O víkendu začínají prázdniny nejen českým, ale i slovenským, polským a značné části německých školáků. Proud vozidel směrem na jih navíc ještě zesílí kvůli Velké ceně Formule 1 v Rakousku. A Tyrolsko projíždějícím turistům zakázalo využívat silnice, kterými bylo možné vyhnout se zácpám na dálnicích A12 a A13.

„Nezvyklá délka trasy, neznámé silnice, odlišnosti v dopravních předpisech, proměnlivá nálada posádky, velké riziko dopravních kolon, snaha být v cíli co nejrychleji i nahromadění únavy a stresu z návalu práce před dovolenou,“ vyjmenoval BESIP rizikové faktory prázdninových cest. Připravil proto interaktivní mapu se všemi nástrahami, které na hlavních trasách na jih hrozí.

Třetina dálnice D1 s omezeními

Nejvíce jich je tradičně v tuzemsku. Jen na dálnici D1 v úseku Praha–Brno se v současnosti opravuje sedm úseků. Na jihu Čech se sice před pár dny protáhla dálnice D3 o devět kilometrů, i na této trase ale číhají čtyři dopravní omezení.

Nová autostráda vyrostla také mezi slovinskou Ptují a hranicemi s Chorvatskem. Slovinci však aktuálně bourají mýtnice, které se po zavedení dálničních známek staly jen překážkami v plynulosti dopravy. S kolonami musejí motoristé počítat také u Štýrského Hradce, v okolí Rijeky a na opravované italské dálnici A4 mezi klíčovými uzly Palmanova a Portogruaro v Benátsku.

V Chorvatsku se zpřísnily sankce za nejzávažnější přestupky. „Jde hlavně o překročení maximální povolené rychlosti, nezastavení na červenou a telefonování při řízení bez hands-free sady,“ upozornil BESIP. V Německu může českého řidiče zaskočit, že zde zatím neplatí prodloužený zákaz jízdy kamionů o víkendu. Kritický může být zejména obchvat Mnichova.

Ideální čas odjezdu? Jakýkoli neobvyklý

A kdy je nejlepší čas vyrazit? „Ideální způsob je vzít si v pátek půl dne dovolené a vydat se na cestu již ráno. Další variantou je v sobotu si pořádně přivstat a vyrazit kolem páté ráno. Nebo se naopak v klidu vyspat a vyjet večer po 19. hodině, případně nechat odjezd až na nedělní ráno,“ radí společnost T-Mobile na základě loňského měření pohybu Čechů do zahraničí.

Operátor očekává, že o nadcházejícím víkendu na cesty se vydá minimálně o polovinu lidí více než o běžných víkendech. Dopravní špička bude vrcholit v pátek večer a v sobotu a v neděli kolem poledne.