Možná si chodníky vedoucí vysoko v korunách stromů spojíte spíše s džunglí nebo s turistikou někde v Alpách. Donedávna bylo možné za podobným zážitkem vyrazit nejblíže do Neuschönau v Bavorském lese, který sousedí s Národním parkem Šumava. Právě místní stezkou v korunách stromů se inspirovala i ta naše první na Lipně.

Výhled na Lipno
Stezka korunami stromů zdobí vrchol Kramolín nad Lipnem již od roku 2012. Přestože po ní vystoupáte až do výšky 40 metrů, dostane se na ni každý. Výšlap není nijak náročný a zvládnou jej mladí i staří, děti, a dokonce vozíčkáři a maminky s kočárky, neboť stezka je bezbariérová. Problém není ani výstup na samotný vrch Kramolín, neboť na něj vede lanovka, případně můžete zvolit tzv. Stezkabus, který sem jezdí z Lipna. Samotná stezka se skládá z přístupové lávky a devítihranné vyhlídkové věže.

Najdete na ní nejen spoustu informačních tabulí, díky nimž se dozvíte zajímavosti o přírodě, její ochraně, o okolních stromech, možnostech využití dřeva a o životě v lese, ale také tři zastávky s lanovými prvky, kde si můžete dopřát trochu adrenalinu.

Pokud by vám to nestačilo, nemusíte se z vrcholu stezky vracet po svých, ale sjet dolů po jednom z nejdelších toboganů v ČR, jenž vede středem věže. Navíc je možné si na Kramolíně vypůjčit terénní koloběžku a sjet dolů k Lipnu. Předností stezky je, že je otevřená dokonce i v zimě a můžete na ni vyrazit rovnou z lyží. A pokud se na Kramolín vydáte se svými ratolestmi, určitě je potěšíte návštěvou zábavního areálu Království lesa – lesního hřiště se spoustou herních prvků a atrakcí, jež jsou inspirovány životem v lese.

Navíc, ti kteří si pořídí tzv. Lipno.card, získají vstupenku na stezku i do Království lesa s 20% slevou. Více na www.stezkakorunamistromu.cz.

Nad zemí i pod zemí
Mladší sestřička stezky na Lipně byla otevřena v Krkonoších až letos v létě. Vypadá podobně jako ta na Lipně, je však delší, měří 1511 metrů, vyšší (vystoupáte po ní až do výšky 45 metrů) a vede z ní delší, 80 metrů dlouhý, suchý tobogán. Z její vyhlídkové věže se vám naskytne pohled na okolní vrcholky Krkonoš, ale také na Janské Lázně, nad nimiž se nachází.

Stezka je unikátní tím, že vás zavede nejen ke korunám až 150 let starých stromů, ale i k jejich kořenům. Její součástí je totiž rozlehlé podzemní naučné centrum. V něm a na mnoha informač- ních panelech rozmístěných na stezce získáte spoustu zajímavých informací o stromech a životě v půdě a dozvíte se, jak vypadá pěkný les.

Pro děti a pro všechny mladé duchem jsou tu opět připravena zastavení s adrenalinovými prvky, kde si vyzkoušíte třeba balancování nad propastí. I krkonošské lesy si z výšky můžete prohlédnout po celý rok s výjimkou Štědrého dne. Více na www.stezkakrkonose.cz.

Ztraťte se v oblacích
Zajímavá věž ze dřeva a oceli míří mnohem dál než do korun stromů, až do oblak. Stezka poblíž oblíbeného moravského lyžařského střediska Dolní Morava ostatně i nese název Stezka v oblacích. Nemá to k nim nijak daleko, neboť se nachází ve výšce 1116 metrů, na vrchu u chaty Slaměnka kousek pod vrcholem Slamník.

Vede sem lanová dráha Sněžník, případně můžete nahoru vystoupat po některé z mnoha turistických tras, třeba po Pohádkové, určené dětem. Samotná vyhlídková věž je 55 metrů vysoká a na její vrchol dojdete po 710 metrů dlouhé dřevěné lávce. Nahoře se vám pak naskytne úžasný výhled na celý Králický Sněžník, údolí řeky Moravy, Jeseníky, Suchý vrch a Krkonoše.

I zde si přijdou na své ti, kteří se touží vzdělávat, a cestovatelé se smyslem pro adrenalin. Na místních informačních tabulích se dozvíte mnohé o stezce i o Králickém Sněžníku. Na vrcholu vás pak čeká několik atrakcí, třeba síť kapka zavěšená ve výšce 50 metrů, síťovaný tunel, jímž můžete přelézt z jednoho patra do druhého, a nechybí zde ani 100 metrů dlouhý tobogan. Více na www.dolnimorava.cz.

Nebe nad Beskydy
Chodníček umístěný ve výšce šestnácti metrů je součástí 1800 metrů dlouhé naučné stezky Beskydské nebe. Najdete ji kousek u Frenštátu pod Radhoštěm, v místě zvaném Horečky, nad roklí potoka Vlčák. Samotná lávka má sice jen 85 metrů, je na ní ale umístěna expozice Život v korunách stromů se šesti zastaveními, na nichž se návštěvníci seznámí s ptačími obyvateli korun stromů. Pokud byste se na stezku chtěli vydat, musíte si pospíšit, „nebeský chodník“ je přístupný jen do konce října. Více na www.frenstat.info.

Anketa

Čím vás stezka nejvíc zaujala?

Šimon Ornest, kapelník skupiny The Tap Tap: Skupina The Tap Tap je patronem Stezky korunami stromů Krkonoše. Společně jsme projeli celou stezku od podzemní expozice půdy až po nejvyšší bod. Stezka je opravdu po celé své délce bezbariérová a procházku po ní zvládnou nejen handicapovaní, ale také rodiny s malými dětmi nebo starší lidé. Krkonošská stezka tak dává možnost podívat se na les z úplně jiné perspektivy než je běžné takřka každému návštěvníkovi.

Lenka Strculová, marketingová manažerka resortu Dolní Morava: Výhled z vrchu Stezky v oblacích je úžasný. I ti, kteří mají strach z výšek, ho zde odbourají. K atrakci se dostane každý snadno. Nahoru se dá vyjet lanovkou.

Marie Jarkovská, ředitelka Stezky korunami stromů Krkonoše: Na krkonošské stezce mohou být nyní lidé svědky toho, jak se dříve svěže zelený les zbarvuje do mnoha odstínů žluté, oranžové a červené a pozorovat, jak se Krkonoše připravují na zimu. Zároveň se mohou dozvědět množství zajímavých informací o okolní přírodě a životě v ní.

***

Tipy na akce

Pochod za burčákem
Neužili jste si dostatečně vinobraní? Pokud máte ještě chuť na burčák, zajeďte si do Milotic na jižní Moravě. Právě tady se 14. 10. koná Burčákový pochod. Ten vede vinařskou obcí Šidleny, odkud je možné pokračovat na Dubňany a Mutěnice. Akce začíná již v 8 hodin ráno a kromě burčáku na ní můžete ochutnat i vynikající vína místních vinařů. Občerstvení pak připravily ženy vinařů. Info na www.sidleny.cz.

Vlakem s Františkem Josefem
Pokud vás baví historické vlaky, neměli byste si nechat ujít jízdu císařským vlakem taženým parní lokomotivou, kterou o víkendu 14.–15. 10. pořádá Výtopna Jaroměř (www.vytopnajaromer.cz). Vlak pojede v sobotu z Jaroměře do České Skalice a dále do Malých Svatoňovic, v neděli pak z Jaroměře do Hradce Králové. Součástí jízdy bude i mnoho doprovodných akcí. Bohatý program je připraven hlavně v České Skalici, kde s velkou slávou přivítají císaře Františka Josefa I.

Pojďte se bát na Kuks
Trochu netradiční prohlídka je v sobotu 14. 10. připravena v hospitálu Kuks (www.hospital-kuks.cz) ve východních Čechách. Potkáte se tu se slavnými osobnostmi spjatými s historií této památky. Uvidíte třeba významného sochaře Matyáše Bernarda Brauna, jenž stavbu vyzdobil známými sochami ctností a neřestí, nebo hraběte Šporka, který na Kuksu vybudoval lázně a měl největší podíl na jeho věhlasu. Se všemi historickým postavami si pak projdete ve večerních hodinách hrobku, kostel, lékárnu, lapidárium i zahrady. 

Hana Malénková