Ledové plochy pod otevřeným nebem letos vyrostly například ve slavnostně nasvícených kulisách Toweru, přímo pod hradbami Windsoru, na nádvoří význačné galerie Somerset House anebo před někdejším královským palácem Hampton Court.

Veřejných kluzišť je v Londýně dvacet, většina z nich nepostrádá půjčovny bruslí ani příjemné kavárničky.

V Hyde Parku se sáňkuje

Rozsáhlá ledová plocha nechybí ani v nejpopulárnějším londýnském parku, který však adventních radovánek nabízí daleko víc – třeba projížďky na speciálně zbudované sáňkařské dráze, zábavu pro děti v království Santa Clause, koncerty koled a spoustu dobrot ve vánočně nazdobených stáncích.

Typický anglický vánoční pudink bude ovšem kralovat jinde – totiž ve čtvrti Covent Garden. Zde se v předvečer našich mikulášských oslav uskuteční běh s pudinkem na lžíci, a to přes překážky.

Letos půjde již o třicátý ročník závodu, na jehož start se staví běžci a běžkyně v kostýmech andělů, pohádkových bytostí, nejrůznějších zvířátek a dokonce i navlečeni do objemných krabic symbolizujících vánoční balíčky.

Sportování je to nejen zábavné, ale i charitativní – výnos pravidelně putuje na konto britského centra pro výzkum rakoviny.

Loni tam díky této adventní akci přibylo dvacet tisíc liber, letos to bude určitě více – o týden později se totiž běh s pudinkem na lžíci premiérově uskuteční rovněž v Brightonu.

Plavte se na lodi se Shakespearem

Svátečně nasvícené městečko Stratford nad Avonou lze prý nejlépe obdivovat z paluby lodi. Ti, kteří adventní vyjížďku využijí, si vychutnají nejen punč a pečivo, ale především Shakespearovy verše a úryvky z některých jeho her.

V pohádkového dopravce se v prosinci na britských ostrovech ovšem mění především Santa Claus. Zejména pro rodiny s dětmi zde vypravuje speciální vánoční vlaky.

Krajinu a města brázdí od začátku do konce prosince a zve na výlety jak do zajímavých koutů Skotska, tak i do Walesu či Severního Irska. Pro malé i velké pasažéry jsou ve vlacích připraveny dobroty a zábavné hry.

Ve Skotsku lze Vánoce strávit i na zámku, samozřejmě se sklenkou whisky v ruce, ale také na parketě, kde se tančí skotské tance. Prostě na tradičním galském ceilidhu, jak se tady od pradávna říká spontánnímu večírku, při němž lidé vyprávějí, zpívají a baví se.

A to Skotové umějí, jak ostatně dokazuje loučení se starým rokem a vítání toho nového v Edinburghu. Festival, který nese název Hogmanay, startuje 30. prosince, končí až 2. ledna a je pokládán za největší „silvestrovskou“ oslavu v Evropě.

Ulice, zejména pak hlavní třída Princes Street, jsou plné kejklířů, divadelníků a muzikantů, město žije i sportovními událostmi, 31. prosince se koná koncert pro Nový rok a nebe při té příležitosti rozsvěcuje veliký ohňostroj.

Dárek? Wenlock a Mandeville!

Kde se budou v Londýně stát fronty na dárky? Velmi pravděpodobně na Oxford Street a na Pancras Road. Právě tam byly otevřeny první dva obchody, které nabízejí sportovní oblečení, tašky, figurky a přívěsky s maskoty letních olympijských her, které bude Londýn hostit v létě roku 2012.

Maskoti jsou dva, svoji podobou připomínají mimozemšťany, jejich názvy – Wenlock a Mandeville – ovšem ctí tradici. První maskot dostal jméno po anglickém městě, ve kterém se sportovní hry, připomínající ty olympijské, pořádaly již v polovině 19. století.

Druhý maskot se pak jmenuje po vesnici, od níž svůj původ pro změnu odvozují hry paralympijské. Některé děti (a nejspíše i dospělí) ve Velké Británii a možná i jinde určitě dostanou maskoty jako vánoční dárek.

Program divadel

Deset londýnských scén uvádí speciální vánoční představení.

Sáhly po příbězích Petra Pana, Šípkové Růženky, Sněhurky a sedmi trpaslíků i po Vánoční koledě Charlese Dickense.

V jednom se ale divadla shodla – proslulé pohádky ztvárňují jako pantomimu. Jazyková bariéra na jevišti padá a pro turisty ze zahraničí je to o to zajímavější zážitek.

Hraje se od počátku prosince do poloviny ledna každý večer.