Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cestování

včera 14:30

Josefovské louky sucho netrápí, umělý mokřad překypuje životem

/FOTOGALERIE/ Zatímco většina Česka je spálená sluncem, ptačí park Josefovské louky na Náchodsku překypuje životem.

včera 14:12

Otestujte všechny svoje smysly. Praha ukrývá netradiční muzeum

Rodinný víkend je před námi a skloubit požadavky dětí i dospělých stojí často značné úsilí. Starší totiž touží po klidu, zatímco mládí by chtělo prozkoumat celý svět. Společná zábava ale existuje. Muzeum Smyslů v Praze nabízí jedinečnou interaktivní zábavu, která rozdráždí a potrápí vaše smyslové buňky. Někdy dokonce nebudete vědět, kde vám stojí hlava, nebo jestli se vám to celé jenom nezdá.

včera 12:29

Poděbrady mají novou pláž. Stánek s občerstvením vyrostl na hromadě písku

Výstavba nového stánku Streetfood se uskutečnila během několika dní u cyklostezky na Labském nábřeží. Desítky zvědavců se tak mohly už v sobotu sejít na slavnostním křtu nového kontejnerového bistra v Poděbradech, které leží uprostřed ostrova písku jako středomořská oáza klidu a pohody. Návštěvníky přitom láká nejen na kvalitní jídlo a pití, ale i letní kino.

včera 12:06

Do krajiny vrátili vodu. Obora Obelisk ochlazuje okolí, tvrdí architekt

/FOTOGALERIE/ Z vysušené krajiny vzniklo území plné života. Rozlehlá obora Obelisk mezi Lednicí, Podivínem a Rakvicemi na Břeclavsku je podle krajinářského architekta Přemysla Krejčiříka učebnicový příklad obnovy vodního režimu v krajině. „Území pumpuje do vzduchu tisíce litrů vody,“ uvedl.

včera 09:37

Udatní obránci zachrání Brno před Švédy. Děti se mezi ně zařadí střelbou z kuše

/TIPY NA VÍKEND/ Špilberk se vrátí do sedmnáctého století. Památnému obléhání brněnského hradu budou diváci přihlížet na Dni Brna. Akce připomíná 373. výročí ubránění města před Švédy.

včera 09:27

Dovolená na kole. Vydejte se po českých cyklostezkách až za hranice

First minute, last minute, all inclusive… Už vás nebaví věčné plánování ideální dovolené, z níž se se stejně vrátíte s pocitem vyčerpání, a potřebovali byste volné dny na zotavenou? Starý kontinent je i díky dotacím EU protkaný cyklostezkami. Proč je tedy nevyužít?

16.8.2018

Unikátní mauzoleum u Šumperka se dočkalo záchrany. Podívejte se

Kapli s hrobkou rodu Kleinů v Sobotíně na Šumpersku nečeká zánik. Restaurátoři na ohrožené památce dokončují první etapu záchranných prací. Stavba si v době svého vzniku honosností nezadala s podobnými díly předních šlechtických rodů v českých zemích. Obec by jí postupně ráda vrátila původní krásu.

16.8.2018

Polsko je víc než nákupy za hranicemi. Objevte krásy našeho severního souseda

Už jste byli v Polsku dál než těsně za hranicemi na nákupy? Pokud ne, je to škoda, protože Polsko je obrovská a rozmanitá země, ve které je co objevovat. Překladatel Pavel Peč vás seznámí s polskými zajímavostmi i tamními obyvateli.

16.8.2018

Ostravská zoo odhalila model mamutí kostry v životní velikosti

Zoologická zahrada v Ostravě představila kosterní model mamuta srstnatého v životní velikosti. Model vznikl za finanční podpory Moravskoslezského kraje a jeho zhotovení stálo 350 tisíc korun.

15.8.2018

Krutý život plný utrpení. Nejezděte v Thajsku na slonech, apelují organizace

Vyjížďky na slonovi? Vypadají idylicky a často se objevují na fotografiích mnoha turistů. Málokdo však tuší, že se za touto nevinnou aktivitou častou skrývá velké utrpení. Upozornil na to Geoff Manchester, spoluzakladatel novozélandské cestovní agentury Intrepid Travel. Podle něj jsou tato zvířata velmi často týraná, zanedbaná a nesou si následky po celý život. Informoval o tom server Ladbible.

15.8.2018

O termály je obří zájem, čeká je částečná přestavba a růst

Návštěvnost termálního parku ve Velkých Losinách převyšuje očekávání. Za první pololetí letošního roku jej navštívilo 95 tisíc lidí, což je o osminu více než ve stejném období loni. Provozovatelé areálu proto chystají přestavbu vstupního vestibulu, ve hře je i vybudování nového wellness hotelu.

15.8.2018

Navštivte nedobytný hrad Loket, kde byl vězněn otec vlasti Karel IV.

Přestože se tyčí na skalnatém výběžku nad řekou Ohře na západním konci naší země, patřil hrad Loket mezi významná strategická místa a dějiště státních návštěv. Před nedobytnou pevností se třásli i velcí válečníci, jež do něj nikdy neproklouzli.

15.8.2018

Symbolický pramen Labe v Krkonoších vyschl, řeku to neovlivní

/VIDEO/ Extrémní sucho letošního léta se negativně projevuje i na průtoku českých řek včetně Labe. Zatímco na dolním toku klesající hladina odhalila tzv. hladové kameny. V Krkonoších na Labské louce vyschl jeho symbolický pramen. 

15.8.2018

Sasko nejsou jen Drážďany. Poznejte slavnou historii malebných německých měst

Kousek od hranic s Německem leží řada míst a měst, s nimiž nás pojí společná historie. Sasko nejsou jen Drážďany, slavný míšeňský filigránský porcelán či vysoce kvalitní víno, ale i malebná městečka, pevnosti a hrady na břehu Labe. Ať už se vydáte do Saska za nákupy, či zábavou, mějte oči otevřené, všude na vás totiž číhá překvapení. 

15.8.2018

Pražské lesy ukrývají hřiště, kde se děti ani v horkém létě nespálí

/INFOGRAFIKA/ Nezvykle teplé počasí posledních týdnů se dotýká i dětských hřišť. Některá jsou totiž umístěna tak, že na ně celý den nepadne stín. Písek je horký, sedačky houpaček rozpálené a okolo žádný strom, pod který by šlo natáhnout deku. Pro hraní jsou tak v podstatě nepoužitelná. Není divu, že se k horko stočila i předvolební kampaň.

15.8.2018

OBRAZEM: Kameny zmizelých v Jihlavě připomínají osud židovské rodiny

Tři Stolpersteiny, do češtiny často překládané jako kameny zmizelých, které před domy obětí holokaustu pokládá německý umělec Demnig, byly v úterý umístěny vůbec poprvé v Jihlavě.

15.8.2018

Stezka praturů. Přírodní unikát Živé vody otevřou na Zlínsku

Široké veřejnosti se na podzim otevře v Modré na Zlínsku cesta za pratury, kteří tisíce let utvářeli naši krajinu – v dobách, kdy do ní člověk moc nezasahoval. Do finále se tu dostávají práce na čtyřsetmetrové stezce praturů, která bude součástí botanické sladkovodní expozice Živá voda.

14.8.2018

Vídeň, ráj gurmánů. Nabídněte si jedinečné druhy vína či arabské speciality

Obyvatelé Vídně jsou přímo posedlí kavárnami, zákusky a kávovými rituály. Podle pověsti tu kávová zrna zanechali v roce 1683 prchající Turci a o dva roky později již byla otevřena první kavárna. Kromě Café Sacher, Sperl či Jelinek se ovšem vyplatí navštívit i jiná, kulinářsky neobvyklá místa.

14.8.2018

Výjimečné Rakousko: Země Mozarta, budoucnosti i biskupa, jenž fandí technu

Mnozí z nás znají z Rakouska zejména jeho hlavní město. Není divu, do Vídně míří davy turistů, sousední metropole totiž elegantně propojuje minulost s přítomností, habsburské paláce i divoký noční život. Ano, to všechno lze prožít během pár dní na břehu Dunaje. Vídeň i celé Rakousko ovšem nabízejí mnohem více.

14.8.2018

OBRAZEM: Fascinovali ho poutníci. Tak napříč republikou ušel 600 kilometrů

/ROZHOVOR/ Vydal se pěšky z Uherského Hradiště až do Aše, ušel přes šest set kilometrů. Prošel tak jižní část České republiky. Domů dojel v naprostém pořádku, plný dojmů a zážitků. Taková byla pouť Maxima Havlíka.

14.8.2018

Konec s neukázněnými turisty. České Švýcarsko chce omezit návštěvy

Pracovníkům Správy Národního parku České Švýcarsko došla trpělivost s neukázněnými návštěvníky. Kvůli horku a suchu totiž poslední dobou v lesích často hoří, na vině bývají nedopalky či rozdělávání ohňů. Správa parku proto zažádala děčínskou, rumburskou i varnsdorfskou radnici o zákaz vstupu do lesů mimo vyznačené turistické cesty.

13.8.2018

Helfštýn po opravě nabídne nové prostory i unikátní výhled

Na vyčištění a zpevnění historického zdiva pracují v těchto dnech na středověkém hradě Helfštýně na Přerovsku kameníci a restaurátoři.

13.8.2018

Záhada Velikonočního ostrova: Tajemné sochy moai prý tvořila vyspělá civilizace

Odkud se vzaly? Kdo je vytesal? Jak dlouho již existují? Otázky k tajemným sochám z Velikonočního ostrova, které si lidé nejčastěji vybaví v podobě několikametrových hlav, trápily vědce celé dekády. Dnes už o nich vědí přece jen o něco více. Teprve nedávno nicméně vznikla studie, jež naznačuje, že objekty z rukou někdejších obyvatel Polynésie vznikly především díky vzrůstající vyspělosti populace.

13.8.2018

Na kole přes čtyři hranice až do italského Valle di Ledro k frontové linii

Osud obyvatel Příbrami a italského Valle di Ledro se spojil v době 1. světové války, kdy se Příbram stala útočištěm uprchlíků obyvatel z Valle di Ledro, aby dnes mohl utvářet společnou budoucnost. Na památku tohoto spojení v letošním roce vyrazí cyklisté od Památníku obyvatel z Valle di Ledro na Svaté Hoře ve čtvrtek 16. srpna v osm hodin směrem do Itálie. Jejich cesta směřuje přes Německo, Rakousko a Švýcarsko, přičemž do Ledra by měli dorazit 23. srpna.

13.8.2018

Starobylý slovenský Vlkolínec: Místo, kde dávají dobrou noc vlci, medvědi i rysi

Slovensko se může pochlubit několika památkami zapsanými na seznamu UNESCO. Najdete mezi nimi celá města, jeskyně, pralesy i jednu malebnou vesnici jménem Vlkolínec. Osadu, která je ve skutečnosti městskou částí Ružomberku, můžete navštívit třeba při cestě do Tater. Od státních hranic sem pojedete přes Žilinu a Martin asi dvě hodiny.

13.8.2018

FOTO: Osečná má další památku. Kříž v Druzcově je zrestaurován

Město Osečná na Liberecku úspěšně zrestaurovalo kříž na hojně navštěvované naučné stezce „K Pramenům“.

13.8.2018

Unikátní nález: V kravařském sklepě objevili dlouho ztracenou mozaiku

Před padesáti lety jako by se pod ním na zámku v Kravařích slehla zem. Originál mozaiky z 19. století zmizel po vytvoření jeho kopie. Na přelomu května a června ale sklepení zámku poodkrylo svá tajemství.

13.8.2018

Poklady na Dunaji: Navštivte paláce, termální lázně nebo unikátní náměstí

Není nutné cestovat až na kraj světa. Krásně je i u našich nejbližších sousedů na Slovensku. Pokud byste si chtěli udělat výlet jen kousek za hranice, nabízí se rovnou jejich metropole Bratislava. Můžete ale podél Dunaje jet i dál, třeba až do Štúrova.

13.8.2018

Nábřeží Ostravice v centru Ostravy mění svou tvář. Podívejte se

/FOTOGALERIE/ V rámci revitalizace pravého břehu řeky Ostravice začala minulý týden instalace městského mobiliáře. Přibude i workoutové hřiště.

13.8.2018

Farmářské trhy v Čestlicích vystřídají desítky trampolín

Někdejší hala velkoprodejny Gigasportu v obchodní zóně v Čestlicích u Průhonic našla nové využití. Po farmářských trzích se sem po dvou letech znovu vrací sport, byť v jiné podobě.

12.8.2018

Poklidná zahrada nedaleko Pražského hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

12.8.2018

Na Doubravku se čekají fronty. Rozhledna se ale pyšní spíš vzhledem než výhledem

Neobvyklá dřevěná rozhledna Doubravka se těší veliké oblibě. Využívají ji především turisté, cyklisté, ale i místní. Několikrát se dokonce stalo, že se na rozhlednu čekaly dlouhé fronty. A to kvůli její omezené kapacitě. První veřejně přístupnou rozhlednu od postavení Žižkovské věže najdete v Praze 14 v parku Čihadla.

10.8.2018

Na solecký kostel byl za komunismu vydán demoliční výměr, zachránili ho nadšenci

Malá víska Solec poblíž obce Kněžmost u Mladé Boleslavi se může chlubit unikátní dominantou. Zdejšímu gotickému kostelu, jehož štíhlá a nezaměnitelná silueta je z dáli viditelná a přispívá tak k jakési krajinomalbě celé oblasti, přitom chybělo málo k zániku. Ačkoliv byl solecký kostel Nanebevzetí Panny Marie, datovaný do 14. století, prohlášen roku 1958 kulturní památkou, neučinilo se za minulého režimu takřka nic pro to, aby jí i zůstal.

10.8.2018

Pobřeží Francie obsadilo hejno jedovatých rejnoků. Plavci mají být na pozoru

/VIDEO/ Tropická vedra, silné povodně a nyní nebezpečná paryba. Jižní Francie je v posledních týdnech pro místní a hlavně pro turisty očistcem. Úřady nově varovaly před desítkami jedovatých rejnoků, kteří se čím dál častěji vydávají blíže pobřeží Středozemního moře. Za jejich změnou návyků můžou pravděpodobně právě vysoké teploty. Informoval o tom server The Local.

10.8.2018

Jarošův válcový mlýn: Místo, kde se oprašuje lesk a sláva tradičního řemesla

Vodní mlýny v minulosti představovaly prostředek a zdroj obživy. Rovněž ale byly místem setkávání. Staly se tak z nich významné kulturní a krajinné dominanty. V současné době se původním a často velmi zchátralým stavbám navrací ztracený lesk.

10.8.2018

Unikátní české zoo. Navštivte želvy pavoukovité či království jedovatých hadů

Na světě snad není jediné dítě, jež by se netěšilo do zoo. Někteří ochránci přírody nicméně mnoha zahradám stále spílají za nevyhovující technické podmínky. Jedna zásluha se ale jejich pracovníkům nedá upřít – pomáhají v záchraně kriticky ohrožených druhů.

10.8.2018

Kmeny se mění v sochy. Řezbáři v Ledenicích mají i v horkých dnech napilno

Zvuk pil se od středy rozléhá farskou zahradou v Ledenicích na Českobudějovicku. Všechny stromy ale zůstávají na svém místě, piliny odlétávají jen od přivezených jedlových kmenů, které se tu postupně mění v sochy.

9.8.2018

Výjimečné objevy. Archeologové našli v Přerově i Karibskou královnu

Někdo jezdí sbírat mušle do exotických krajin, jiný narazí na velkou lasturu Karibská královna přímo v centru města.

9.8.2018

Místo chalupy si koupil bunkr. Obec mu ale nechtěla prodat pozemek

/FOTOGALERIE/ Pavel Mašek se rozhodl trávit víkendy v přírodě mimo Prahu. Místo chalupy se zahradou si však koupil satelitní řopík u hranic. Malý, opuštěný vojenský bunkr. Projel republiku a jeden si pořídil v Březí na Břeclavsku. „Když jsem bunkr na místě viděl poprvé, byl to šok. Stál tam zarostlý, v okolí ležely poházené odpadky, poblíž ,voněla‘ menší hromada čerstvě vyloženého hnoje,“ popsal třicátník.

9.8.2018

Horští nosiči chtějí atakovat rekord a vynést na Sněžku přes 160 kilogramů

V březnu 1944 vynesl profesionální horský nosič Robert Hofer z tehdejší Obří boudy na Sněžku 160 kilogramů těžkou ocelovou rouru pro tamní meteorologickou stanici. Jeho rekordní výkon se pokusí překonat na stejné trase v sobotu 18. srpna odpoledne slovenský šerpa Vladimír Hižnay a pravděpodobně také Zdeněk Pácha z Bašky u Frýdku-Místku.

8.8.2018

Kukuřičná bludiště se otevřela i letos. Děti budou hledat příšerky

Přes 140 tisíc návštěvníků bloudilo loni v kukuřičných bludištích na 25 místech v republice. Nejvíce lákala bludiště v Brně, Hradci Králové a Opavě. Letos jich je osm, za to jsou opravdu promyšlená a nabízí mnoho novinek! Třeba novou poznávací hru pro malé děti s dvojnásobným počtem stanovišť.

8.8.2018

Horko sužuje i České Švýcarsko. Vyschl Brtnický potok, hynou ryby i rostliny

V tůňkách umírá vodní fauna. Správa Národního parku České Švýcarsko pátrá po příčině kolísání hladiny. 

8.8.2018

Pobyt na Velké čínské zdi? Airbnb vyhlásila soutěž, kvůli kritice ji ale zrušila

Strávit noc na Velké čínské zdi? Pro mnoho lidí zcela jistě unikátní zážitek. Společnost Airbnb se proto rozhodla o tento vskutku výjimečný pobyt vyhlásit soutěž. Tu však byla nucena záhy zrušit. Reagovala tak na rozporuplné reakce a kritiku, že by tato akce mohla přispět k poškození historické stavby. Údajně o tom nebyly informovány ani místní úřady. Napsal o tom server BBC.

8.8.2018

Kamarádi z Ostravy si plní svůj sen. Pátý měsíc žijí u vody v karavanu!

FOTOGALERIE/ - Na ta vedra naprosto ideální, pochvalují si Olda (52) a Česťa (62) z Ostravy bydlení, ve kterém si společně užívají nejen letní sezonu.

8.8.2018

Ještěd, perla Liberce. Užijte si výhled z lanovky či nevšední zážitkové menu

Hlavním symbolem Liberce a vlastně i celého Libereckého kraje je z dálky viditelný Ještěd. Horský hotel s televizním vysílačem, krytým vyhlídkovým ochozem, restaurací a kavárnou. Téměř sto metrů vysoká věž s originálním tvarem vznikla v letech 1966 až 1973 podle návrhu architekta Karla Hubáčka a během desítek let získala řadu ocenění, včetně prestižní Perretovy ceny.

8.8.2018

Turisté mění vykřičené čtvrti Amsterdamu v džungli. Radnice proti nim zakročí

Většina turistů, kteří přijedou do Amsterdamu, nevynechá návštěvu proslulé čtvrti červených luceren. V budoucnu ovšem budou davy návštěvníků usměrňovat nová opatření. Amsterdamská radnice mimo jiné zavede uzavírky ulic kvůli čištění nebo v případě přelidnění.  

8.8.2018

Unikátní liberecká ZOO. Místo, kde uvidíte bílé tygry i vzácné orly nejmenší

Liberecká zoo jako vůbec nejstarší zahrada na území bývalého Československa míří k prvnímu století své existence. Počátky zookoutku v libereckých Lidových sadech spadají už do roku 1904, kdy zde ornitologický spolek vystavěl velkou veřejnou voliéru. Ta se později rozrostla o další ptačinec a výběhy se srnčí zvěří. Z malého zvěřince tak během století vyrostlo sebevědomé a mezinárodně uznávané chovatelské zařízení.

7.8.2018

Jako Noemova archa. V Černé mají unikátní svatostánek

Kdo dosud neviděl kapli svatého Antonína Paduánského v Černé na Českomoravské vrchovině, výjimečné dílo architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře, má nyní možnost. Byť jde v první řadě o církevní svatostánek, čas od času se tu konají rovněž divadelní a hudební produkce. I náhodný návštěvník si může stavbu, jež se pyšní nominací na „Cenu EU za současnou architekturu Mies van der RoheAward 2007“, po domluvě prohlédnout.

7.8.2018

Zoologická zahrada v Ostravě láká na vzácná zvířata

Ostrava není jen industriální areál ve Vítkovicích nebo vyhlídková věž Nové radnice. Místní zoologická zahrada byla založena už v roce 1951. Rozkládá se v ojedinělé lokalitě Velkého ostravského lesa na ploše téměř 100 hektarů a patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům v Moravskoslezském kraji i v celé ČR. V současné době je zde k vidění přes 4000 zvířat ve zhruba 430 druzích.

7.8.2018

FOTOGALERIE: Po Vchynicko-tetovském kanálu se plavili voraři

Jak se na Šumavě v minulosti plavilo dříví, mohli v sobotu vidět zájemci na Vchynicko-tetovském kanálu u hradlového mostu mezi Modravou a Antýglem. Ukázky plavení dříví tam pořádá Národní park Šumava už desátým rokem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT