Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cestování

4.8.2018

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek zve na několik výstav

Letošní léto je ve znamení výstav z bohatých sbírkových fondů frýdecko-místeckého muzea. Výstava Srpen 1968 představuje nově určené fotografie z fotoarchivu muzea.  

4.8.2018

Lidová řemesla nebo netradiční pumpování, vítejte na Vysočině

V Novém Městě na Moravě si můžete dokonale užít horskou cyklistiku v jejím závodním pojetí a jelikož jsou jednotlivé trasy propojeny, lze si tu vytvořit i trek „ušitý na míru“. V areálu je samozřejmě také půjčovna kol a servis, zkušení tvůrci Cyklo Arény nezapomněli ani na myčku kol, která po průjezdu blátivou trasou přijde velmi vhod.

3.8.2018

Více než tři tisíce kilometrů. Cestovatel se na zetoru vrátil ze Švédska domů

Přes tři tisíce kilometrů za zhruba tři týdny urazil Martin Havelka, „zetorový nadšenec“, cestovatel a dobrodruh ze Škrdlovic na Žďársku. Se svým traktorem Zetor 25 bez kabiny vyrazil tentokrát do Švédska, kam se mu povedlo v pořádku dojet. Ve čtvrtek 2. srpna již Martin Havelka na svém stroji překročil české hranice a o víkendu plánuje návrat do Škrdlovic.

3.8.2018

Desítky soch pod hladinou oceánu. Na Maledivách vyrostla podmořská galerie

/VIDEO/ Maledivy jsou známé převážně coby ráj potápěčů. Nyní turistům nabízejí i další atrakci. U rezortu Fairmont Maldives Sirru Fen Fushi totiž vyrostla nová umělecká galerie. Nese název Coralarium a je zvláštní tím, že je částečně potopená pod hladinou, píše Daily Mail. 

AKTUALIZOVÁNO
3.8.2018

Sucho a vedro ubírá vody z řek. Sjízdné jsou jen ty velké

Dlouhotrvající sucho bere vodu v řekách, vodáci tak mají omezené možnosti. Malé toky nejsou splavné a u větších musí kvůli poklesu hladiny počítat s nesjízdnými úseky, mělčinami a kameny. Přesto mají lidé o sjíždění řek zájem a některé z nich jako Vltava nebo Otava zažívají o víkendech nápor vodáků. Podle Vojtěcha Jančara z Českého kanoistického svazu nejsou už pro vodáky sjízdné Úhlava, Ploučnice, Mže, Svratka, Tichá a Divoká Orlice, Radbuza, Bílina, Bečva nebo Moravice.

3.8.2018

A přece se točí! Navštivte nejkrásnější české mlýny, svědky naší historie

Větrné a vodní mlýny patří mezi unikátní technické památky a tvoří významné krajinné dominanty. Ačkoli jsou němým důkazem umu našich předků, pomalu ale jistě mizí. Z původní skoro tisícovky objektů se jich do dnešní doby zachovalo jen několik desítek. A plně technologicky vybavených pak už jen několik kusů.

3.8.2018

Do vojenského bunkru S-7 se letos veřejnost asi nepodívá

Na Vysočině je pouze jeden odtajněný vojenský bunkr, který se nepravidelně zpřístupňuje návštěvníkům. Nachází se v Třešti. Během letošního srpna však otevřen nebude. Možná bude k prohlédnutí až v září.

3.8.2018

Nabídne výstavu historických epoch. Věž svatého Ducha v Telči je opět otevřená

Přesně devadesát schodů musí turisté vyjít, aby se dostali do nejvyššího patra nově opravené románské věže svatého Ducha v Telči. Během stoupání si mohou prohlížet obrázky z historie Telče. Co vlastně vidí, se dozví až na interaktivních obrazovkách ve vrchních patrech a v přízemí.

2.8.2018

Naganský expres čeká nová životní etapa. Rozsvítí se poprvé po jedenácti letech

Chcete být u vyvrcholení projektu s názvem Velký přelet aneb Jak dostat velké dopravní letadlo po zemi z Prahy do Kunovic? Přijďte se podívat na zahájení nové životní etapy letounu TU-154M, přezdívaného jako Naganský expres. Obdivovatelům se představí 3. srpna vpodvečer v Leteckém muzeu v Kunovicích u Uherského Hradiště.

2.8.2018

Rudolf Medek: bojovník za Československo a odkaz legií

Patřil k nejvýraznějším osobnostem první republiky a dokonce se o ni sám zasadil přímo na frontě. Rudolf Medek byl nejen spisovatelem, ale také jedním z nejznámějších legionářských vůdců. Dlouholetý ředitel Památníku na Vítkově i statečný generál ověnčený mnoha vojenskými vyznamenáními, který navíc ve své době psal velmi populární divadelní hry.

2.8.2018

Vychutnejte si pivní speciály z Orlických hor. Ale pozor, bez kola

Nejdelší pivní cyklostezka u nás vede přes Rychnov, ale také Dobrušku a Potštejn. Piva jsou zde k mání určitě zajímavá cyklisté si je však budou muset koupit s sebou domů či na penzion, protože na českých silnicích platí „pravidlo nula promile“.

1.8.2018

Polabskou nížinou kráčely české dějiny. Vy se tu můžete projet na kole

Cesta za Lázněmi Toušeň a Káraným příjemně plyne směrem ke starobylému dvojměstí Brandýs nad Labem Stará Boleslav (města byla sloučena v jedno už v roce 1960). Právě ve Staré Boleslavi byl v roce 935 zavražděn bratrem Boleslavem český kníže a později světec Václav, jenž je považován za patrona české země a symbol české státnosti. Významnou událostí v dějinách byl vznik staroboleslavské kapituly, která je nejstarší v Čechách.    

1.8.2018

Po zlaté niti v rukou Božích. Vietnam láká turisty na procházku v oblacích

/VIDEO/ Zářivá, nadpozemská, jedinečná. Především tato tři slova vystihují nejnovější turistickou chloubu Vietnamu. Ten již kompletně otevřel nový most Golden Bridge (Zlatý most), který má u návštěvníků vyvolat pocit, že se procházejí po „boží lávce z pravého zlata“. Emoce umocňují i dvě obrovské ruce, které zářící atrakci drží. A to ve výšce 1400 metrů nad mořem.

1.8.2018

Truck Festivalu bude v Mostě dominovat více než 100 kamionů

Více než 100 kamionů přihlásili jejich majitelé na přehlídku The Most Truck Festival, která bude po úspěšné loňské premiéře i letos součástí závodního víkendu evropského šampionátu okruhových tahačů Czech Truck Prix na mosteckém autodromu. Uskuteční se 1. a 2. září, vedle festivalu nabízí bohatý a pestrý doprovodný program řadu dalších atrakcí a zajímavostí.

1.8.2018

Nové lákadlo Krušných hor? Singletrack v Jirkově je na dohled

Nová atrakce v Jirkově na Chomutovsku má přilákat sportovce ze všech koutů země a přesvědčit je, že jsou Krušné hory krásné.    

1.8.2018

Expozice Werichovy vily dýchá historií i odkazem nájemníků

Patřil k nejvýraznějším osobnostem nejen první republiky, ale celého minulého století. Kam vyrazit za Janem Werichem?

31.7.2018

Co ukrývá zasypaná továrna Richard? To napoví průzkum

/ROZHOVOR/ Jaká tajemství ukrývá podzemní továrna Richard u Litoměřic? Proč se kolem ní vytvořilo tolik záhad a pověstí? Po tom všem pátrá amatérský historik Tomáš Rotbauer. „Na začátku byla touha po poznání, teď chci splatit dluh minulosti,“ říká terezínský strážník a autor několika publikací o historii regionu.

31.7.2018

Největší CHKO v Česku. Beskydy nabízejí unikátní lanovku i netradiční zvěř

Líbezná krajina Moravskoslezských Beskyd se těší výsadnímu postavení, zdejší CHKO Beskydy je se svou rozlohou 1160 kilometrů čtverečních vůbec největší chráněnou oblastí v České republice. A také jednou z nejpestřejších: vždyť tady pořád ještě najdete zbytky prapůvodních pralesů (Mionší, Javořina), unikátní pseudokrasové jevy, hluboké lesy se skutečně křišťálovými studánkami a voňavé horské louky se vzácnými rostlinami karpatské provenience.

31.7.2018

Lichtenštejnsko: Jedinečná země, jejíž populace roste, ale nikdo se tu nerodí

Asi ze žádného jiného místa není na vaduzský zámek tak hezký pohled jako z údolí Rýna. Řeka se klikatí téměř celým Lichtenštejnskem a na pozadí alpských velikánů dává skvěle vyniknout i středověké stavbě, která kupodivu stále slouží svému účelu, tedy jako přístřešek panovníkovy rodiny. V tomto případě totiž mluvíme o knížectví, které si příští rok připomene 300 let samostatnosti.

31.7.2018

Malé Svatoňovice či Hronov. Navštivte místa, kde bratři Čapkovi trávili dětství

Pokud rádi cestujete po stopách slavných osobností, rozhodně byste neměli vynechat místa spojená se sourozenci Čapkovými. Nejenže lépe pochopíte tvorbu slavných bratří Karla a Josefa i jejich méně známé sestry Heleny, ale hlavně poznáte krásný kus naší vlasti. 

31.7.2018

Z Labe kvůli suchu vylézají hladové kameny. Odkrývají nápisy staré i stovky let

Uvidíš-li mne, zapláčeš. To říká známý nápis na hladovém kameni na Labi v Děčíně. Nízké stavy řek totiž znamenaly v minulosti vždy bídu a hlad, především v zemědělských oblastech nebo místech, která živila řeka. Dnes tomu tak již není, přestože je Labe na ústeckém vodočtu přibližně 20 centimetrů pod úrovní sucha.

30.7.2018

Pozemek v Beverly Hills stojí 22 miliard. S nabídkou neuspěl ani Tom Cruise

Je dvakrát větší než Disneyland a nabízí nenapodobitelný výhled. Dříve ho vlastnily královské rodiny nebo hollywoodské celebrity a je nejdražším v historii, a to i přesto, že na něm nestojí žádné stavby. Řeč je o pozemku na nejvyšším vrcholu proslulých Beverly Hills v Los Angeles, jenž je k mání za galaktickou sumu necelých dvaadvaceti miliard korun.

30.7.2018

Zavede do doby největší slávy Velké Moravy. Hradiště chystá interaktivní model

Interaktivní maketu velkomoravského hradiště z devátého století, která vychází z nejnovějších poznatků archeologů. Laserové animace i hlasové představení akropole, předhradí, velmožské dvorce, opevnění, mosty a chrámy. To vše má být novým lákadlem Slovanského hradiště u Mikulčic na Hodonínsku.

30.7.2018

Krkonoše lákají skutečné cyklisty. Zvládnete sjezdovku na kole?

V našich nejvyšších horách je tradičně i nejvyšší úroveň nabídky všemožných atrakcí dostáváme se tady už na úroveň alpských zemí. To se samozřejmě týká nejen zimy, ale i léta, kdy zde mají návštěvníci opravdu nepřeberně možností. Mezi novinky posledních let patří atrakce určená jen pro skutečně dobré cyklisty sjezdy lyžařských sjezdovek na horských kolech!

30.7.2018

Za prezidentem Osvoboditelem. Masaryka připomínají jen dvě muzea

Rok 2018 je pro naši republiku významný. Uplyne totiž přesně sto let od vzniku Československa. Pokud byste chtěli toto významné datum nějak cestovatelsky oslavit, vydejte se po stopách našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka.

30.7.2018

Středověk na vlastní kůži zažili lidé o víkendu na hradě v Lipnici

Spatřit na vlastní oči napínavý rytířský turnaj, setkat se s šlechtici, hradní posádkou, zjistit jak je to vlastně s tou opěvovanou rytířskou ctí nebo se podívat, jak probíhá takové dvoření urozené dámě, to vše o víkendu zažili návštěvníci hradu Lipnice nad Sázavou. 

29.7.2018

Maloúpská tišina. Krkonošský horský ráj mezi starými a novými časy

Je to radost potkat v českých horách obec, kde je člověku hezky. A kde se daří držet stylový ráz. Jmenuje se Horní Malá Úpa a člověk v této krkonošské vesnici snadno zapomene na všední shon.

28.7.2018

Horské louky a chaty s pivem. Poznejte Malou Fatru

/REPORTÁŽ/ Rozkvetlé horské louky, štíty nabízející strhující výhledy a všudypřítomný klid. To je pohoří a národní park Malá Fatra nacházející se na severozápadě Slovenska. Potřeby turistů pak uspokojují horské chaty, v nichž je možné spláchnout žízeň točeným pivem a dosyta se najíst.

27.7.2018

Jeseníky si užijí i nejmladší cestovatelé. Nuda nehrozí

Vlajkovou lodí zábavy v Jeseníkách je Adrenalin Park Jeseníky areál skýtající všemožnou aktivní zábavu. Najdete tu lanové centrum s různými stupni obtížnosti a desítkami zajímavých překážek, Adrenalin Tower čtrnáct metrů vysokou věž s lanovou sítí, horolezeckou stěnou s převisy a řadou cest různých obtížností, anebo třeba obří houpačku či obří lanovku to je 140 metrů dlouhý sjezd začínající ve výšce třinácti metrů.

27.7.2018

Mladík putuje z Hradiště pěšky až do Aše. Oslaví tak výročí vzniku republiky

Z Uherského Hradiště jen po svých nohách až do nejzápadnějšího bodu České republiky, do Aše. Svou pouť napříč tuzemskem začal osmnáctiletý Hradišťan Maxim Havlík 10. července, dorazit do cíle by měl dnes. Chce tak oslavit 100. výročí vzniku Československa, inspiroval se však také středověkými poutníky.

27.7.2018

Mladý rybář z Adamova chytil gigantického sumce. A dal mu svobodu

Bylo to v noci ze soboty na neděli. Od Mikulova se hnala bouřka. Začalo silně pršet. Dvaadvacetiletý Tomáš Rozsypal z Adamova na Blanensku se bál narovnat špičku prutu, aby do něj neudeřil blesk. Déšť ustal a voda rybníka ožila. Věřil svému úsudku a stále nahazoval na vytipované místo. Pak přišel konečně záběr. Po téměř hodinovém boji z vody pak vytáhl sumce, který měřil 238 centimetrů.

27.7.2018

Kempy hlásí plno. Češi však vyhledávají i neobvyklé formy ubytování

Kempování je trendy a stále více Čechů se tak oddává aktivní dovolené a učí tomu i své děti. Zájem roste i o netradiční typy ubytování. V kurzu jsou teepee, ubytovací soudky i maringotky. V kempech také přibývá stanařů. Za poslední roky se úroveň a kvalita českých tábořišť podstatně zlepšila. Není proto divu, že provozovatelé v loňském roce zaznamenali rekordní návštěvnost. A ze zhruba 1,2 milionu lidí bylo bezmála milion Čechů.

27.7.2018

Cyklověž v Hodoníně je postavená. Na otevření si lidé ještě počkají

Dokončenou cyklověž ve čtvrtek převzala od firmy hodonínská radnice. Objekt má pojmout téměř sto dvacet kol i s přilbami.

27.7.2018

Koupání v Praze o tropickém víkendu? Sinice se množí. Nejlepší vodu mají biotopy

Teplota stoupá, vedro v městské zástavbě začíná být nesnesitelné. Pokude neopustí hlavní město, budou chtít Pražané nejspíš o následujícím tropickém víkendu skočit se ochladit do vody. Jenže je potřeba vybrat si vhodné místo. Pražští hygienici prodloužili zákaz koupání v rybníku Šeberák. Sinice jsou také v přehradě v Hostivaři.

27.7.2018

Sraz historických drezín v Zubrnicích. Nabídne i vozítko z filmu Páni kluci

 /ARCHIVNÍ FOTO/ Dvacítku vystavených strojů představí lidem průvodce. Akce proběhne po dvanácti letech.

27.7.2018

Šlechtici a rytíři. Středověk na vlastní kůži mohou zažít lidé v Lipnici

Spatřit na vlastní oči napínavý rytířský turnaj, setkat se s šlechtici, hradní posádkou, zjistit jak je to vlastně s tou opěvovanou rytířskou ctí nebo se podívat, jak probíhá takové dvoření urozené dámě. To vše mohou o víkendu zažít návštěvníci hradu Lipnice nad Sázavou. Proběhne tady totiž ojedinělý experiment, jehož cílem je přiblížit lidem historii atraktivním a nevšedním způsobem. A tak hrad ožije středověkým životem, jehož scénář si budou psát samy postavy.

26.7.2018

VIDEO: Na zahradě má unikátní železnici. Za víkend ji navštíví i stovka lidí

/FOTOGALERIE/ Dům se zahradou má dnes leckdo. Pětašedesátiletý Karel Váňa ze Střížova v Drahanovicích ale tu svou před sedmnácti lety přetvořil v zahradní železnici. Splnil si tak sen, který v hlavě nosil už od druhé třídy základní školy. Dnes se na jeho dílo jezdí dívat lidé ze všech koutů světa.

26.7.2018

Červenohorské sedlo plné zatáček motorkáři milují, a nehod přibývá

Přes Červenohorské sedlo v Jeseníkách rok vede nová silnice. Dokonalý asfalt a serpentiny lákají motorkáře z celé republiky. Přibylo hluku, havárií, úrazů i policejních kontrol.

26.7.2018

Unikátní historický mlýn v Mikulovicích bude znovu mlít mouku

Ta stavba na první pohled připomíná starou tovární budovu. Velké dřevěné kolo z druhé strany objektu však napoví, že se jedná o mlýn. Po desetiletích chátrání a devastace vstává z iniciativy současných majitelů popela. Pracuje na tom restaurátor David Veverka.

26.7.2018

S mazlíčkem k moři? Bez čipu, očkování a pasu to nepůjde

Milovníci zvířat, kteří si bez svého čtyřnohého přítele nedokáží představit dovolenou v zahraničí, se musejí připravit na náročnou anabázi. I pro cesty po Evropské unii totiž platí, že zvíře musí mít vlastní pas, tetování nebo čip a navrch ještě očkování.

26.7.2018

V Luhačovicích můžete narazit i na piráty. Nevěříte?

V lese kousek za Luhačovicemi byla v minulém století postavena malá přehrada, sloužící především jako napajedlo pro divokou zvěř. Zásluhou pověsti se ale této větší louži s rozměry šedesát na třicet metrů a hloubku jeden metr dostalo velké popularity. Obecně se totiž věří, že kdo v jezírku omočí levý ukazováček, ten bude mít štěstí v lásce a v manželství.

26.7.2018

Jaké jsou vaše skryté vlohy? Nejen to zjistíte v plzeňském centru Techmania

Máte doma malé vědce, které baví zkoumat svět? Jde jim fyzika, chemie, matematika či biologie a chtějí se o těchto oborech dozvědět víc? Překvapte je výletem do plzeňské Techmanie, uděláte jim radost!

25.7.2018

Evropské dálnice čeká perný víkend. Kolony hrozí v Chorvatsku i Maďarsku

Kdo chce alespoň jednou zažít opravdové letní kolony na evropských dálnicích, ten bude mít tento víkend tu nejlepší příležitost. Evropu čeká vrchol letní cestovní horečky – začínají totiž prázdniny v Bavorsku (12,5 milionu obyvatel) a Bádensku-Württenbersku (10,7 milionu). Mimo to je na programu Velká cena F1 v Maďarsku či omezení na silnicích v Chorvatsku.

25.7.2018

Výlet pro malé badatele. Liberec láká na dvě zábavná science centra

V raném dětství probíhá nejrychlejší fáze růstu a vývoje mozku. Děti začínají vnímat svět, vytvářejí si základy svých sociálních dovedností a posilují kognitivní funkce. Vezměte je proto na vědecko-zábavní výlet do Liberce a pomozte jim se rozvíjet.

25.7.2018

Brněnští studenti značili turistické trasy u filipínské sopky. Počesku

Oblast kolem filipínské sopky Mt. Kanlaon na ostrově Negros má nově zhruba dvacet kilometrů turistických tras, které jsou značeny podle standardů Klubu českých turistů. Trasy jsou výsledkem práce studentů Mendelovy univerzity v Brně. Lidé se tak mohou vydat za místními vodopády a nádhernými výhledy do tropické krajiny podobně jako v České republice po červené, modré, žluté nebo zelené značce.

25.7.2018

Vyrazte do Beskyd za selskou secesí, slivovicí a cimbálovkou

Od ostatních pohoří naší země se Beskydy liší jakousi příjemně domáckou atmosférou snad je to tím, že jsou jako jediné naše hory po staletí kontinuálně obydleny stále stejnou populací.

25.7.2018

Jaroměřický zámek se vrátí do dob Marie Terezie. Představí se i hrabě Kounic

Mezi zábavu na letní prázdninové večery patří noční prohlídky na zámcích a hradech. Za tradiční lze považovat noční prohlídky na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou, kde se pravidelně pořádají mnoho let. I na letošní sezónu si tam připravili další ročník. Tentokrát slibují, že prohlídky s názvem Smlouva tří spodniček budou spíše netradiční.

24.7.2018

Hitem léta je nová bobová dráha na Klínech. Za pár dní se svezly tisíce lidí

První letní bobovou dráhu na české straně Krušných hor, otevřenou minulou středu na Klínech, navštívilo už několik tisíc lidí. „Zájem je velký,“ těší šéfa Sport areálu Klíny Josefa Dlouhého. Během necelého týdne provozovatelé zaznamenali 2500 jízd na bobech, v pátek dokonce 750, protože nabídli i večerní bobování.

24.7.2018

VIDEO: Kvůli kalamitě mizí stromy i se značkami. Turisté bloudí

Kůrovcová kalamita způsobuje problémy i turistům. Pod rukama dřevorubců a rameny harvestorů totiž mizí smrky s turistickými značkami na desítkách kilometrů tras.

24.7.2018

Neporušená příroda a unikátní památky, to je Vysočina

Podle ekologů je Vysočina nejzachovalejší částí České republiky zdejší příroda je nejčistší a nejméně narušená civilizací. Je to i končina velmi proměnlivá. Najdete zde různé typy krajiny od drsných lesnatých oblastí přes rybníky s romantickými zákoutími až po sluncem prozářené roviny sousedící s Moravou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT