Areál vznikl v roce 1960. Podle starosty Babylonu Pavla Bambáska už pomalu dosluhuje. „Dlouhé roky se táhly spory s vlastníky pozemků. Letos už zbývá jen odkoupit poslední část od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, aby kemp, včetně pozemků, vlastnila obec. Rozhodli jsme se vše zbořit a znovu postavit. Je to jednodušší varianta než oprava. Nicméně architekt se snažil v návrhu přiblížit původní podobě,“ nastínil Bambásek.

Křišťálová stezka, stanoviště Křišťálové ověsky.
Křišťálová stezka v iQLandii: Interaktivní hra vtáhne návštěvníky do světa skla

Hotová je studie, v současnosti se připravuje projektová dokumentace. „Chceme nabídnout širokou škálu ubytování, aby si tady každý našel to své. Někomu stačí obyčejná chatka bez sprchya toalety a rozhoduje u něj nižší cena. Jiný už si za větší komfort rád zaplatí. Autokemp přizpůsobíme nárokům jednadvacátého století,“ přiblížil.

Kapacita v současnosti činí 160 lůžek. V areálu se nachází tři druhy chat, sprchy a toalety jsou pro všechny společné stejně jako kuchyňka a společenská místnost. „Dále se sem vejde třicet až čtyřicet karavanů a mezi ně stany,“ vypočítal správce autokempu Miroslav Vébr. Během loňské sezóny sem zavítalo více než pět tisíc lidí. Počet nocí, které tady hosté stráví, činí v průměru 3,5. „Letošní novinkou je, že lidé přijedou a poté si pobyt prodlouží,“ doplnil Vébr.

Různé typy ubytování 

A právě to, aby hosté zůstali v autokempu delší dobu a mohli si vybrat z různého typu ubytování, je cílem kompletní proměny. „Některé chatky už budou mít sociální zařízení. Novinkou budou kóje pro stále oblíbenější karavany, včetně ručních myček. Počítáme s lepší společenskou místností, kuchyní, hřištěm, kioskem či restaurací,“ popsal starosta.

Klíč, dominanta Boru, nabízí úchvatné rozhledy
Nepřehlédnutelná dominanta Nového Boru. Klíč nabízí úchvatné rozhledy

Návštěvníci budou moci vyzkoušet i takzvaný glamping, což je přespání v komfortním a kompletně vybaveném stanu. Odhadovaná cena projektu je 30 milionů , obec chce sehnat dotaci. „Zjišťovali jsme možnosti a zatím to vypadá, že nás podpoří Místní akční skupina Český les,“ dodal Bambásek.

Pokud vše dobře půjde, práce začnou za dva roky na podzim a rozdělené budou na dvě etapy, aby autokemp nebyl zavřený. „Už se na novinku těšíme. Jako malá jsem tady trávila každé léto s rodiči, teď sem jezdím se svou rodinou. A ráda bych, aby děti v tradici pokračovaly,“ přála si Petra Ryan z Ústí nad Labem.