Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Analytik Beránek: Češi na dovolené? Místo hotelů vítězí chalupy

Každý rok v České republice v tichosti skončí skoro 100 cestovních kanceláří. Přestože univerzální recept, jak poznat dobrou cestovku, neexistuje, některé věci by nás měly při nákupu dovolené už dopředu varovat. V rozhovoru pro Deník to říká analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting.

17.7.2012 4
SDÍLEJ:

Analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting. Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Minulý týden u nás skončily tři cestovní kanceláře naráz, od začátku roku jich skončilo už šest. Je to normální jev?
Na konci loňského roku u nás působilo 1457 cestovních kanceláří, se kterými na dovolenou vyjely přes dva miliony občanů. Ročně zkrachuje pět až deset cestovních kanceláří, tedy pod jedno procento, postiženo tím bývá maximálně tisíc osob. Například restaurací každý rok skončí více než deset procent, to je desetkrát až patnáctkrát více. Takže rizikovost je poměrně malá. Pochopitelně nás to bolí, protože cestovní ruch je specifická služba, která se platí dlouho dopředu a probíhá zpravidla v jiném státě. Největší katastrofa nastala 
v roce 1997, kdy zkrachovalo obrovské množství českých cestovních kanceláří. Travela, tehdy jedna z největších, byla jednou z nich.

Co je příčinou krachů?
Důvodů je celá řada. Zaprvé do poskytování služeb vstupuje několik subjektů a ne vždy platby probíhají včas. Zadruhé cestovní ruch už není vysokomaržovou záležitostí, v současnosti se marže na jednom zájezdu nepohybuje v desítkách procent, jak tomu bylo před deseti, patnácti lety. Navíc trh cestovních kanceláří je u nás velmi konkurenční, jejich počet mírně stoupá a naopak počet prodaných zájezdů klesá.

Analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting.   Cestovky zkrachovalé minulý týden údajně zbankrotovaly, protože musely zaplatit dopravu i ubytování pro několik zájezdů dopředu. Je to hlavní příčina?
Ano, to má také velký vliv. Naše kanceláře většinou platí předem, v nejlepším případě platí po druhém turnusu. Když nezaplatí, tak turisté z třetího turnusu už sedí před hotelem na kufru. V tom se lišíme od velkých západních kanceláří, které mívají vlastní ubytovací kapacity, za které platí po 130 až 150 dnech. 
I proto jejich zájezdy bývají levnější.

Budou následovat další bankroty?
Určitě skončí i další, přesné číslo ale neodhadnu. Každoročně však 70 až 100 kanceláří skončí zcela dobrovolně. Buď si podnikatelé uvědomí možné ekonomické problémy, nebo jsou podnikáním už unaveni.

Mám vůbec jako klient šanci poznat, že cestovka, kde kupuji zájezd, má nějaké problémy?
Bohužel, laici to nemají šanci poznat. Před nákupem zájezdu by si však lidé měli zkontrolovat určité věci. Za prvé jak dlouho je cestovní kancelář na trhu. Určitě bych nejel s kanceláří, která funguje jen několik měsíců. Za druhé jestli ceny zájezdů nejsou příliš levné. Pokud pobyt ve stejném hotelu u moře jedna cestovka prodává za patnáct tisíc a druhá za deset, je to podezřelé. Dále bych vyjel pouze s tou kanceláří, která je členem asociace a má zavedený systém ISO 9001. To totiž znamená, že je minimálně jednou do roka zkontrolovaná.

Zajímavým fenoménem jsou i zahraniční cestovky, u kterých si Češi zájezdy kupují. Je nákup dovolené v cizině stále trendem?
Ročně jim dá přednost 140 až 160 tisíc občanů, což rozhodně není malé číslo. Levnější bývaly zejména zájezdy do exotických zemí, čtyřčlenná rodina na nich mohla ušetřit i několik desítek tisíc. Cenový rozdíl se však snižuje a výhodnost je nyní menší. Na jižní Moravě nebo na Ústecku je cestování se zahraničními cestovkami stále běžné, protože na letiště do Vídně nebo Drážďan je to blíž než do Prahy. Jen v loňském roce letiště v Drážďanech odbavilo zhruba 40 tisíc Čechů. Dělali jsme výzkum ve Františkových Lázních, kde sedm z deseti lidí považuje za naprosto samozřejmé, že na dovolenou vyrazí s německou cestovkou. Docela mě to překvapilo.

Můžou na takové cestě vzniknout problémy, které by s tuzemskou cestovkou nenastaly?
V rámci Evropské unie jsou všechny kanceláře pojištěné proti úpadku. Žádné problémy nebo výraznou nespokojenost jsme nezaznamenali. Funguje to ale i naopak, i s našimi kancelářemi jezdí rok od roku více cizinců, v posledních letech jsou to hlavně Rusové.

Jak moc naši turisté při výběru dovolené řeší politické nebo ekonomické problémy zemí, je nám to jedno, nebo jsme obezřetní?
Loni došlo k poklesu cestovního ruchu v Egyptě i Tunisku o jednu třetinu. Na druhou stranu, příliv turistů do Řecka se loni i přes jeho nestabilitu zvýšil o více jak deset procent. Pro letošek očekáváme, že do Řecka pojede méně turistů. Přesto si nemyslím, že by bylo nebezpečné strávit tam dovolenou, počítat se ale třeba musí s některými zavřenými památkami. Lidé se bojí jezdit do problémových zemí, v první polovině roku do severoafrických zemí nevyjelo více jak 600 tisíc západoevropských turistů. Opatrní byli hlavně senioři. Toho jsme využili u nás, připravili jsme pro německé důchodce výhodné zimní dovolené v Čechách.

Analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting.   Dnes se ve velkém rozmáhá cestování na vlastní pěst. Nedostaneme se jednou do situace, kdy už cestovní kanceláře nebudou potřeba?
Mladá generace je schopna se domluvit po celém světě, takže nikoho za zády nepotřebuje. Cestovní kanceláře to však neohrožuje, budou je nadále využívat školní zájezdy a senioři, kteří chtějí pohodlí a servis. Navíc individuální cestování do některých zemí, třeba do Egypta nebo jiných koutů Afriky, je poměrně nebezpečné. Ale už i důchodci začínají jezdit sami do zahraničí. Třeba mí sousedi jezdí na měsíc pryč a říkají, že jsou krytí jazykovými znalostmi vlastních dětí, které mají neustále na telefonu.

Podívejme se na dovolené i z jiného pohledu. V tuzemsku tráví letní dovolenou 60 procent Čechů. Co toto číslo znamená?
Jsme specifičtí v tom, že hodně z nás má druhé bydlení, tedy chatu nebo chalupu. Srovnatelné s námi je pouze Slovensko nebo severské země. Snažili jsme se nastartovat domácí cestovní ruch v malých penzionech nebo agrofarmách, ale právě kvůli chalupám se nám to ne zcela podařilo. I to, že se v květnu zvyšuje nákup barev a štětců, něco vypovídá o dovolené našich občanů.

Takže raději jezdíme každý rok na chalupu místo toho, abychom si zaplatili týden v českém penzionu v místě, které neznáme…
Také jsou lidé, co rádi jezdí na tuzemské dovolené. Jenže v mnoha případech jsou takové dovolené cenově srovnatelné s Chorvatskem.

Dovolené také výrazně zkracujeme, teď je to asi necelých devět dní. Není čas, nebo nejsou peníze?
To je trend posledních deseti let nejen u nás, ale na celém světě. Důvodů je několik, podíl dopravy na celkové ceně dovolené už není tak vysoký, jak tomu bývalo. Proto si turisté dovolenou rozkládají a snaží se navštívit za jeden rok více míst. Je to i věc peněz, například minulý víkend naše řeky zaplnili vodáci, to je považováno za jednu z nejlevnějších dovolených. I když zkušení vodáci říkají, že tomu tak není, protože každý večer něco stojí.

Přestože lidé šetří, paradoxně ubývá nejlevnějších zájezdů. Týden v Bibione za tři tisíce nikdo nechce.
U nás platí pravidlo: zahraniční dovolená ne vždy a ne za každou cenu. Lidé si zvykli na určitý standard, dnes už by žádná cestovka neuspěla s tzv. širákovými zájezdy, kdy autobus zastaví a lidé spí vedle něj. Každé vynaložené euro Češi poctivě zváží a chtějí za něj adekvátní služby. Zajímavé je, že spousta lidí místo na letní dovolenou jezdí raději v zimě na lyže. Letní dovolenou si spíš odpustí.

Když jsme zmínili cenu – koruna před prázdninami oslabovala, kde je letos nejlevněji?
Levné jsou právě rizikové destinace, Řecko, Egypt, Tunisko. Největší zájem je však o Turecko, které naopak výrazně zdražilo.

Největším lákadlem na dovolené bývá služba all inclusive, jak často ji vyžadují čeští turisté?
Je to stále oblíbená služba, na druhou stranu je to metla pro podnikatele v dané oblasti. Některé státy od all inclusive ustupují, protože chtějí, aby turisté poznali jejich místní kulturu, typické restaurace a podobně. Třeba loni řecká komora hoteliérů doporučila, aby místo all inclusive hotely poskytovaly jen polopenze. Nikdo totiž nezajde do taverny, kavárny nebo cukrárny, když má všechno v hotelu.

Zmínil jste zájem lidí o Turecko. Které další destinace můžeme pokládat za „hit" letošního roku?
Tyto prázdniny jsou specifické v tom, že lidé mají hlouběji do kapsy. Více lidí se po vlastní ose vydává do Chorvatska. Českých dovolených u chorvatského moře bude letos minimálně o 10 procent více.

Pojede do Chorvatska i Jaromír Beránek, nebo máte nějakého jiného favorita?
Nejraději bych odjel doprostřed Sibiře, nejlépe do Jakutska s několikadenní plavbou po řece Leně.

Jaromír Beránek

Analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting.

- narodil se v roce 1955 v Plzni
- vystudoval hotelovou školu a vysokou ekonomickou školu v Moskvě
- původně pracoval jako kuchař, dnes je vaření jeho velkým koníčkem
- jako analytik cestovního ruchu působil nejdřív na ministerstvu, teď je už 19 let v Mag Consulting
- napsal několik odborných knih, o cestovním ruchu přednáší na vysokých školách v Čechách i zahraničí
- je ženatý, má dvě děti a jedno vnouče

Cestovky.

Kateřina Ciborová

Autor: Redakce

17.7.2012 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Místo vraždy ulice Slavíčkova u křižovatky se Sokolovskou ulicí.
AKTUALIZOVÁNO
15

Ženu v Jihlavě zastřelil zřejmě exmanžel. Svůj čin plánoval, tvrdí policie

Prezident Miloš Zeman jmenoval 13. prosince na Pražském hradě menšinovou vládu Andreje Babiše.
13 20

Politici si polepší. Příští rok jim vzrostou platy o tisíce korun

U americké základny v Británii se střílelo. Útočník chtěl dovnitř projet autem

Zatím neznámý muž byl zadržen poté, co se pokusil autem projet skrze kontrolní stanoviště před americkou vojenskou základnou ve Velké Británii. Američtí vojáci na útočníka několikrát vystřelili a následně jej zadrželi.

Nové obecní byty a zásah proti Airbnb. Magistrát chce vyvést trh z krize

Dvacet tisíc nových cenově dostupných bytů. Přesně to podle Institutu plánování a rozvoje (IPR) schází k tomu, aby se pražský realitní trh dostal do rovnováhy. Z nejnovější analýzy IPR navíc vyplývá, že situace bude rok od roku horší. Magistrát proto chystá záchranný plán zahrnující výstavbu nových obecních bytů i omezení krátkodobých pronájmů přes Airbnb.

Čeští olympionici budou závodit v oblečení z Jeseníku

Až budou Češi v únoru fandit biatlonistům na zimních olympijských hrách, uvidí je v oblečení vyrobeném v Jeseníku. Stejně tak české bobisty nebo snowboardcrossovou reprezentaci. Těm všem závodní úbory vyrobí jesenická dílna firmy Atex.

Změny na Úřadu vlády. Končí Špidla a další Sobotkovi lidé

Na Úřadu vlády skončili vedoucí pracovníci z období kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), mimo jiné expremiér Vladimír Špidla jako ředitel odboru poradců předsedy vlády či Lucie Orgoníková jako náměstkyně pro vědu, výzkum a inovace. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT