Od roku 1938, kdy sbírka dřevin vznikla, zvětšil park s dřevinami svou rozlohu desetkrát. V šedesátých letech se rozrostl také o botanickou zahradu. „Původní část arboreta zde pořád máme. Čítá zhruba stovku stromů na ploše necelého hektaru. Tento prostor je výrazně osázený s minimem volných míst. Bohužel řada z nich dožívá, takže některé dřeviny už musí být nahrazovány novými,“ říká profesor Ivar Otruba, který projektoval areál botanické zahrady a arboreta v šedesátých letech minulého století.

Návštěvníci v arboretu a botanické zahradě mohou rozeznat více než čtyři tisíce druhů orchideí, stejný počet dřevin nebo dva tisíce trvalek. Každoročně pořádají dvě výstavy. Ve čtvrtek se zájemci mohou dočkat jedné z nich s názvem Barvy podzimu. Letos ji zpestří také tropičtí motýli. „Na výstavu orchideí se chystám, do arboreta chodím moc ráda. Vždy obdivuji, jak je tam všechno upravené,“ popsala své pocity Brňanka Gustava Kaiserlichová.

Do arboreta chodila skoro každý týden, teď se tam jako veřejnost dostane pouze v době výstav. „Byla jsem studentkou univerzity třetího věku, tak jsem jej navštěvovala daleko častěji. Škoda, že už nemůžu. Asi budu muset začít znovu studovat,“ podotýká pobaveně.

Do arboreta ročně zavítá na deset tisíc návštěvníků. Skupiny mohou využít také komentované procházky s průvodcem.