Bali je součástí takzvaného Zlatého korálového trojúhelníku s nejvýznamnějšími korálovými útesy na světě. Ačkoli údajně zabírají pouhé procento rozlohy Země, čítají třetinu všech korálů na světě a také největší počet druhů korálů, ryb, korýšů a měkkýšů. „Pozorování a sčítání v posledních letech posunuly Bali na nejvyšší příčku nejen v Indonésii, ale i ve světě.

Máte zde téměř stoprocentní šanci na setkání s největšími rejnoky (mantami) a žraloky. Specifikem Bali jsou ale rarity z makrosvěta, žijí zde gorgonioví mořští koníci, příbuzné trubkotlamky, pegasové. Podvodní fotografové jásají nad neskutečným množstvím druhů (až 650) a barevností nahožábrých plžů. Každoročně jsou na Bali objevovány nové druhy ryb, korálů a plžů," říká instruktor potápění na Bali Jiří Hruška z cestovní kanceláře Aquatravel. Za potápěčskou Mekku se podle něj považuje oblast Tulamben na severním pobřeží Bali.

Místo pro začátečníky

Právě lokalita v Tulambenu je údajně mimořádně vhodná i pro začátečníky. „Začíná se teorií o způsobu dýchání bez zadržování dechu, o nebezpečí při vynořování, vyrovnání tlaku ve středoušních dutinách, vyrovnání tlaku a vylití vody z masky, správném ustrojení, nebezpečných živočiších. Pokračuje se přípravou v bazénu, kde učíme dýchání z přístroje, použití masky, používání žaketu – napouštění a vypouštění – vyvážení pod vodou," vysvětluje Jiří Hruška s tím, že se začíná s ponorem okolo šesti až deseti metrů a kvůli bezpečnosti je pro jednoho potápěče vždy k dispozici jeden divemaster.

Hloubka ponorů přitom záleží na tom, jakou má daný potápěč kvalifikaci (stupeň kvaliikace OWD pozn. red.) – lze se tak ponořit až do 40 metrů (ti nejzkušenější). Náruživí potápěči si mohou přikoupit počet ponorů – cena se pohybuje od 13 eur za ponor.

Vyzkoušet můžete i některou z místních potápěčských škol nebo center. „Školy provádí i výcvik a poskytují kvalifikovanější služby. Místní centra bývají sice levnější, ale s řadou rizik ne vždy nejkvalitnějšího materiálu i kvalifikace personálu. Výstroj si můžete půjčit všude, minimálně počáteční ponory musíte absolvovat s divemasterem," vysvětluje Jiří Hruška.

Překvapivý svět

Mezi nejlákavější cíle potápěčů na Bali patří spatření již téměř vyhubeného obra mezi rybami – měsíčníka svítivého. „Největší šance na setkání s nimi je Crystal Bay a Blue Corner. Obě tyto lokality ale patří k těm, kde mohou být proudy opravdu silné a je třeba zkušeného průvodce, který umí ponor na těchto místech naplánovat tak, aby byl bezpečný a zároveň zajímavý. Ze strany klientů je pak důležité, aby svého průvodce poslouchali a drželi se přesně jeho instrukcí," říká Pavel Šenk z Topdive.cz.

Ačkoliv je podle něj Bali kromě období dešťů téměř celoroční destinací, spatřit tyto mořské rybí unikáty se údajně daří nejvíce v období od září do poloviny října. „Měsíčníci se vyskytují ve studenější vodě proudící z velkých hloubek, takže se většinou jedná o ponory od dvaceti do čtyřiceti metrů," vysvětluje Pavel Šenk.

Dalším lákadlem potápění v oblasti Nusa Penidy je Manta Point. „V relativně mělké lokalitě můžete během jednoho ponoru vidět i několik kusů rejnoků (mant) naráz.

Pro příznivce vrakového potápění je pak dalším lákadlem vrak nákladní americké lodi Liberty, který byl torpédován za druhé světové války a po vyložení nákladu vytažen na břeh. Zde zůstal až do roku 1963, kdy ho zpět do moře smetl výbuch nedaleké sopky Agung. Nyní je vrak rozlámán na mnoho kusů a stal se součástí místního mořského ekosystému. „K tomuto vraku jsou mezi potápěči obzvlášť oblíbené noční ponory," uzavírá Pavel Šenk.

vyplatí se vědětZa Mekku potápěčů se považuje oblast Tulambenu. Tamním cílem je sledování měsíčníka svítivého, proplouvání starého vraku lodi ze druhé světové války nebo také ponor kolem kolmé stěny Dropp of. Pestrou, ale téměř neznámou lokalitou je rezervace Menjangan. Obecně platí, že čím více ponorů si koupíte, tím je cena jednoho nižší.

Lenka Vašková