slavná bitva, která odstartovala celou éru husitství. Díky akci Hrr na ně! se stanete svědky nejen bitvy s profesionálním komentářem, ale i středověkých tanců a dovádění šašků a kejklířů. Nebudou chybět ani mučící nástroje či typické husitské vozy.

13.7.2018

Tiské stěny lákají davy dovolenkářů a budí respekt

Dovolené jsou v plném proudu a stále více Čechů si je užívá v tuzemských lokacích. Mezi jedno z nejvyhledávanějších míst v Ústeckém kraji patří Tiské stěny. Ročně tam zavítá až 36 tisíc lidí.

13.7.2018

Cyklisty čeká ve Zlíně náročný okruh. Převýšení je jako při Tour de France

Podobně velká cyklistická akce ve Zlíně nebyla dlouhých pětatřicet let. Naposledy se v Baťově městě konal dojezd proslulého Závodu míru, nyní se elitní jezdci na východě Moravy představí znovu.

13.7.2018

Nad Libercem létaly staré tramvaje. Technické muzeum získalo další exponáty

/FOTO/ – Technické muzeum se o prázdninách rozrostlo o další exponáty v podobě historických tramvají.

13.7.2018

Karlovarsko není jen centrem lázeňství, turisty láká na rozhledny i památky

Obsáhnout všechna zajímavá místa v Karlovarském kraji během pár výletů či dovolené sice nejde, určitě se sem ale budete rádi vracet, protože místní se snaží pro hosty udělat maximum. Finanční podpor a Klubu českých turistů například pomáhá rozvoji systému značených cyklotras.  

13.7.2018

Česko jako lázeňská velmoc. Kde si užijete pohodlí a péči v příjemném prostředí?

Celé naše území je poseto ostrůvky zdraví a vybere si doopravdy každý bez ohledu na věk, kondici, finanční a časové možnosti. Lázeňství vždy patřilo mezi naše klenoty a i dnes se české resorty a lázně těší celosvětovému věhlasu. Naleznete je prakticky v každém koutě naší republiky. K nejznámějším komplexům u nás patří lázeňský trojúhelník západočeských měst Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně. 

13.7.2018

Zákaz koupání v Šeberáku! Podle hygieniků je stav vody na nejhorším stupni

Pokud jste si mysleli, že až se o víkendu udělá zase hezky a teploty stoupnou, zaplavete si v Šeberovském rybníce, musíte změnit plány. Pražská hygienická stanice totiž vydala zákaz koupání. Oproti poslednímu měření se tam kvalita vody zhoršila ze stupně 3 na 5, tedy na nejhorší možný stav. Přitom v Šeberáku se loni nesmělo koupat v podstatě celou letní sezonu.

13.7.2018

V Krkonoších letos poprvé nebude platit borůvkové opatření

Sedmnáct let omezovala Správa Krkonošského národního parku z důvodu ochrany přírody vstup do některých oblastí v Krkonošském národním parku.

13.7.2018

Půvabná víla láká do lesa. Učitel ji vyrobil pro děti a vymyslel pověst

Hvozdecké lesy na Konicku jsou krásné, ale chodit jimi s dětmi křížem kráž, jen tak, bez pořádného cíle, to není ono. I to si říkal Waldemar Zatloukal, když nastoupil jako učitel do místní základní školy.

13.7.2018

Zvířata ve válce? Na hradě Grabštejn vzniklo nové muzeum veteriny

/FOTOGALERIE/ Čím se na frontě operovali koně? A jak ošetřovali holuby? To prozradí nový okruh na hradě Grabštejn na Liberecku.

13.7.2018

Káva i vaření z hmyzu. Ochutnejte Afriku v botanické zahradě

/INFOGRAFIKA/ Dvoudenní festival zaměřený na africkou kuchyni začne v areálu trojské botanické zahrady už tuto sobotu. Festival je součástí Afrického léta, které zahrnuje především prodejní výstavu soch umělců ze Zimbabwe.

12.7.2018

Červeným doubledeckerem zadarmo po Žižkově. Komentované projížďky jdou na dračku

Po Žižkově jako po Londýně. Od příštího týdne se v žižkovských ulicích začne objevovat typický červený doubledecker z anglické metropole. Autobus pochází přímo z Londýna, dříve sloužil dokonce filmařům. Od příštího týdne se v něm může svézt po Praze 3 každý a zadarmo. Navíc se cestující něco dozví i o tajích pražského Žižkova.

12.7.2018

Polabí na kole? Možná potkáte i Bohumila Hrabala

Labská stezka, jejíž historie se začala psát v osmdesátých letech minulého století, kdy byl zpracován návrh tzv. Polabské cesty zdraví mezi Mělníkem a Pardubicemi, patří k těm nejoblíbenějším. Cyklotrasa je vyznačena od Vrchlabí až po Hřensko, můžete se také vydat do Drážďan, Magdeburku, ale i dál.

12.7.2018

Olomouc zaplní parádní veteráni, vyhrávat bude dixieland

Více než stovka veteránů se sjede na letošním jubilejním 20. ročníku Hanáckého okruhu.

12.7.2018

Radniční věž v Litovli dostala nový nátěr a je opět přístupná

Pohlédnout na „Hanácké Benátky“ shora mohou opět návštěvníci Litovle z ochozu radniční věže na hlavním náměstí Přemysla Otakara. Věž byla uzavřena od 25.června, od kdy probíhaly práce.

12.7.2018

Lysá hora. Královna Moravskoslezských Beskyd láká statisíce turistů ročně

Vzhůru vede celkem osm různých tras dělených podle náročnosti, délky či památek, které lze po cestě spatřit. Na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, Lysou horu, ročně vystoupá na statisíce turistů. Nejen zkušení trampové, ale i rodiny s dětmi si zde užívají krásnou přírodu a úchvatný panoramatický rozhled, který tento otevřený masiv nabízí.

11.7.2018

Češi bezpečnost při horských tůrách neřeší. Zásah horské služby vyjde draho

Stále více českých turistů nemíří v létě k moři, ale upřednostňují vyskohorskou turistiku. Roste přitom nejen zájem o zajištěné cesty tzv. via ferraty, ale i o další nebezpečné a adrenalinové sporty. Češi si však často neuvědomují, že horské služby v zahraničí mohou být soukromé a záchranná akce se může vyšplhat na desítky až stovky tisíc korun.

11.7.2018

Na Plumlov se vrací noční prohlídky. Máme pro vás vstupenky!

/SOUTĚŽ/ Poutavé příběhy, krásné kostýmy, tanec, šermíři i ohňová show. V tomto duchu se ponesou noční prohlídky, které se po letech vrací na plumlovský zámek. Noční zámek se návštěvníkům představí už tento pátek a sobotu.

11.7.2018

Apokalypsa místo turistického taháku. U pramene Odry zmizel les

/VIDEO/ Pramen Odry je vyhledávaným turistickým cílem Olomoucka, ke kterému po červené značce každoročně přicházely davy lidí nejen v rámci populární cyklo - turistické akce "Bílý kámen". Přesněji byl. 

11.7.2018

Čerstvá národní památka: Hostýn a Jurkovičova křížová cesta

Spolu s Velehradem je Svatý Hostýn nejnavštěvovanějším poutním místem na Moravě. Najdete ho v západní části Vsetínských vrchů, v kraji plném památek, hlubokých lesů a upřímné zbožnosti. Samotný Hostýn má dva vrcholy severní (736 metrů) s rozhlednou vysokou patnáctmetrů a větrnou elektrárnou plus západní s velkolepým poutním chrámem a řeholním domem.

11.7.2018

Kde se rodí Vltava? Na Černé hoře kdysi plné stříbra

Šumavská Černá hora sice není nejvyšší horou proslulého pohoří, skrývá ale jeden z cenných pokladů naší přírody, pramen Vltavy. Zaujme však i krásným výhledem až na vrcholky alp, nebo rašelinnými slatěmi.

11.7.2018

Z Opavy do Ostravy vlakem? Vyjeďte o hodinu dříve a obrňte se trpělivostí

Zpoždění více než třicet minut, zmatky při přestupu a žádný koordinátor. Tak vypadala v úterý ráno cesta z Opavy do Ostravy osobním vlakem. 

10.7.2018

Moravský kras. Po stopách neandertálců do temných hlubin Macochy

Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti střední Evropy. Na jeho území už bylo objeveno více než 1100 jeskyní, z nichž ovšem pouze pět je trvale přístupných veřejnosti. Jejich návštěva je neobyčejným zážitkem stejně jako putování krajem strmých strání a úzkých údolí i prohřátých vápencových planin.

10.7.2018

Tasmánští čerti budou jako doma. Pražská zoo staví nový areál australské fauny

Možná už příští rok se budou školáci před koncem prázdnin moct těšit na novou expozici v Zoo Praha. Na jižní straně zahrady se začíná stavět areál, který nabídne malým i velkým návštěvníkům novou expozici autralské fauny. Areál je inspirován Tasmánií a Darwinovým kráterem. Domov zde najdou hlavně ďáblové medvědovití - tedy "tasmánští čerti" - a vombati.

10.7.2018

Havlovická zvonice je bez věže. Tesaři napadenou konstrukci sundali

Zvonici v Havlovicích na Trutnovsku místní lidé postavili už v roce 1745. Od nepaměti je jednou z dominant obce, přesto o ní mnozí nevěděli do doby, než ji radnice na začátku 90. let zrekonstruovala a usadila sem automatické zvonění.

10.7.2018

Šumavský štít Plechý. Dobrodružná cesta za zlatem, stříbrem i granáty

Za božským klidem i za poznáním vyšplhejte na jednu z našich tisícovek. Majestátní vrchol Plechý se tyčí v šumavských lesích a zatím není turisty tolik probádaný jako jeho konkurentka Sněžka. Krásou a přírodními lákadly se jí ale může směle rovnat. A pokud budete obzvláště pozorní a vnímaví, prožijete během výšlapu na vrchol mnohá dobrodružství.  

10.7.2018

FOTO: Bobová dráha se ve Sport areálu Klíny konečně rozjede

Konečně nám dorazily boby, v neděli budeme testovat a školit personál a když vše půjde hladce, od středy 11. července už bude bobová dráha v provozu, hlásí krušnohorský Sport areál Klíny na svém facebookovém profilu.

10.7.2018

Cyklisté se cítí nejlépe v Otrokovicích. Praha je až dvanáctá

Nejpříjemnějším českým městem pro cyklisty jsou Otrokovice, na druhém místě jsou Pardubice a vítěz dvou loňských ročníků Hradec Králové zůstal bronzový. Vyplývá to ze třetího ročníku ankety Cyklobarometr měst, který provedla Nadace Partnerství společně se sdružením Auto-mat.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT