Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cestování

13.6.2018

Heřmanov bojuje o evropskou cenu, prozkoumat ho přijeli komisaři

Heřmanov na Velkomeziříčsku v úterý navštívila evropská komise. Obec je jednou z dvaadvaceti vesnic z devíti států, které se utkají v mezinárodním klání. „Heřmanov se loni stal celorepublikovým vítězem v soutěži Vesnice roku 2017, a proto postoupil do evropského hodnocení v soutěži Evropská cena obnovy vesnice 2018,“ upřesnila starostka Heřmanova Pavla Chadimová.

12.6.2018

Nejhorší úsek na cestě k moři? Opět česká dálnice D1, říká odborník

/ROZHOVOR, INFOGRAFIKA/ Už roky je to stálice českých turistů a s výjimkou roku 2015, kdy vedlo Slovensko, nenašlo Chorvatsko „přemožitele“. Loni na tamější pláže vyrazilo 850 tisíc Čechů. Co je čeká letos? Podle Igora Siroty z ÚAMK musejí řidiči zatnout zuby hlavně doma.

12.6.2018

Záhadná smrt prastarých stromů. Po celé Africe vymírají baobaby

Africkým baobabům zřejmě nastaly špatné časy. V posledních letech začaly po celém kontinentu vymírat stovky majestátních stromů, včetně těch vůbec nejstarších či největších. Na jejich zánik upozornil mezinárodní tým biologů ve studii, kterou publikoval odborný časopis Nature Plants.

12.6.2018

V Mokré-Horákově otevřou bikepoint pro cyklisty i pěší. Nabídne posezení a gril

Odpočinout si na lavičce nebo se posilnit čerstvě ogrilovaným masem můžou cyklisté i kolemjdoucí nově v Mokré-Horákově na Brněnsku. U fotbalového hřiště v úterý slavnostně otevřeli bikepoint.

11.6.2018

Plzeň si užila další Historický víkend. Letos i s Masarykem

/FOTOGALERIE/ Plzeň žila od pátku do neděle minulostí. Konal se zde Historický víkend, který příliš nepokazila ani sobotní nepřízeň počasí. Program se opíral o jubileum samostatného Československa, a proto primátor Martin Zrzavecký letos předával klíč od města prezidentu Masarykovi.

11.6.2018

Rumpál, kývačka či pérák. Ledce okupovaly motocykly Jawa

/FOTO/ František Štastný či Gustav Havel. Dva nejslavnější motocyklové závodníky v československé historii nespojovala pouze láska k benzínu, ale také čtyři písmena na nádrži.

10.6.2018

Za krásami Brna sveze turisty mikrobus. U přehrady potkají Zlatou loď

Brno - Výlet za krásami Brna už nebude pro zájemce o památky představovat výšlap do kopce nebo složité přestupování mezi spoji městské hromadné dopravy. Na přespolní i místní letos myslelo tamní turistické informační centrum a připravilo jim mikrobus. Překvapení čeká i návštěvníky Brněnské přehrady.

10.6.2018

Španělský ráj na Bílém pobřeží. V Benidormu trčí jeden mrakodrap vedle druhého

Pobřeží Středozemního moře ve Španělsku je dlouhé 1663 kilometrů, přičemž už jsme si tak nějak zvykli, že jej spojujeme s městy jako je Barcelona či Valencie. Jižněji od nich leží provincie, kterou v devadesátých letech znali skoro všichni čeští turisté mířící do Španělska. Costa Blanca neboli Bílé pobřeží dnes ožívá, protože konečně je možné si na něj zaletět a netrmácet se autobusem. I když ne z Prahy, ale z Pardubic.

8.6.2018

Na Hrádku v Kutné Hoře jsou k vidění unikátní mincovní poklady

Ve čtvrtek 7. června byla na Hrádku slavnostně zahájena výstava Mincovní poklady na Hedvábné cestě, na které mohou návštěvníci obdivovat čtrnáct autentických mincovních pokladů, které zapůjčilo Muzeum Jantarové stezky a Hedvábné cesty v Ostravě. Vystavené mince, kterých je téměř 800 včetně šesti zlatých, jsou úžasnou přehlídkou dějin mincovnictví Střední Asie, neboť reprezentují období 1400 let – od 1. století před Kristem do 13. století.

8.6.2018

Prahu zaplaví 60 tisíc burácejících motorek. Harley-Davidson slaví 115 let

/VIDEO/ Přesně za měsíc vyvrcholí oslavy 115. narozenin americké značky Harley-Davidson. Milovníci burácejích motorek při nich zaplní Prahu. Očekává se účast více než 60 tisíc strojů, celkově má do metropole dorazit přes 100 tisíc lidí z celého světa.

8.6.2018

Na Dolní Moravě vyrostl největší mamut na světě. Co je uvnitř?

Nebývalá zajímavost se nachází v resortu Dolní Morava v pohoří Králického Sněžníku. Nově mu vévodí mu obří replika mamuta. Jedná se o největší mamutí atrakci na světě.

7.6.2018

Zámek v lese pustý, Valdek řečený. Brdy ukrývají romantickou zříceninu

/TIP NA VÝLET/ Zajímavým cílem nejen prázdninových výletů může být romantická zřícenina hradu Valdek v hlubokých brdských lesích na Berounsku. Donedávna byla nepřístupná, protože se nacházela ve Vojenském újezdu Brdy. Teď k ní turisté mohou dojít po žluté značce.

7.6.2018

Výstava plná alkoholu. V Polsku otevřou první muzeum vodky

/VIDEO/ Pili ji králové i vojáci a často byla využívána jako lék. V Polsku během 2. světové války dokonce sloužila k podplácení okupujících nacistů. Řeč je o polské vodce, která má v zemi pětisetletou tradici. Právě tomuto tradičnímu nápoji se tak bude věnovat nově otevřené muzeum ve Varšavě. Informovala o tom agentura AP.

7.6.2018

Zámek v Branné slouží jako hotel. Podívejte se, jak to v něm vypadá

Roky opuštěný zámek v Branné na Šumpersku získal nové využití. Po několikaleté rekonstrukci funguje jako hotelový komplex. V rámci prohlídek je přístupný i veřejnosti.

6.6.2018

Na Bechyňku opět vyjedou historické lokomotivy Bobinka a Elinka

České dráhy po úspěšné premiérové sezóně pokračují v nabídce jízd Léta na Bechyňce. Na naši nejstarší elektrifikovanou trať se tak znovu vracejí historické skvosty v podobě lokomotiv "Bobinka" a "Elinka". Jízdy historických vozů se letos uskuteční v období od 16. června do 16. září.   

6.6.2018

Architekti vykouzlili Kamencovému jezeru nový vzhled. Podívejte se

/VIZUALIZACE/ Vize počítá s tím, že za deset let město utratí na Kamencovém jezeře sto milionů korun.

6.6.2018

Češi letos rekordně cestují i mimo hlavní sezonu. Cestovky jsou spokojené

Co měsíc, to rekord. Tuzemské cestovní kanceláře si letos mohou spokojeně mnout ruce. Už na začátku kalendářního roku v lednu a únoru prodaly v předprodejích skoro 40 procent celoroční kapacity. A nejenom to. Potvrdil se trend z minulých let, kdy Češi častěji cestují i na krajích hlavní sezony, tedy v květnu a říjnu.

5.6.2018

Legendární Stříbrný šíp vyjel na trať do Litomyšle. Pasažér: Jedinečný zážitek

/FOTO/ Železniční legenda Stříbrný šíp svezl o víkendu cestující na trati Vysoké Mýto - Litomyšl. Jízdu speciálním motorákem si lidé užívali. 

5.6.2018

Loupežník Hotzenplotz láká turisty do Osoblahy. Má s ní společné jméno

/VIDEO/ Loupežník Hotzenplotz láká turisty do Osoblahy stejně spolehlivě jako jeho kolega Rumcajs do Jičína. Zatímco s loupežníkem Rumcajsem vyrůstal každý Čech, kult loupežníka Hotzenplotze funguje jen v zahraničí. 

5.6.2018

Pivní turistika táhne. Nová stezka propojila 17 českých a saských pivovarů

Sběratelé a pivní turisté mohou jásat. Celkem 17 pivovarů ze severu Čech a Saska propojila nová stezka. Jejím tahákem je speciální půllitr. Milovníci zlatavého moku si mohou po cestě kromě prohlídky minipivovarů vyzkoušet i vaření piva. 

5.6.2018

Nechranice už lákají, hladina je však kvůli opravám velmi nízko

Teplé počasí už žene výletníky do kempů a na pláže přehrady. Letos to mají lidé k vodě dál než jindy.

4.6.2018

Air-auto-moto Veteránfest: parádní stroje a stovky lidí. Podívejte se

VIDEO / FOTOGALERIE / Na tři stovky historických automobilů značky Rolls-Royce, Praga, Aero, Tatra, Fiat ale také motocyklů Harley Davidson, BMW, Indian nebo Jawa zazářily v sobotu na drahotušském letišti, které hostilo jubilejní desátý ročník Air-auto-moto Veteránfestu.

4.6.2018

Čerti, rozsáhlý požár i obrovské kolo. Znáte Velkopřevorský mlýn na Kampě?

Strašidelní čerti a nebojácný tovaryš Jirka. Z Velkopřevorského mlýna na Kampě dýchá nejen duch romantiky, ale i historie. Mlýn ale čelil několika přírodním katastrofám, kdy ho poškodila nejdříve voda, poté požár. Dobu sloužil jako skladiště či sídlo vodáckého oddílu. Podle pověsti v něm dokonce i strašili sami pekelníci.

4.6.2018

OBRAZEM: Za Pradědečkovým traktorem přišly do Čáslavi stovky lidí

Sedmnáctý ročník Pradědečkova traktoru se uskutečnil v sobotu 2. června a v neděli 3. června v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi. Lidé tam přišli, aby si prohlédli historické traktory a kombajny, jak staticky, tak v pohybu s komentářem moderátora Michala Trnky. Přijeli také veteráni z řad automobilů a motocyklů. 

3.6.2018

Hrad Hněvín čeká v červnu zatěžkávací zkouška. Akcí tam bude víc než jindy

Tisíc lidí přišlo kdysi během jediného dne do hvězdárny hradu Hněvína v Mostu. Tento rekord možná brzy padne při tradiční veselici Den Edvarda Kelleyho. 

2.6.2018

Národní park opraví cestu na Sněžku. Část trasy dočasně uzavřou

Trasu z Růžohorek na Sněžku začne od 20. června opravovat Správa Krkonošského národního parku. Oprava turistického chodníku a schodů potrvá až do podzimu 2020.

1.6.2018

V Pasohlávkách zahřmí motory tisíce veteránů. Přijedou i auta z doby Elvise

/TIPY NA VÍKEND/ Cadillacy, mustangy nebo corvetty. Příznivci a majitelé aut těchto i jiných amerických značek se sejdou na jednom z největších srazů amerických aut ve střední Evropě. Koná se od pátku v autokempu Merkur v Pasohlávkách na pomezí Brněnska a Břeclavska.

1.6.2018

Zubnickou lokálkou budou o víkendu supět parní vlaky. Pojede i kultovní autobus

Přesně 27. května uplynulo 40 let od zrušení železniční tratě Velké Březno - Lovečkovice - Verneřice - Úštěk hlavní nádraží. K připomenutí tohoto výročí vyjedou na trať parní vlaky tažené lokomotivou 431.032.

31.5.2018

Stop zneužívání zvířat. Prahou projde podesáté a naposledy Veggie Parade

Dvouhodinový pochod proti zneužívání zvířat. Letos se již podesáté, a naposledy koná v sobotu 9. června Veggie Parade. Mezinárodní oslava etického vztahu ke zvířatům se každoročně pořádá v nejrůznějších metropolích. Dvouhodinový pochod v Praze začne na Václavském náměstí a jeho cílovou stanicí bude holešovický Vnitroblock. 

31.5.2018

Kamínek z pláže může být památkou i problémem

Nemilá pokuta místo trvalé vzpomínky na krásně prožitou dovolenou – a v krajním případě dokonce i trestní stíhání vedoucí až do soudní síně. Takové následky může mít snaha přivézt si z exotického pobytu pěkný suvenýr (či třeba originální dárek). Řada lákadel z nám neznámé přírody totiž podléhá omezením podle úmluvy CITES. Ta řeší ochranu ohrožených druhů zvířat i planě rostoucích rostlin.

30.5.2018

Ze Slatiny do Šlapanic pojedou lidé po cyklostezce. Stavba začne na přelomu roku

Brno, Šlapanice – Milovníci jízdních kol brzy dojedou pohodlně z Brna do Šlapanic. Brněnští radní v úterý schválili dohodu, podle níž má cyklostezka mezi městy vyrůst.

30.5.2018

Otevře informační centrum o unikátní Hranické propasti. Bude na nádraží

Nejhlubší zatopená propast na světě má konečně své informační centrum. Návštěvníkům bude infocentrum o Hranické propasti, situované do nevyužíváné nádražní budovy v Teplicích nad Bečvou, poprvé zpřístupněno v pátek 1. června od 15 hodin.

30.5.2018

Květinové hodiny v Novém Městě nad Metují opět lákají. A jsou žíznivé

/FOTOGALERIE/ Bezmála tisícovka sazenic od minulého týdne opět oživila květinové hodiny na náměstí Republiky. Ty k Novému Městu nad Metují neodmyslitelně patří od roku 1960.

29.5.2018

V dalekém Mexiku má stát replika Schindlerova brněneckého koncentráku

Repliku brněneckého koncentračního tábora, do kterého na konci války převezl svitavský rodák Oskar Schindler dvanáct set polských Židů, zamýšlí postavit v tisíce kilometrů vzdáleném Mexico City předseda správní rady nadačního fondu Šoa a památníku Oskara Schindlera Jaroslav Novák.

29.5.2018

Vysočina? To je cyklistický ráj, tvrdí horolezec Radek Jaroš

Vysočina je rájem pro cyklisty. Tak to alespoň vidí novoměstský rodák, horolezec a držitel Koruny Himálaje Radek Jaroš, který, pokud není právě na některé ze svých četných expedic, nedá na jízdu na kole po malebných kopcích a údolíčkách našeho kraje dopustit.

29.5.2018

Koncerty i dobové oblečení zahájily již 112. lázeňskou sezonu v Jáchymově

I přesto, že v jáchymovských lázních na Karlovarsku sezona nikdy nekončí ani nezačíná, tradice se lázeňští pánové a dámy stále drží. Zahájili tak oficiálně už 112. lázeňskou sezonu.

28.5.2018

Přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně čekají velké opravy, omezí to turisty

Velký pracovní ruch bude v následujících měsících panovat v Přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé stráně na Šumpersku. Uskuteční se zde celkem pět stavebních akcí. Vyžádají si přes dvě stě milionů korun a více než měsíční odstávku elektrárny. S omezeními musí počítat i turisté.

28.5.2018

Vodárenská věž na Letné se ve středu otevře lidem. Od léta bude mít i periskop

Rekonstrukce vodárenské věže na rohu ulic Korunovační a Na Výšinách v Praze už je téměř hotová. Na konci minulého týdne byly její výsledky prezentovány médiím, teď ve středu se budou moct podívat sami Pražané. Ve vodárenské věži na Letné (katastrálně v Bubenči) najdou zázemí opět hlavně děti.

28.5.2018

Vstala z popela. Chata nad Prosečí by měla otevřít na začátku prázdnin

Před patnácti lety lehla oblíbená Chata nad Prosečí popelem. Obnovit známý turistický cíl mezi Libercem a Jabloncem na Prosečském hřebeni se rozhodl Pavel Kittel. Stálo ho to čas, peníze i hodně úsilí. Ale povedlo se.

26.5.2018

Cestovatelé Michal a Martin: Budeme první, co do Moskvy přijedou na pionýrech

/ROZHOVOR/ Všude dobře, tak co doma… Michala France a Martina Gregora spojuje láska ke starým českým motocyklům Jawa. Na fichtlech projeli dvacet států a za týden je čeká cesta dlouhá 5500 kilometrů a 30 dní do Ruska a Černobylu. Stanou jako první cestovatelé na Jawách na Rudém náměstí v Moskvě a psali i ruskému prezidentovi Putinovi.

26.5.2018

Cestovatel Jakub Hrdel: Tádž Mahal mě nepřitahuje. Asiaté se mě ptají na Putina

/ROZHOVOR/ V Česku vyrostl i studoval, našel se nicméně až ve světě. Jakub Hrdel už několik let žije v cizině, zejména v jihovýchodní Asii. V Malajsii rozjel úspěšný byznys s módními doplňky. Sám říká, že je spokojený, i když kultura, z níž vzešel, se od té asijské v mnohém odlišuje. "Místní neznají individualitu a neumí se přizpůsobovat. Cestovatelům moc nerozumí," vypráví mimo jiné osmadvacetiletý rodák z Ostravy.

26.5.2018

Krnovský aeroklub nabízí vyhlídkové lety nad Jeseníky

Krnovsko lze poznávat nejen pěšky, na kole, v autě nebo z lodi, ale také z ptačí perspektivy.

25.5.2018

Hrad Roštejn se otevře veřejnosti. Ukáže i nepřístupná místa

Nově zrekonstruovaná kaple svatého Eustacha hradu Roštejn na Jihlavsku se v pátek 25. května poprvé otevírá veřejnosti při příležitosti Noci kostelů. Navíc druhý den dopoledne si zájemci budou moct po dlouhé době hrad prohlédnout. Průvodce je zavede do míst, kam veřejnost běžně nesmí.

25.5.2018

Les Království je pod lešením. Přehrada nabízí jiné kouzlo

Unikátní přehradní nádrž Les Království u Dvora Králové prochází rekonstrukcí. Návštěvníky její atmosféra stejně láká.

24.5.2018

Věhlasný Brooklynský most. Stojí na ložnici prezidenta, šlo přes něj stádo slonů

Jeden z nejstarších mostů Spojených států, který dnes slaví 135. výročí svého otevření, má za sebou vskutku pestrou historii. Vystřídal několik názvů, stal se prvním mostem, jenž je vyztužený ocelí, a dnes patří k nejvyhledávanějším atrakcím New Yorku. Jeho historie se neobešla bez kontroverzí, jeho příběhu nechybí senzace. Co vlastně může dominanta, jež spojuje čtvrtě Brooklyn a Manhattan, nabídnout zajímavého?

24.5.2018

Nejoblíbenější světová památka? Kambodžský chrám, bodovala i Praha

Cestovatelský portál TripAdvisor zveřejnil letošní žebříček nejoblíbenějších světových památek. Vítězem aktuálního ročníku ceny Traveler’s Choice Awards se stal kambodžský chrám Angkor Vat, který je považován za nejrozlehlejší náboženský komplex na světě. Pražské Staroměstské náměstí se umístilo na 11. místě.

24.5.2018

Dětem se v Oslavanech otevře duhový svět. Dozvědí se, jak chránit přírodu

Duhový zábavní park s vodními prvky chystají pro nejmenší děti pro novou sezonu centra Permonium v Oslavanech na Brněnsku. Děti se v něm dozvědí, jak chránit životní prostředí.

23.5.2018

Ve Vlčí rokli opravují lávku, která spojuje Teplické a Adršpašské skály

Ve Vlčí rokli v Adršpašsko-teplických skalách začala oprava dřevěné lávky. Po dobu stavby bude až do konce května Vlčí rokle neprůchodná.

22.5.2018

Nejmenší dům v Praze měří 2,25 metru. Dříve fungoval jako nevěstinec

Nevěstinec pár kroků od Anežského kláštera. V nejmenším domě metropole, který měří na šířku pouhých 2,25 metru, se asi 40 let provozovalo nejstarší řemeslo vůbec. Slouží nyní památkově chráněná stavba stále nekalým účelům?

21.5.2018

S cestovkou k uhelnému velkorypadlu. Bývalý chodbař nabízí originální výpravy

Bývalý dispečer kamionové dopravy a chodbař na šachtě je průvodcem po průmyslovém severu. Firmu Offroadsafari založil Martin Bareš před třemi lety.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT