Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cestování

15.7.2018

Kostel ve Stříbře odhalil tajemství. Archeologové našli kosti a středověké zdivo

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Stříbře na Tachovsku je již delší dobu v rukách dělníků, kteří zde provádějí plánované opravy včetně nové podlahy celého objektu. Právě práce na podlaze přinesly několik zajímavých objevů.

14.7.2018

Pražské zoo se povedlo, co se jinde v Evropě nedaří. Rozmnožili se vzácní varani

Zoologická zahrada v pražské Troji se raduje z evropského primátu. V úterý a ve čtvrtek se po šestiměsíční inkubační době vylíhla dvě zdravá mláďata vzácných varanů moluckých. Druhou generaci těchto plazů nemá žádná jiná zoo na starém kontinentu.

14.7.2018

Španělská Menorca nabízí klidnou přírodu i krásná města s tradiční architekturou

Už procestovala Španělsko křížem krážem, plavila se na Kanárské ostrovy jako Kryštof Kolumbus, prošla pěšky ostrovy Mallorku a Ibizu, ale Menorca byla jejím vytouženým cílem, který se konečně splnil. Druhým největším ostrovem v souostroví Baleáry vás provede Zuzana Churanová.

13.7.2018

Husité, kejklíři i mučící nástroje. Hrr na ně! Bitva na Vítkově se znovu opakuje

Husité se znovu utkají s křižáky. Na Vítkově se v sobotu 14. července uskuteční slavná bitva, která odstartovala celou éru husitství. Díky akci Hrr na ně! se stanete svědky nejen bitvy s profesionálním komentářem, ale i středověkých tanců a dovádění šašků a kejklířů. Nebudou chybět ani mučící nástroje či typické husitské vozy.

13.7.2018

Tiské stěny lákají davy dovolenkářů a budí respekt

Dovolené jsou v plném proudu a stále více Čechů si je užívá v tuzemských lokacích. Mezi jedno z nejvyhledávanějších míst v Ústeckém kraji patří Tiské stěny. Ročně tam zavítá až 36 tisíc lidí.

13.7.2018

Cyklisty čeká ve Zlíně náročný okruh. Převýšení je jako při Tour de France

Podobně velká cyklistická akce ve Zlíně nebyla dlouhých pětatřicet let. Naposledy se v Baťově městě konal dojezd proslulého Závodu míru, nyní se elitní jezdci na východě Moravy představí znovu.

13.7.2018

Nad Libercem létaly staré tramvaje. Technické muzeum získalo další exponáty

/FOTO/ – Technické muzeum se o prázdninách rozrostlo o další exponáty v podobě historických tramvají.

13.7.2018

Karlovarsko není jen centrem lázeňství, turisty láká na rozhledny i památky

Obsáhnout všechna zajímavá místa v Karlovarském kraji během pár výletů či dovolené sice nejde, určitě se sem ale budete rádi vracet, protože místní se snaží pro hosty udělat maximum. Finanční podpor a Klubu českých turistů například pomáhá rozvoji systému značených cyklotras.  

13.7.2018

Česko jako lázeňská velmoc. Kde si užijete pohodlí a péči v příjemném prostředí?

Celé naše území je poseto ostrůvky zdraví a vybere si doopravdy každý bez ohledu na věk, kondici, finanční a časové možnosti. Lázeňství vždy patřilo mezi naše klenoty a i dnes se české resorty a lázně těší celosvětovému věhlasu. Naleznete je prakticky v každém koutě naší republiky. K nejznámějším komplexům u nás patří lázeňský trojúhelník západočeských měst Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně. 

13.7.2018

Zákaz koupání v Šeberáku! Podle hygieniků je stav vody na nejhorším stupni

Pokud jste si mysleli, že až se o víkendu udělá zase hezky a teploty stoupnou, zaplavete si v Šeberovském rybníce, musíte změnit plány. Pražská hygienická stanice totiž vydala zákaz koupání. Oproti poslednímu měření se tam kvalita vody zhoršila ze stupně 3 na 5, tedy na nejhorší možný stav. Přitom v Šeberáku se loni nesmělo koupat v podstatě celou letní sezonu.

13.7.2018

V Krkonoších letos poprvé nebude platit borůvkové opatření

Sedmnáct let omezovala Správa Krkonošského národního parku z důvodu ochrany přírody vstup do některých oblastí v Krkonošském národním parku.

13.7.2018

Půvabná víla láká do lesa. Učitel ji vyrobil pro děti a vymyslel pověst

Hvozdecké lesy na Konicku jsou krásné, ale chodit jimi s dětmi křížem kráž, jen tak, bez pořádného cíle, to není ono. I to si říkal Waldemar Zatloukal, když nastoupil jako učitel do místní základní školy.

13.7.2018

Zvířata ve válce? Na hradě Grabštejn vzniklo nové muzeum veteriny

/FOTOGALERIE/ Čím se na frontě operovali koně? A jak ošetřovali holuby? To prozradí nový okruh na hradě Grabštejn na Liberecku.

13.7.2018

Káva i vaření z hmyzu. Ochutnejte Afriku v botanické zahradě

/INFOGRAFIKA/ Dvoudenní festival zaměřený na africkou kuchyni začne v areálu trojské botanické zahrady už tuto sobotu. Festival je součástí Afrického léta, které zahrnuje především prodejní výstavu soch umělců ze Zimbabwe.

12.7.2018

Červeným doubledeckerem zadarmo po Žižkově. Komentované projížďky jdou na dračku

Po Žižkově jako po Londýně. Od příštího týdne se v žižkovských ulicích začne objevovat typický červený doubledecker z anglické metropole. Autobus pochází přímo z Londýna, dříve sloužil dokonce filmařům. Od příštího týdne se v něm může svézt po Praze 3 každý a zadarmo. Navíc se cestující něco dozví i o tajích pražského Žižkova.

12.7.2018

Polabí na kole? Možná potkáte i Bohumila Hrabala

Labská stezka, jejíž historie se začala psát v osmdesátých letech minulého století, kdy byl zpracován návrh tzv. Polabské cesty zdraví mezi Mělníkem a Pardubicemi, patří k těm nejoblíbenějším. Cyklotrasa je vyznačena od Vrchlabí až po Hřensko, můžete se také vydat do Drážďan, Magdeburku, ale i dál.

12.7.2018

Olomouc zaplní parádní veteráni, vyhrávat bude dixieland

Více než stovka veteránů se sjede na letošním jubilejním 20. ročníku Hanáckého okruhu.

12.7.2018

Radniční věž v Litovli dostala nový nátěr a je opět přístupná

Pohlédnout na „Hanácké Benátky“ shora mohou opět návštěvníci Litovle z ochozu radniční věže na hlavním náměstí Přemysla Otakara. Věž byla uzavřena od 25.června, od kdy probíhaly práce.

12.7.2018

Lysá hora. Královna Moravskoslezských Beskyd láká statisíce turistů ročně

Vzhůru vede celkem osm různých tras dělených podle náročnosti, délky či památek, které lze po cestě spatřit. Na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, Lysou horu, ročně vystoupá na statisíce turistů. Nejen zkušení trampové, ale i rodiny s dětmi si zde užívají krásnou přírodu a úchvatný panoramatický rozhled, který tento otevřený masiv nabízí.

11.7.2018

Češi bezpečnost při horských tůrách neřeší. Zásah horské služby vyjde draho

Stále více českých turistů nemíří v létě k moři, ale upřednostňují vyskohorskou turistiku. Roste přitom nejen zájem o zajištěné cesty tzv. via ferraty, ale i o další nebezpečné a adrenalinové sporty. Češi si však často neuvědomují, že horské služby v zahraničí mohou být soukromé a záchranná akce se může vyšplhat na desítky až stovky tisíc korun.

11.7.2018

Na Plumlov se vrací noční prohlídky. Máme pro vás vstupenky!

/SOUTĚŽ/ Poutavé příběhy, krásné kostýmy, tanec, šermíři i ohňová show. V tomto duchu se ponesou noční prohlídky, které se po letech vrací na plumlovský zámek. Noční zámek se návštěvníkům představí už tento pátek a sobotu.

11.7.2018

Apokalypsa místo turistického taháku. U pramene Odry zmizel les

/VIDEO/ Pramen Odry je vyhledávaným turistickým cílem Olomoucka, ke kterému po červené značce každoročně přicházely davy lidí nejen v rámci populární cyklo - turistické akce "Bílý kámen". Přesněji byl. 

11.7.2018

Čerstvá národní památka: Hostýn a Jurkovičova křížová cesta

Spolu s Velehradem je Svatý Hostýn nejnavštěvovanějším poutním místem na Moravě. Najdete ho v západní části Vsetínských vrchů, v kraji plném památek, hlubokých lesů a upřímné zbožnosti. Samotný Hostýn má dva vrcholy severní (736 metrů) s rozhlednou vysokou patnáctmetrů a větrnou elektrárnou plus západní s velkolepým poutním chrámem a řeholním domem.

11.7.2018

Kde se rodí Vltava? Na Černé hoře kdysi plné stříbra

Šumavská Černá hora sice není nejvyšší horou proslulého pohoří, skrývá ale jeden z cenných pokladů naší přírody, pramen Vltavy. Zaujme však i krásným výhledem až na vrcholky alp, nebo rašelinnými slatěmi.

11.7.2018

Z Opavy do Ostravy vlakem? Vyjeďte o hodinu dříve a obrňte se trpělivostí

Zpoždění více než třicet minut, zmatky při přestupu a žádný koordinátor. Tak vypadala v úterý ráno cesta z Opavy do Ostravy osobním vlakem. 

10.7.2018

Moravský kras. Po stopách neandertálců do temných hlubin Macochy

Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti střední Evropy. Na jeho území už bylo objeveno více než 1100 jeskyní, z nichž ovšem pouze pět je trvale přístupných veřejnosti. Jejich návštěva je neobyčejným zážitkem stejně jako putování krajem strmých strání a úzkých údolí i prohřátých vápencových planin.

10.7.2018

Tasmánští čerti budou jako doma. Pražská zoo staví nový areál australské fauny

Možná už příští rok se budou školáci před koncem prázdnin moct těšit na novou expozici v Zoo Praha. Na jižní straně zahrady se začíná stavět areál, který nabídne malým i velkým návštěvníkům novou expozici autralské fauny. Areál je inspirován Tasmánií a Darwinovým kráterem. Domov zde najdou hlavně ďáblové medvědovití - tedy "tasmánští čerti" - a vombati.

10.7.2018

Havlovická zvonice je bez věže. Tesaři napadenou konstrukci sundali

Zvonici v Havlovicích na Trutnovsku místní lidé postavili už v roce 1745. Od nepaměti je jednou z dominant obce, přesto o ní mnozí nevěděli do doby, než ji radnice na začátku 90. let zrekonstruovala a usadila sem automatické zvonění.

10.7.2018

Šumavský štít Plechý. Dobrodružná cesta za zlatem, stříbrem i granáty

Za božským klidem i za poznáním vyšplhejte na jednu z našich tisícovek. Majestátní vrchol Plechý se tyčí v šumavských lesích a zatím není turisty tolik probádaný jako jeho konkurentka Sněžka. Krásou a přírodními lákadly se jí ale může směle rovnat. A pokud budete obzvláště pozorní a vnímaví, prožijete během výšlapu na vrchol mnohá dobrodružství.  

10.7.2018

FOTO: Bobová dráha se ve Sport areálu Klíny konečně rozjede

Konečně nám dorazily boby, v neděli budeme testovat a školit personál a když vše půjde hladce, od středy 11. července už bude bobová dráha v provozu, hlásí krušnohorský Sport areál Klíny na svém facebookovém profilu.

10.7.2018

Cyklisté se cítí nejlépe v Otrokovicích. Praha je až dvanáctá

Nejpříjemnějším českým městem pro cyklisty jsou Otrokovice, na druhém místě jsou Pardubice a vítěz dvou loňských ročníků Hradec Králové zůstal bronzový. Vyplývá to ze třetího ročníku ankety Cyklobarometr měst, který provedla Nadace Partnerství společně se sdružením Auto-mat.

10.7.2018

Komodští "draci" neznají při krmení bratra. Pražská zoo přišla na nový systém

/FOTOGALERIE/ Pražští chovatelé přišli na to, jak krmit varany komodské, kteří při lovu neznají bratra, co nejpřirozenější cestou. Dramatické chvilky, kdy ještěři trhají kusy masa, pražská zoo pravidelně ukazuje svým návštěvníkům. Varany komodské, jejich krmení a způsob života představil pro Pražský deník kurátor plazů Petr Velenský.

10.7.2018

Nová rekreační zóna. Karvinské moře se již otevřelo veřejnosti

Kolem vodní plochy v Darkově byly nově nainstalovány odpadkové koše a jednoduché sociální zařízení. Časem by zde měla vzniknout i pláž a stezka pro cyklisty a bruslaře.

10.7.2018

Do Chomutova přijede Prezidentský vlak. Jezdili s ním Masaryk i Beneš

Unikátní souprava vagonů ukáže cestování československých politiků. Zastaví se i v Chomutově.

10.7.2018

Nádraží jako z westernu, smějí se lidé. Dalším se návrat do historie líbí

/VIZUALIZACE/ Divoký západ. Před vestibul by se ještě hodilo úvaziště pro koně. I takové komentáře mají lidé k průčelí hlavní budovy břeclavského vlakového nádraží. Při opravách dostane historizující vzhled. „Na vizualizaci mi připomíná nádraží z westernového filmu. Celkově se mi návrh líbí, jen bych nepoužil tolik odstínů, ale nechal budovu v jedné barvě,“ míní třeba Michal Novosad z Břeclavi.

9.7.2018

Nejvyšší moravská tisícovka láká i na čarodějnice

Praděd je nejvyšším vrcholem v širokém dalekém okolí. Není divu, je totiž nejvyšší horou Hrubého Jeseníku, ale i celé Moravy a Slezska a pátou nejvyšší horou v celé republice.

9.7.2018

Hledáte ráj cyklistů a in-line bruslařů? Vydejte se do Orlických hor

Milovníkům cyklistiky je to už dávno známo. Orlické hory a jejich podhůří jsou Mekkou vyznavačů dvou kol a in-line bruslí. Pojďte se s námi projet po největších lákadlech východních Čech. 

9.7.2018

Rekreantům koupání kazí sinice. Nejhůře je na tom Sykovec a Černý rybník

Už více jak měsíc platí zákaz koupání v rybníku Sykovec na Žďársku. Minulý týden se k němu přidal i Černý rybník na Jihlavsku. Zda se v nich voda zlepšuje, či se k zákazu koupání připojí i další vodní plochy na Vysočině, sdělí hygienici z Krajské hygienické stanice koncem tohoto týdne.

9.7.2018

Anna Kuchařová kráčí nad propastmi. Práci architektky vyměnila za chůzi po laně

Před deseti lety si ještě jako studentka vyzkoušela chůzi „po lajně“, plochém pruhu pevné tkaniny natažené mezi dvěma body. 

9.7.2018

V Krkonoších vylepšují cesty, opravy se dočká trasa na Sněžku i přes rašeliniště

Lesní cesty a turistické chodníky v celkové délce přes 30 kilometrů letos opravuje Správa Krkonošského národního parku. Mezi nimi i ty nejfrekventovanější.

9.7.2018

Dříve utajovaný bunkr s vlastními studnami. Kryt Folimanku můžete objevit i vy

Bunkr s pancéřovanými dveřmi a vlastními studnami. Kryt Folimanku dřívější režim utajoval. Měla sloužit pro případ obecného ohrožení Pražanů, pokud by byla například česká metropole v ohrožení chemickými zbraněmi. Do tajemného krytu se nyní pořádají prohlídky. A to pouze jednu sobotu v měsíci.

9.7.2018

Krev, pot i slzy. Organizátoři oslav Harley-Davidson se přesto radují

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Možná ještě teď potkáte několik motorkářů, jak na burácejících strojích opouštějí Prahu. Velkolepé oslavy 115. výročí od založení legenádrní americké značky Harley-Davidson skončily. Provoz v Praze 7 se vrací do běžného prázdninového režimu. Organizátoři se radují z celkového počtu návštěvníků i z toho, že akce se obešla bez vážných komplikací.

7.7.2018

FOTO: Barbora na Teplicku láká na čistou vodu i možnost ubytování

Přestože po tropickém čtvrtku přišlo v pátek mírné ochlazení, počasí prodlouženého víkendu je jako stvořené pro slunění a koupání.

6.7.2018

Dovolená za rohem. Procestujte s námi Maďarsko, Polsko a Slovensko

Termální koupání, příroda, historie a samozřejmě dobré jídlo, to jsou přednosti dovolené u našich sousedů. Máme pro vás dalších deset tipů, které byste neměli nechat bez povšimnutí.

5.7.2018

Rysovi Kryštofovi nevadí v Moravském krasu lidé ani auta

Neobvyklý návštěvník se definitivně zabydlel v Moravském krasu. Rys Kryštof, který do oblasti přišel před dvěma lety, se podle výsledků nedávno zveřejněné studie vědců z Mendelovy univerzity už dokázal přizpůsobit tamním podmínkám.

4.7.2018

Ředitelka Stezky korunami stromů Krkonoše: Na dopravní situaci se připravujeme

/ROZHOVOR/ Stezka korunami stromů Krkonoše se stala hned během premiérové sezony turistickým hitem. V prvním roce ji navštívilo více než 330 tisíc lidí. Bezbariérová atrakce s pětačtyřicetimetrovou vyhlídkovou věží, vykukující z lesa v Janských Lázních u Hoffmanovy boudy, je otevřena celoročně s výjimkou Štědrého dne.

4.7.2018

Děčínská zoo láká přes prázdniny denně na komentované krmení zvířat

S příchodem letošních letních prázdnin spustila děčínská zoologická zahrada opět oblíbené ukázky komentovaného krmení zvířat.

4.7.2018

VIDEO: Na sraz harleyů z Lipna do Prahy na elektroskútru? Proč ne

Dvě stě padesát kilometrů a cestou několik dobíjení, to dnes čeká Vojena Smíška a Damiána Viktora, kteří vyrazili na sraz harleyů do Prahy.

4.7.2018

Barevná krása plazů. Ústecká zoo zmodernizovala svá terária

/FOTOGALERIE/ Ústecká zoo otevřela tři nová biotopová terária, která vznikla v dolním patře pavilonu exotária.

4.7.2018

Lichtenštejnský palác na pražské Kampě se výjimečně otevře veřejnosti

Ve čtvrtek 5. července se teprve popáté v historii otevře veřejnosti Lichtenštejnský palác v Praze. Jeden z nejstarších objektů Úřadu vlády ČR, kde pobývala například britská královna Alžběta II., bude otevřen v rámci 100. výročí od založení Československa od 10 do 18 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT