„Spokojený budu až tak za rok, za dva, až uvidím, jak se projekt usadil v krajině. Hledali jsme funkční řešení, abychom nezničili charakter prostředí, v němž se herní krajina nachází, a které je nejdůležitější. Ačkoliv jsme se snažili být co nejcitlivější, tak zásah do zdejšího prostředí byl nezbytný a chvilku potrvá, než si terény sednou a řeknou si, co chtějí. Jedna věc je postavit koryto a druhá pustit do něj vodu,“ nechává si k finálnímu hodnocení svého díla časový odstup.

Přesto pro něj našel zajímavé přirovnání. „Je to takové dětské hřiště na steroidech,“ neodpustil si tradiční nadsázku. „Krkonošská zvířata jsou v herní krajině nabobtnalá, představujeme je v nadživotních velikostech,“ vysvětlil svoji myšlenku. „Kombinuje abstraktnější a reálné podoby zvířeny, aby fantazie návštěvníků zůstala otevřená a děti se mohly stát třeba malou myší ve chřtánu rysa,“ dodal. „Jsme rádi, že projekt přitáhne lidi do místa, které je tak krásné,“ připojila spoluautorka Pecky, architektka Tereza Kučerová z ateliéru Molo architekti.

Podle starosty Pece pod Sněžkou Alana Tomáška bylo cílem vytvořit v horském prostředí nekomerční atrakci, která nebude zpoplatněná. „To si může dovolit zrealizovat pouze město, díky evropským fondům,“ poznamenal. Název Pecka spojuje dohromady českou Pec a polskou Karpacz, je výsledkem přeshraniční spolupráce. „Chtěli jsme propojit česko-polskou aglomeraci kolem Sněžky, která zasahuje ohromný počet potenciálních návštěvníků. Jsme na úpatí jedné hory, máme k sobě blízko,“ řekl Alan Tomášek.

Ještě dokončí zmiji

Jak přiznal, některé prvky ještě potřebují dokončit. Do sobotního slavnostního otevření se nepodařilo stihnout postavit nadživotní devítimetrovou zmiji z dřevěného materiálu.

„Její zhotovení se ukázalo jako složitější,“ připustil starosta a vysvětlil, proč projekt ještě není stoprocentně finalizovaný. „Měli jsme krátký čas na realizaci. Kvůli zimě, která nás limitovala, jsme mohli začít s přípravami až v dubnu a podle plánů měli přitom skončit posledního června. Termín otevření jsme proto posunuli. Finišovalo se hodně intenzivně, zbývající detaily zvládneme dopracovat během provozu v průběhu srpna,“ ujistil.


Otvírat novou turistickou atrakci v kompletním stavu mohli v září, ale v době, kdy do Krkonoš přichází podzim, jim to přišlo kontraproduktivní. „Otvírat v září by nedávalo smysl, proto jsme chtěli stihnout zprovoznit Pecku už v letní sezoně, aby si ji mohli návštěvníci užít o prázdninách,“ uvedl starosta Pece pod Sněžkou.

Správa Krkonošského národního parku uvítala nový turistický cíl z více důvodů. „Je důležité, že na výstavbu byly použité přírodní materiály. Zavede návštěvníky hor také na jiná než tolik frekventovaná a přetížená místa, není dostupná autem a je vhodným místem pro návštěvy skupin školáků, kteří mají co objevovat,“ konstatoval Petr Moravec, vedoucí kanceláře ředitele Správy KRNAP.